Спецпроєкти

Від ейджизму до менспредингу: що значать всі ці терміни. Частина перша


Синдром упущеної вигоди може впливати на життя не менше панічних атак або депресії. Постійний серфінг в інеті, оновлення стрічки новин і повідомлення каналів в телеграмі займає весь вільний час, який можна було б провести з користю. Хоча не знати деякі меми або новини теж шкідливо.

І в цій двоякій ситуації трохи з уваги випадає кластер словника, який в останні роки все частіше з’являється в стрічках друзів, новинних заголовках і улюблених ютуб-шоу. Тому ми вирішили зібрати всі слова, які ти міг/-ла випустити з уваги, а тепер соромно запитати, що це таке, і забуваєш загуглити. Щоб раз і назавжди розібратися, що таке слатшеймінг і чим небезпечний менсплейнинг.

Секстинг

Цей термін народився із з’єднання двох (гаряче улюблених нами) слів: «секс» і «текстинг» (від англ. texting) — обмін текстовими повідомленнями. Тобто логічно стає зрозумілим, що мова йде про обмін сексуальними фотографіями. Так, багато хто з нас займалися секстингом до того моменту, як дізналися, чим саме займаються.

Секстинг – це не страшне слово, його можна спокійно вживати в кафе або навіть займатися цим. Точніше, виступати приймаючою стороною. Публічно краще не фотографувати прикриті частини тіла. Тим більше психологи сходяться в думці, що секстинг корисний для пар, вносить різноманітність в інтимне життя і допомагає переживати відстань коханим.

Аутинг

Для початку потрібно розібратися. Є камінг-аут, коли людина усвідомлено і добровільно розповідає про свою сексуальну орієнтацію або гендерну ідентичність.  На Заході така практика зустрічається частіше, але в нашому досить гомофобному суспільстві публічні люди так не чинять, переживаючи через репутаційні втрати.

Але також зустрічається і аутинг. Цим терміном називають розголошення подібної інформації про іншу людину без її згоди. Це може статися через необережність чи без злого наміру. Але людина все одно може постраждати. Тим більше навіть у прогресивних Штатах правозахисники вказують на соціальну небезпеку аутинга. ЛГБТ-активісти запевняють, що аутинг може зіпсувати життя представникам спільноти, вони можуть втратити через нього роботу, житло, друзів і рідних, аутинг може загрожувати їх життю і здоров’ю.

А режисерка «Матриці» Ліллі Вачовські була змушена зробити камінг-аут і оголосити, що вона є трансгендерною жінкою, побоюючись, що журналісти розкажуть про гендерну ідентичність без її згоди. Тому стеж за тим, що говориш, щоб нікому аутинг не зробити (з усної народної творчості)

Ейджизм

Це дискримінація за віком. І з таким стикаються люди по різні боки барикад – як «занадто» старі, так і «занадто» молоді, на думку ейджистів. Так, старшим людям складніше знайти роботу, вони можуть ставати заручниками стереотипів або ж жертвами безпричинного хейту. Але якщо такий ейджизм публічно засуджується, то інші його прояви вже багато століть насаджуються вихованням.

Так, у нас існує думка, що до старших людей потрібно ставитися з великою пошаною, молоді в силу віку можуть не розуміти якихось речей і їх аргументи не мають ваги. Також можна почути, що старші люди гідні надмірної поваги, хоча це маячня і людина подібного може досягти тільки своїми словами і діями, а не віком. Аргумент «Послухай мене, я старший» морально застарів, вибачте за каламбур. Поважати потрібно всіх людей незалежно від їх віку.

Менспрединг

OxfordDictionaries.com додав «менспрединг» у свій список слів ще в 2015 році, але чоловіки продовжують робити вигляд, що мають геніталії слона або хоча б породистого жеребця. Інакше менспрединг логічно пояснити складно. Менспрединг (від англ. man «чоловік» і spread — «розкидати, поширювати» — практика, при якій чоловік (зазвичай в громадському транспорті) приймає сидячу позу з широко розставленими ногами, таким чином займаючи сусіднє місце або місця.

У минулому році в соціальних мережах на всю гриміла дискусія про те, як правильно вказувати чоловікам на їх неприйнятну поведінку в транспорті. Радикальні феміністки виступають в мережі за те, що таких добродіїв потрібно відразу облити розчинником для одягу або просто водою, інші ж учасники дискусії запевняють, що по-іншому чоловікам сидіти неможливо.

Ми ж у свою чергу рекомендуємо вам не порушувати простір інших людей і бути добрішими.

Мізогінія

Мізогінія — це ненависть або в крайньому випадку поблажливе ставлення до жінки, і, як наслідок, приниження її на підставі статевої приналежності. Звучить досить нерозумно, але насправді це один з найпоширеніших випадків цього списку. Навіть, здавалося б, невинне «Чого ти як дівчинка», насправді, образливе і принизливе, адже має на увазі під собою, що тільки дами схильні до стресу і не можуть впоратися з проблемами.

Подібна неприязнь не з’являється просто так — мізогінію підтримують підвалини суспільства, сучасна масова культура та література, де жінок зображують слабкими, дурними і негідними уваги персонажами. Коли востаннє хтось із ваших знайомих побачивши чоловіка за кермом дорогого авто дозволяв собі висловитися про таланти водія в області фелляції? А коли за кермом такої ж машини знаходиться молода дама?

Минулої осені ми навіть запускали соціальне шоу «#ДівчатаРулять» про гендерні стереотипи в Україні разом з Фондом Олени Пінчук. Можеш переглянути і помітити, скільки мізогінії витає навколо, яку ми часом не помічаємо.

Ейблизм

Це один з найновіших термінів нашого списку, хоча слово «ейблизм» з’явилося у підручниках психології ще в 80-х роках минулого століття. Він позначає дискримінацію людей з інвалідністю та особливостями розвитку. Рух на захист прав людей з інвалідністю почав набирати силу ще в кінці ХХ століття, але широко вживати цей термін почали кілька років тому.

Насправді ейблизм може проявлятися в різних видах і формах дискримінації. Як і у випадку з мізогінією або ейджизмом люди можуть не знати про здійснювану своїми діями дискримінації. До того ж для людей з інвалідністю та особливостями розвитку принизливим може бути не тільки відсутність спеціальних умов або дискримінаційне ставлення, але й поширене уявлення про те, що їм апріорі потрібна допомога, навіть якщо вони не просять про це.

Лукізм

Лукізм – це дискримінація за зовнішністю. Вона проявляється в підсвідомій довірі і відношенні до людей, чия зовнішність підходить під загальноприйняті стандарти або просто сподобалася людині. Так, люди можуть проявляти агресію або злість до повних людей або дискримінувати претендентів на відкриту посаду.

Один з найпростіших прикладів лукізма є його суміш з сексизмом, коли нікчемний чоловік може проїхати кілька зупинок з нависаючою над ним дамою, але раптом зірватися з місця зі швидкістю кулі, коли в салон зайде сексуальна дівчина.

Менсплейнинг

Міркування про те, що жінки мислять якось інакше (тобто гірше), існували завжди — це дозволяло чоловікам ставитися до жіночих слів недостатньо уважно і проявляти поблажливість до співбесідниць. Міф про жіночу логіку ще належить спростувати в. о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун. Тому з менсплейнингом жінки стикалися за багато тисячоліть до того, як виникло саме слово.

Менсплейнинг – це поблажлива манера, в якій чоловік щось пояснює жінці, яка нібито не здатна зрозуміти цю інформацію самостійно, без чоловічої допомоги. Сюди входять не тільки спрощені описи якихось механізмів, програм і будівель (які за печерним принципом ще ділять за гендерною ознакою), а й загальне ставлення до думки жінок у суспільстві.

Адже, багатьом чоловікам в пору нагадати, що можна не боятися за своє життя і досить постійно остерігатися нападу шаблезубого тигра чи мамонта. Ще можна поділитися технічним прогресом і порадувати людину, що люди вже приручили вогонь і можуть грітися не тільки від багаття. А то від їх звичок перебивати жінку, пропускати її слова повз вуха, знецінювати жіночі висловлювання, починаючи розмову з позиції людини, яка апріорі права і володіє більшими знаннями, віє палеолітом.

А вже в другій частині ми розповімо, що таке бодішеймінг, слатшеймінг, газлайтинг і багато іншого.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь