Спецпроєкти

16 термінів, щоб розбиратись у серіалах


Пояснюємо, що таке кліфгенгер, хто такий шоураннер, чому ми змушені дивитись філери та багато іншого.

Будь-кому рано чи пізно доводиться звертатись до тезаурусу, якщо це стосується якоїсь (у певній мірі) серйозної справи. Наприклад, перегляду серіалів – це уже давно не просто розвага для заповнення домашнього шуму, а особливе ремесло. А воно вимагає знання спецтермінів – для повного розуміння того, що відбувається упродовж сезону та «об’єктивної» оцінки від нашого внутрішнього критика. Почитайте цей конспект, щоб бути впевненим/ою у собі на наступній серіальній дискусії.

Шоураннер/ка

Повнометражним кіно керує режисер/ка – це особа, відповідальна за фінальний продукт. На телебаченні ситуація трохи інакша – головним/ою є автор/ка ідеї. Зазвичай ми бачимо це ім’я поблизу слів created by. Ця професія вимагає ходити офісами телеканалів та намагатись продати свою ідею (душу). Наприклад, Метью Вайнер з Mad Men’ами довелось роками топтати пороги студій, аж поки його не прийняли на AMC).

Шоураннер/ка відповідає за весь сценарій. Іноді робить це самостійно (Нік Піццолатто, «Справжній детектив»), інколи залучає команду сценаристів, які працюють під його/її керівництвом.

Спін-оф

Це відгалуження основного серіалу, яке присвячене історії когось з другорядних героїв. Наприклад, «Джої» (виріс з героя серіалу «Друзі»), або ж «Краще подзвоніть Солу» (історія, присвячена адвокату Солу Ґудмену з серіалу «Пуститися Берега»).

Кліфгенгер

Спеціальний сценарний прийом для кінцівки серії. Трапляється несподівана подія або розкривається приголомшливий факт – проте на цьому епізод обривається, а логічного пояснення тому, що трапилось слід шукати у наступній серії. Власне це і її змушує подивитись.

Вертикальний/горизонтальний серіал

Вертикальний серіал наповнений історіями, які не залежать один від одного. У них зв’язкою є характери персонажів, які тримають весь конфлікт у тонусі протягом усього сезону. Тому такі шоу (типу «2,5 чоловіки» чи «Теорія великого вибуху») можна дивитись практично у довільному порядку.

У горизонтальному серіалі історія розвивається послідовно, епізоди пов’язані один з одним, а рухає сюжет розвиток персонажів (наприклад, перетворення Волтера Вайта).

Арка

Сюжетна арка – це кілька серій, які об’єднує наскрізна тема, і вона не пов’яхана з ключовою ідеєю серіалу. «Доктор Хаус» побудований вертикально, але й у ньому є арки – наприклад, конфлікт Грегорі Хауса з головою клініки або його ж історія з вікодином.

Ефірне та кабельне телебачення

Ключові відмінності у естетиці, драматургії та інші особливості серіалів обумовлені телеканалом, на якому він виходить. Ефірні (Fox, CBS, NBC, ABC) працюють на масову аудиторію найширшого вікового діапазону, тому найчастіше серіали уникають дискусійних тем, насильства, ненормативної лексики та еротичних сцен. Кабельні телеканали (HBO, AMC, Showtime, Starz) працюють за платною підпискою та збирають докупи вузьку, але «свою» аудиторію. Саме тому у серіалів, що виходять на кабелі свободи більше. «Гру Престолів», яка тільки-от закінчилась, важко уявити на загальнонаціональному каналі у прайм-тайм, а для HBO це доволі органічна річ. Концепція кабелю переросла у стрімінгові підписки типу Netflix, де компанія поставила на конвеєр виробництво своїх власних серіалів, адаптуючись до потреби аудиторії «ковтати» серіали цілими сезонами.

Binge-watching (серіальний марафон)

Власне так називається вищезгадана звичка дивитись серіали багатьма серіями за один раз – Netflix публікує сезон однією пачкою, щоб глядачі самі могли вибирати час перегляду.

