Спецпроєкти

Docudays UA 2017: що варто подивитися на фестивалі документального кіно в цьому році


З 24 по 31 березня в столиці пройде один із найбільш масштабних українських фестивалів документального кіно Docudays UA.

«Прощавай, людино» – під таким лозунгом фестиваль проходить цього року, акцентуючи увагу на проблемах екології, зміни клімату та надмірного споживання. Розбираємося, куди піти, що побачити і які стрічки не можна пропустити.

Програма «4 градуси»

Назва цієї позаконкурсної програми символічна: науковці прогнозують, що до кінця сторіччя температура на планеті підійметься на 4 градуси, внаслідок чого води Світового океану суттєво затоплять материки. Цю тему підхоплює швейцарський фільм «ТулеТувалу», який розповідає історію двох населених пунктів, один з яких розташований в Гренландії, а інший – на острові в Тихому океані. Долі їхніх мешканців тісно пов’язані, бо доки лід у Туле все більше тане, в Тувалу рівень океану підіймається.

Окремої уваги заслуговує стрічка «The Yes Men: згодні бунтують». Протягом двох століть веселі активісти викривали суспільні проблеми через створення містифікацій та провокацій у ЗМІ. Харизматичний дует вже переступив поріг середнього віку, але не збирається зупинятися на досягнутому і вирішує звернути погляд громадськості на проблему танення льодовиків.

Та не лише льодовики є актуальною проблемою – в стрічці «Коли два світи зіштовхуються» перуанська влада намагається закріпитися на глобальній арені, внаслідок чого починає активно видобувати нафту та мінерали на недоторканних землях Амазонії. Корінні народи, що мешкають там, повстають проти такого насильства і словесна війна переростає у збройний конфлікт.

Програма «Три речі, які я не знаю про неї»

Хоча «жіноча» програма цього року представлена трьома фільмами, всі вони вимагають уваги. «Ама-сан» – історія японських жінок, які вже 2000 років пірнають у Тихий океан за перлинами. Тендітні та зосереджені, під водою вони перевтілюються у справжніх морських мисливців, які ніколи не знають, що віднайдуть на кам’яному дні сьогодні. Без повітряних балонів, лише завдяки можливостям власних тіл вони знову і знову кидають виклик стихії.

«Венери» – документальний фільм двох режисерок із Данії. Вони розшукали 100 жінок, які глибоко і відверто розповіли про свій сексуальний досвід. Віковий ценз у 18+ є виправданим: стрічка наводить на думку про можливість переосмислення мови жіночої сексуальності.

«Ґулістан, земля троянд» – стрічка режисерки курдського походження про жінок, які стоять на передовій боротьби за свободу Близького Сходу. Вони належать до партизанського руху Курдистану і переховуються у таборі високо в горах, де проходять тренування перед виходом на лінії фронту. Їхня ціль – захистити курдську територію в Іраку та Сирії і перемогти ІДІЛ.

Програма «Покоління С»

Надлишкове споживання стало провідною темою цієї програми фестивалю. Так, у фільмі «Вийшло з моди» дизайнерка Реїт Аус вирішує прослідкувати за тим, як виготовляється одна пара джинсів Zara, і в пошуках істини подорожує від бавовняних плантацій Південної Америки до європейської хімічної лабораторії. Адже ні для кого не секрет, що тисячі компаній у країнах третього світу виробляють не лише одяг, а й величезну кількість токсичних відходів. Аус хоче розібратися, як можна це змінити, і запрошує глядача долучитися.

Аграрне питання викликає у світі не менший резонанс. Румунський режисер Шербан Джеорджеску вирішив дослідити його, ставши фермером у селі на 1 рік. Джеорджеску ставив за мету з’ясувати, чому тисяча фермерів намагаються продати тонни капусти за безцінь, а якщо це не вдається – просто знищують її. Він взяв кредит банку, почав працювати на землі і в іронічній манері розповів про свої пригоди та можливі вирішення аграрної проблеми глядачам.

«Спеціальний показ»

У рамках спеціального показу буде показано стрічку російського режисера Аскольда Курова «Процес. Російська держава проти Олега Сенцова». Його робота зосереджена на проблемах прав людини в сучасній Росії, жертвою якої став український режисер та активіст Євромайдану Олег Сенцов, який активно виступав проти окупації Криму. Після більш як річного перебування під вартою Сенцов був засуджений до 20 років позбавлення волі, попри те, що свідчення він давав під тиском, своєї провини не визнав, а доказів було недостатньо.

Стрічка «Кордон небес» присвячена правам утікачів із Північної Кореї. Протягом останніх 11 років команда, що створювала фільм, супроводжувала біженців від початку їхнього шляху, тобто таємного перевезення через кордон, до життя в прикордонних містах Китаю та Північної Кореї. Завдяки цьому їм вдалося висвітлити проблему торгівлі жінками звідтіля, а також контрабанди наркотиків у змові із солдатами.

Програма «Docu/Україна»

У рамках цієї програми заявлено чимало вітчизняних стрічок як вже знаних авторів, так і новачків. Наприклад, фільм Семена Мозгового «Історія зимового саду» було створено за підтримки Docudays UA в рамках проекту «The Guardian прямує в Україну». Фільм розповідає історію павільйону квітникарства колишньої ВДНГ та його літньої працівниці Валентини Вороніної, яку після 45 років роботи просять піти на пенсію. Та Вороніна не погоджується.

Окремої уваги заслуговує іронічний фільм «Ленінопад» про прощання з радянською епохою в Україні. Фільм розповідає історію розквіту та занепаду ідолів у контексті законів, що засуджують радянський тоталітарний режим і використання комуністичної символіки. Глядачів чекає спіритичний сеанс із духом Леніна.

Повну програму та розклад фестивалю можна переглянути тут.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь