Що прочитати про жіноче здоров’я?
Коли на свята бажають здоров’я, а тобі до тридцяти років, тільки усміхаєшся й думаєш: краще б успіху, подорожей. Але після тридцяти п’яти розумієш, що без гарного самопочуття – фізичного, психологічного й морального – з усім іншим складно. Тому варто не тільки берегти, але й читати книги про жіноче здоров’я, які дозволяють дізнатись про себе більше, у чомусь заспокоїтись, а в чомусь – переглянути звички.
«Тіло, їжа, секс і тривога. Що турбує сучасну жінку. Дослідження клінічної психологині», Юлія Лапіна
У дев’яності роки американські вчені провели дослідження серед дівчат і жінок. Більш ніж половина сказала, що краще помруть під колесами вантажівки, ніж погладшають. Дві третини відповіли, що краще бути не дуже розумною, ніж товстою. А 80% дівчаток хоча б одного разу сиділи на дієті – встигли це зробити до четвертого класу.
Жахливі не тільки результати, але й те, що за майже тридцять років нічого не змінилось. Лише останніми роками приходимо до бодіпозитиву. Проте здебільшого чимало стереотипів, вимог суспільства та комплексів жінок пов’язані з тим, який вигляд повинно мати жіноче тіло.
«Часи змінюються, а життя одне, і неймовірно сумно прожити його з почуттям провини за своє абсолютно нормальне тіло», – зазначає клінічна психологиня Юлія Лапіна.
Її книга присвячена трьом темам – тіло, їжа, секс й відчуттю тривоги в кожній із них. Авторка розповідає, хто створює ці стереотипи, скільки на цьому заробляють грошей і як позбутись подібного сміття в голові.
«Зовсім нещодавно натрапила на статтю в модному журналі, де читачкам радили обирати пози для сексу таким чином, щоб новий коханець не помітив недоліків фігури й складок у певних місцях. Подібні публікації свідчать про високий рівень тривоги, сором й переживання. Тому не дивно, що стільки жінок не отримують задоволення від сексу: складно відчути оргазм під час відповідального публічного виступу, яким, як запевняє автор статті, є секс», – іронізує Лапіна.
Цікавий факт. Модельна зовнішність – примара. Вага середньостатистичної моделі на 23% менша за вагу звичайної жінки. Покоління ж тому ця цифра становила лише вісім відсотків.
«Близость: Книга о хорошем сексе», Наталья Фомичева
«Чого про секс читати? Ним треба займатись», – і не посперечаєшся з таким аргументом. Але цю книгу корисно прочитати, щоб не паритись про речі, які цього не варті та які дуже заважають інтимному життю.
Наталя Фомічева – кандидатка психологічних наук, клінічна психологиня, яка водночас спеціалізується на питаннях порушення сексуальної сфери.
У книзі є десять розділів, у яких авторка розповідає, що впливає на сексуальність, як підтримувати свіжість сексуальності в багаторічному шлюбі та які бувають оргазми. Пояснює, як відмовитись від сексу, якщо нині немає бажання, чи нормально бути полігамним або поліаморним. Допомагає відділити сексуальні проблеми від медичних і взагалі зосереджується на «секспросвіті».
Написана книга з гумором, простою мовою, а кожен медичний факт розкладено по поличках.
Цікавий факт. «Сексуальна потреба людини перебуває не у сфері інстинктів, а в іншій, більш психологічній – у сфері комунікації, контакту з іншим й із самим собою».
«Бьюти-минимализм. Чем опасен гиперуход за кожей и что делать, чтобы не навредить себе», Сэнди Скотницки
Щоденно жінка використовує в середньому дванадцять засобів для догляду за шкірою із загальним складом компонентів – 168! Такі дані не тільки дивують, але й засмучують Сенді Скотніцьки, канадську лікарку-дерматологиню з двадцятирічним досвідом роботи.
Скотніцьки спеціалізується на допомозі пацієнтам із реактивною чи атопічною шкірою. І знає, що для здоров’я шкіри обличчя й тіла краще менше догляду, але він має бути якісніший. Аби розвіяти найпопулярніші стереотипи й відповісти на поширені запитання щодо догляду, лікарка написала цю книгу.
Про антибактеріальні засоби, засоби без парабенів і натуральну косметику, у який спосіб щоденно пошкоджуємо природну броню шкіри, про правильне читання етикетки, дієту для здорового вигляду, догляд за шкірою малечі й підлітків, марки косметики, які найліпше підходять для чуттєвої, проблемної, атопічної шкіри й навіть про те, як за шкірою доглядатимемо в майбутньому. Читати дуже цікаво й неймовірно корисно.
Цікавий факт. В одному з досліджень провели високотехнологічне сканування чоловікові й жінці. Вчені попросили до цього три дні не митись й не використовувати косметичні засоби. Результат – основну кількість молекул, виявлених на шкірі, склали не молекули клітин шкіри, не бактерії, не грибки й віруси, а залишки косметики й мила.
«Криве дзеркало життя. Головні міфи про рак, і що сучасна наука думає про них», Марія Кондратова
Рак – страшне слово, і навіть думка про нього викликає мороз по шкірі.
Напевно, з жодною хворобою не пов’язана така кількість стереотипів і мітів, як з онкологічною. Аби не вірити різним дивним «фактам» і знати, що насправді може призвести до цієї хвороби, варто читати літературу на тему, яку написали професіонали.
Марія Кондратова працює в одному з найбільших європейських наукових центрів вивчення онкології – Інститут Кюрі в Парижі. Вона кандидат біологічних наук, галузь її наукових інтересів – молекулярна онкологія й імунологія.
Авторці вдалось зібрати найпопулярніші міти й розібрати кожен із наукового погляду. Ракові клітини – це жертви численних генетичних, сигнальних і метаболічних помилок, а не улюблене в народі «десь ти накосячила» і «такий стрес пережила». Насправді відсутні правдиві дані про те, що психологічне потрясіння безпосередньо призводить до розвитку злоякісних пухлин.
Рак називають «хворобою невезіння», і, на превеликий жаль, жодна людина від нього не застрахована. А ось запобігти розвитку принаймні тридцяти відсотків злоякісних пухлин можна завдяки відмові від шкідливих звичок та профілактичним оглядам.
Цікавий факт. Перші згадки про пухлини, схожі на злоякісні, і методи їхнього лікування трапляються в медичних трактатах усіх древніх цивілізацій: Єгипту й Вавилону, Індії та Китаю. У Греції хворобу вивчав Гіппократ, і саме він запропонував термін «карцинома» – «пухлина, схожа на краба».
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.