Запитання до юриста: як перевірити забудовника?
Попри нестабільну економічну та політичну ситуацію, в Україні спостерігається значний попит на новобудови.
Перед інвестуванням коштів обов’язково потрібно оцінити, чи існує великий ризик, що будівництво пізніше стане «проблемним» чи вірогідно, що проблеми вже існують.
Важливо зважувати всі за та проти, розглянути всі можливі варіанти та пропозиції на ринку. Також інвестору необхідно звертати увагу насамперед на ціну, місцезнаходження і планування самого житла та його характеристики.
Для визначення надійності забудовника можуть допомогти електронні сервіси, що впроваджені в Україні. Майбутні інвестори можуть самі перевірити важливі моменти, про які напишу далі.
Що потрібно перевіряти:
- Наявність чи відсутність судових справ у забудовника. Це можна подивитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua)
- Відомості про юридичну особу. Вони знаходяться в онлайн сервісі Міністерства юстиції України, а саме в розділі Отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (http://usr.minjust.gov.ua).
Забудовник повинен бути зацікавлений в тому, щоб інвестор хотів інвестувати саме в його проект, тому всі документи мають міститись на сайті забудовника, або у відділі продаж.
Минулі проєкти забудовника. Краще з’ясувати у інших мешканців вашого забудовника, чи немає побутових проблем або проблем з підключенням до комунікацій.
І головне – не поспішати!
Не поспішайте підписувати договір купівлі-продажу майнових прав, поки не зрозумієте, чи дійсно цей забудовник надійний та має всі необхідні документи для будівництва.
Це мають бути документи на земельну ділянку для будівництва. Щодо ліцензії на будівництво – слід зазначити, що з 18.03.2020 року видача нових ліцензій у сфері архітектури та будівництва стала неможливою у зв’язку з набуттям чинності постанови КМУ від 13.03.2020 року №218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін в деякі постанови Кабінету Міністрів України» та №219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду».
Згідно з постановою КМУ №218 ліквідована Державна архітектурно-будівельна інспекція та створено центральний орган виконавчої влади – Державну сервісну службу містобудування України.
Що має бути в договорі купівлі-продажу?
Якщо забудовник надійний і має всі необхідні документи, можна укладати договір купівлі-продажу майнових прав. В ньому варто передбачити всі істотні умови договору та перевірити:
- строки будівництва;
- умови оплати;
- відповідальність за порушення взятих на себе зобов’язань сторонами;
- дані забудовника.
Взагалі якщо ви до цього ніколи не стикалися з купівлею нерухомості, краще звернутись до юриста, котрий може провести повний аналіз об’єкта. Та в будь якому випадку результат його роботи залежить й від прозорості діяльності компанії-забудовника.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.