Винні корки з пластмаси, металеві закрутки та бокали. Вчимося правильно пити вино.
Сподіваюся, що в минулому дописі мені вдалося переконати шановних читачів, що вміння розбиратись у винах є ознакою освіченої, культурної та шляхетної особистости, а також беззаперечним доказом наявности в людини гарного смаку ;)
Отже, любі друзі, ви готові вирушити разом зі мною в безмежно прекрасний світ вишуканих вин, але вагаєтеся й не знаєте, з чого почати? Я розумію ваші сумніви та страхи. Як колись казав Ґендальф Більбо Беґінсу: «Це небезпечна справа, Більбо, виходити за поріг власної домівки: якщо встаєш на шлях і даєш волю ногам, то не відомо, де можеш опинитися». Але у справжнього цінувальника вин, як у самурая, не має мети, а є лише шлях ;) Тож вирушаймо у велику винну подорож!
Але неможливо вирушати в таку довгу та далеку мандрівку з пустими руками. Отже, нам знадобляться штопор і бокали, щонайменше два ;)
Мабуть, кожному не з чуток знайома ситуація, коли немає штопора і пляшку відкорковують різними знаряддями, які зовсім не пристосовані для цієї шляхетної, але кропіткої справи) Замість штопора використовуються різні предмети: від викрутки, запальнички або ножа до високих підборів жіночих туфель або альпенштоків ;) Але не варто витрачати фізичні та розумові сили на процес відкорковування пляшки, тим більше, що фізична втома та нервове роздратування не сприятимуть отриманню насолоди від вмісту відкритої пляшки. Отже, штопор – це той «золотий ключик», який відчиняє двері в казковий театр Бахуса ;) За останні декілька століть (після того як вино почали розливати в пляшки й закривати корком) людство вигадало безліч різних варіантів штопора: від найпростішого до надсучасного – електоронного, який відкорковує пляшку майже без втручання людини в цей процес. Але я раджу зупинитися на класиці – штопорі, який називають «ніж сомельє», що нагадує розкладний швейцарський ніж. Ніж сомельє, крім самого штопора, має кілька упорів, що допомагають поступово витягти корок, а також невеличкий ніж для зрізання пластикового ковпачка на горлечку пляшки.
Останнім часом дедалі більш популярними стають вина, закриті не натуральним корком, а пластиковими або металевими ковпачками-закрутками. Особливо полюбляють такі ковпачки-закрутки виробники вин із так званого нового світу: ПАР, Австралії, Нової Зеландії. У таких ковпачків-закруток є кілька суттєвих переваг порівняно з традиційними корками. По-перше, вони не потребують штопора, а по-друге, не створюють проблем, притаманних натуральним коркам: не зсихаються, пропускаючи повітря у пляшку, не хворіють «корковою хворобою» тощо. Але досі у свідомості більшости споживачів натуральний корок асоціюється з високою якістю та навіть «престижністю» вина, а металеві ковпачки-закрутки, навпаки – з дешевими та низькоякісними винами. Проте час плине і споживацькі стереотипи потроху змінюються. Наприклад, багато дорогих та дуже якісних австрійських вин зараз закривається металевими ковпачками-закрутками. Можливо, років через 20-30 натуральні корки ми зможемо побачити тільки в енологічних музеях ;)
Також справжному винному ентузіастові не обійтися без винного келиха, щонайменше двох! Бо вино стає смачнішим, коли його розділити з другом чи коханою людиною ;) Різноманіття винних келихів ще більш приголомшливе, ніж різноманіття штопорів: від керамічних чаш Античности та срібних кубків Середньовіччя до вишуканих надлегких скляних келихів сучасности. А які тільки предмети не використовували як винні келихи! В одному своєму творі Довлатов згадує, що навіть пив із футляра до окулярів))) Але сучасному винному ентузіасту немає потреби так знущатися з власних естетичних поглядів і почуттів прекрасного! Сьогодні не тільки у спеціалізованих магазинах, але навіть у великих супермаркетах споживачеві пропонують широкий вибір винних келихів. Очі розбігаються від такого різноманіття! Що вибрати?
Новачкам я порадив би почати з універсального «бордоського» келиха об‘ємом 0,3-0,4 л. Саме такі келихи найчастіше використовуються під час професійних дегустацій. Вони підійдуть як до білих, так і до червоних вин, і навіть для дегустації ігристих.
Пізніше можна буде придбати спеціальні келихи під різні види вин, наприклад келихи-балони для піно-нуару або стрункий флют для ігристих. Також згодом «джентльменський набір» справжнього винолюба поповниться декантером, куди переливають насичене вино, яке має «подихати» й «розкритися» ;) Але для початку подорожі в дивовижний світ вина досить штопора та келиха. І, звичайно, самого вина))) Але про те, як вибирати й дегустувати вино, ми поговоримо в наступному дописі;)
Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.