Пілот

Прийнято вважати, що це – перший епізод в сезоні. Пілот – це серія, яку дійсно знімають дійсно, але дуже часто задовго до виходу серіалу на екрани. Пілот знімається не для публіки, а для керівництва телеканалу/стрімінгового сервісу – вони оцінюють потенціал серіалу та приймають рішення – брати у роботу весь сезон чи заморозити проєкт до кращих часів. Втім зараз важко знайти продукт, який скасовують одразу після пілота чи кількох перших серій – ефірні канали дозволяють собі йти на ризик та все частіше замовляють сезони пачкою.

Процедурал

Це детективний (але необов’язково) серіал, побудований за принципом «case of the week». Тобто, головні персонажі – це парочка детективів або ж цілий відділ – у кожному епізоді проводиться розслідування одного злочину і в кінці його розкривають. Тут дотримується «вертикальний» формат: епізоди не пов’язані один з одним. Класичний процедурал: «CSI. Місце злочину”.

Хіатус

Перерва у трансляції сезону, яку роблять під час нерейтингових періодів. Наприклад, коли сезон стартує восени, потім йде на двомісячний хіатус (грудень-січень) і повертається у лютому.

Філер

Прохідна серія-заповнювач, яку використовують у серіалах з декількох причин. Наприклад, щоб зняти напругу після в надмір емоційного епізоду – коли ви, скажімо, намагаєтесь проковтнути той факт, що вашого улюбленого героя більше немає. Тому серія проходить спокійно та без експресивних сцен. Іншою причиною можуть бути сценаристи, які не встигли зліпити докупи хороший епізод та випускають філер для «заповнення часу». Буває й навпаки, матеріалу для сезону настільки багато, а викидати в урну його шкода – філер допомагає розкрити дрібні, зазвичай непомітні деталі героїв чи сюжету. Нетиповий філер – епізод з мухою у «Пуститися берега» (3 сезон, 10 серія).

Синдикація

Основним способом заробітку телевізійних студій (які власноруч створюють продукт) – це продаж прав на трансляцію телевізійним каналам. Інакше кажучи, якщо серіал закінчився років два тому, а на телеканалі транслюють з першого сезону – це і є синдикація. Щоб шоу мало таку можливість, воно повинно подалати так званий «кордон ста епізодів» – це зручно, коли потрібно заповнити певний часовий слот одразу на двадцять тижнів по п’ять епізодів на тиждень. Легендарний ситком Сайнфелд (Seinfeld) закінчився у 1998 році, проте відтоді синдикація 180 епізодів принесла його творцю більше 2,7 млрд доларів.

Багатокамерний / однокамерний ситком

Багатокамерна комедія знімається перед публікою у спеціальних павільйонах – на виході отримуємо щось на кшталт «Друзів» – класику ситкомів із закадровим сміхом. Однокамерні ситкоми знімаються як звичайне кіно, вони більш експериментальні, адже не потрібно враховувати моментальну реакцію публіки, яка підписалась на перегляд зйомок серіалу заради жартів та хорошого настрою. Однокамерні комедії більш «інтелектуальні», проте народна любов все ж належить багатокамерним ситкомам.

Флешбек / Флешфорвард

Прийом, який дозволяє заглянути у минуле або майбутнє когось із героїв. Творці серіалу «Загублені» (LOST) настільки інтенсивно використовували обидва методи, що до фіналу остаточно заплутали своїх глядачів.

Броманс

Дуже близька дружба двох персонажів-чоловіків, яка, однак, не стосується сексуальних стосунків. Вони люблять один одного братською любов’ю. Це Джей Ді та Тьорк у «Клініці». Абед і Трой в «Спільноті». Шерлок і Ватсон в британському «Шерлоку».

Драмеді

Драматичний серіал, у якому важливу роль мають комедійні елементи. Сучасний світ – складна річ, і досить безглуздо будувати історію тільки навколо закадрового сміху та ґеґів. І навпаки – з одних сопливих історій. Класика драмеді останніх років – серіал «Дівчата».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь