Кредит онлайн. Ваші дії, коли ви його не брали
Авторка:
Лілія Яковюк |
адвокатка |
Трапляється, що до вас телефонують та вимагають повернути гроші, які ви ніби заборгували взявши кредит – онлайн, або ще гірше, у вашому банку повідомляють, що на ваші кошти / рахунки накладено арешт.
На жаль, таке може трапитися з кожним, оскільки в Україні спостерігається тенденція до розвитку мікрофінансових організацій (далі – МФО).
Мікрокредит – це грошова позика (зазвичай невелика сума коштів) на короткий термін без застосування забезпечення виконання зобов’язань у вигляді поруки, гарантії, завдатку, застави, притримання чи право довірчої власності. Водночас кредитний договір може містити пункт про штраф.
Такий кредитний договір можна укласти з МФО, зокрема онлайн.
Для цього необхідно лише зареєструватися на сайті певної мікрофінансової організації та ввести всі необхідні дані. Враховуючи нескладність цього процесу – таким часто користуються шахраї.
Якщо ви опинилися в такій ситуації, вам насамперед потрібно дізнатися, у якій саме МФО взято кредит і яку суму ви начебто винні. Необхідно звернутися до МФО з вимогою надати завірені в установленому порядку копії кредитного договору, що має містити номер, дату укладення, реквізити кредитора, а також документів, які підтверджують, що саме ви укладали договір та копію доказів на які рахунки вам нібито відправили кошти.
Ще в запиті потрібно зазначити, що особисто ви жодних кредитних договорів із мікрофінансовою організацією не укладали.
Тут, найімовірніше, схема класична: МФО відступило право вимоги щодо кредитної заборгованості колекторській компанії, а нотаріус здійснив виконавчий напис (з порушенням чинного законодавства), після чого з вас начебто законно списуються кошти через виконавчу службу.
Після цього потрібно звернутися до суду для оскарження зазначеного правочину чи виконавчого напису нотаріуса – залежно від вашої ситуації, – а також слід звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення щодо вас. Це варто зробити, щоб зафіксувати факт правопорушення.
Надалі слід проконтролювати, щоб про це внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань – у разі бездіяльності правоохоронних органів, оскаржити такі дії до суду.
- Читайте також мою колонку: Як перевірити забудовника?
Додатково (зайвим це не буде, але не обов’язково) варто звернутися зі скаргою щодо укладення договору кредиту – кредиту на ваше ім’я сторонньою особою з використанням підроблених документів до Національного банку України.
Так, Єдиний державний реєстр судових рішень містить тисячі судових рішень, якими встановлюється, що дії таких осіб є незаконними, а виконавчі написи нотаріусів визнаються такими, що не підлягають виконанню.
Разом із тим МФО зазвичай діють у такий спосіб, щоб сума позики була незначною, громадянин вважає дорожчим звертатися до юристів та перейматися судовими процесами, тому справно здійснює виконання – платить кошти.
Моя ж вам порада: не слід залишати такі дії без реагування – покарання для винних. А здійснювати захист своїх прав та інтересів у встановленому законодавством порядку.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.