Спецпроєкти

Як затвердження “закону про мову” вплине на побут українців


Текст закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” № 2704-VIII з’явився в офіційному виданні “Голос України”. Це означає, що зміни в законодавстві набирають чинності. Нагадаємо основні засади закону про мову:

– Кожен українець має володіти державною мовою.

– Бажаючі отримати українське громадянство мають скласти мовний екзамен.

– Документи, що засвідчують особистість, мають складатися українською. В іноземців, які отримують громадянство, є право транскрибованого запису ПІБ згідно з їхніми національними традиціями.

– Є перелік осіб, які повинні володіти державною мовою та використовувати її під час роботи. До таких відносяться: депутати, державне керівництво, прокурори, судді, працівники Нацбанку, вчителі, працівники ТБ, медики. Мова обслуговування – державна. Але є нюанс: якщо до лікаря звернеться пацієнт, який не володіє українською, можна спілкуватися мовою, яка зручна та зрозуміла обом.

– Телебачення та радіомовлення – українське. ЗМІ можуть видавати матеріали іншою мовою, але їхня кількість не має перевищувати українські матеріали.

– Приватне спілкування та релігійні обряди не контролюються, тут громадяни можуть обирати будь-яку зручну для них мову.

– Освітній процес у школах має відбуватися українською. Представники нацменшин отримують право на навчання звичною для них мовою поряд із державною.

Підсумуємо – на приватне життя ніхто не позіхає, закон не змушує спілкуватися українською в побуті. Також, якщо з якихось причин ви не розумієте державну, можете просити лікаря або продавця перейти на іншу мову, якою володіють обидва. А деякі пункти в нас вже фактично діяли: дубляж фільмів українською, державна мова на ТБ, оформлення документів та інше. Тож лишається питання за ЗМІ, які ще часто російськомовні, та запровадження мовного екзамену для бажаючих отримати громадянство. Ну і всім політикам – перейти на державну.

Закон починає діяти через два місяці після публікації. Це не стосується засад, що відстрочені на кілька років.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь