Спецпроєкти

Як пережити алергію?


324

Разом із експертами Synevo розбираємося, що таке алергія, як вона виникає, чи можна її вилікувати і як пережити її максимально комфортно.Також розповідаємо, як можна точно визначити, на що саме у вас алергія.

Механізм виникнення алергії
Прояви алергії — закладеність носу, чхання, сльози з очей, подразнення у горлі тощо — це реакція організму на алергени, які він визначає як небезпечні речовини і всіма силами намагається від них позбутися.

Що таке сезонна алергія?
Сезонна алергія — це підвищена чутливість організму до пилку рослин, які цвітуть у цей сезон. Тобто це алергічна реакція, яка з’являється у певний час року. Вона може проявлятися або у вигляді сезонного ринокон’юнктивіту (виділення з носа та очей), або кон’юнктивіту чи риніту окремо, або ж як пилкова сезонна бронхіальна астма.

Симптоми алергії виникають від гіперактивної імунної системи. Коли починається алергія, імунна система виробляє антитіла у відповідь на пилок, пил або шерсть домашніх тварин, навіть якщо вони не становлять загрози для вашого організму. Тобто причиною виникнення алергії є не алергени, а реакція вашої імунної системи.

У групі ризику розвитку сезонної алергії також люди:

  • батьки яких хворіли на алергію;
  • з іншими алергічними захворюваннями;
  • із бронхітом чи бронхіальною астмою;
  • ті, що проживають у промислових районах або зонах екологічного лиха. 

Скільки людей стикається з алергією?
Майже 1/3 планети страждає від різних проявів алергії. Десь 1/4 частина людства має сезонну алергію.

На що найчастіше виникає алергія?
Алергени бувають різної природи. Навесні загострюється алергія на пилок рослин, влітку — на трави, осінні алергії пов’язані із запиленням бур’янів. 

Протягом цілого року — це контакт із постійними алергенами: епідерміс тварин, домашні кліщі й таргани, продукти харчування, отрути комах, корм для тварин, плісняві та дріжджові гриби — з цими алергенами контакт можливий кожен день, незалежно від пори року. Якщо вдома чи в офісі постійно хочеться чхати і сльозяться очі, можливо, у приміщеннях багато пилу, є кліщі або цвіль.

Які бувають алергії
Видів подразників безліч: від пилу, комах та цвілі до певних ліків, які не сприймаються організмом. Існує і алергія на холод — щоправда, її легко переплутати зі звичайним подразненням шкіри і слизових оболонок через низьку температуру повітря. Інші дивні алергії — на певні метали або сонячні промені.

Чи буває алергія на тополиний пух? 
Тополиний пух не є подразником. Проте він переносить на собі найрізноманітніші алергени, починаючи з пилу і закінчуючи пилком різних рослин. У цей період відзначається запилення бур’янів: вівсяниця, тимофіївка, пирій та інші. Крім того, тополиний пух може переносити спори деяких грибів — наприклад, альтернарія, кладоспоріум чи аспергілус.

Чому у деяких людей є алергія і не одна, а у деяких – немає?
Учені все ще шукають причини, чому деякі люди більш схильні до алергії, ніж інші. До речі, немає доказової бази щодо того, що алергія частіше виникає у тих людей, яких у дитинстві дуже оберігали від мікробів, тварин, бруду тощо. А от наслідковий фактор відіграє роль: вірогідність, що дитина, в якої батьки-алергіки, матиме алергію, зростає у рази. Навіть якщо один з батьків має алергію, діти можуть мати схильність до неї.

Крім того, у групи ризику, як ми вже згадували, потрапляють люди зі слабким імунітетом і хворобами дихальних шляхів.

Чи можна якось запобігти виникненню алергій?
Основний підхід до лікування алергії без медикаментів складається із двох пунктів — мінімізувати вплив алергену і зміцнювати імунітет.

Оскільки алергія — це проблема імунної системи, для тривалого позитивного ефекту вам потрібно зміцнювати її правильними продуктами (омега-3 ненасичені жирні кислоти, пробіотики позитивно впливають на мікрофлору кишечника і стимулюють імунну систему).

Намагайтеся якомога менше стикатися із джерелами, що викликають у вас алергію.

У ті дні, коли в повітрі особливо багато пилку (вітряні сонячні дні), зачиняйте всі вікна, щоб алерген не потрапив усередину будинку. У дощові дні, навпаки, концентрація пилку знижується. Під час їзди у машині тримайте вікна закритими і подумайте про придбання очисника повітря. 

Коли пилок активно поширюється (навесні-влітку), намагайтеся менше перебувати на вулиці, особливо там, де багато рослинності. Дерева і чагарники, як правило, випускають пилок вранці, а трави — вранці та ввечері. Тож у цей час краще триматися подалі від садів і парків. Якщо у вас просто немає вибору, після прогулянки прийміть душ, виперіть одяг і протріть взуття — це допоможе позбутися від пилку. Сушіть білизну і одяг тільки у закритих приміщеннях, щоб до них не прилипав пилок. Після кожної прогулянки із домашнім улюбленцем його слід купати.

Як лікується сезонна алергія і чи можна її вилікувати назавжди? 
Для лікування алергії обов’язково потрібно звернутися до лікаря.

Найкращі засоби від алергії — вчасна діагностика та профілактика. І, звісно, жодного самолікування сумнівними препаратами.

У більшості випадків назавжди вилікувати алергію не можна. Завдання лікаря — домогтися відсутності загострень на тривалий час (ремісії) та підібрати надійний профілактичний засіб і правильне лікування.

Чи можна самостійно купувати протиалергічні ліки в аптеках?
Можна, але не варто. Всі препарати мають певну побічну дію (сонливість, вплив на тиск, внутрішні органи тощо). Щоб не ускладнити ситуацію ще більше, слід звернутися до лікаря.

З чим можна переплутати сезонну алергію?
Симптоми алергії схожі на застудні: закладений ніс, нежить, біль у горлі. Проте застуда частіше з’являється восени чи взимку, а от алергія тривожить людину у теплі пори року. Тож ваш нежить «через протяг від кондиціонеру», як ви думали, може виявитися алергією на пил або плісняву, що розмножується у фільтрах охолоджувальної системи.

Як можна точно визначити, на що у людини алергія? 
Якщо ви підозрюєте у себе алергію або вона вже є, визначити алергени допоможе ALEX-тест

Тест допомагає отримати повну інформацію про наявність чи відсутність алергії. Дослідження перевіряє організм на схильність до 282 алергенів, серед яких комахи, цвіль і дріжджі, епідерміс і шерсть тварин, продукти, кліщі й таргани. Крім того, він дає змогу визначити потенційну схильність до перехресної алергії і, таким чином, запобігти розвитку важких реакцій.

Головна перевага ALEX-тесту — це найширший спектр алергенів і можливість проводити перевірку навіть у гострій фазі захворювання. Прийом лікарських засобів (зокрема й антигістамінних) не є протипоказанням для проведення дослідження.

Що буде, якщо алергію не лікувати? Чи можливі якісь ускладнення?
Алергія — не той випадок, коли варто ігнорувати симптоми або займатися самолікуванням. Завжди існує, нехай навіть невелика, імовірність анафілактичного шоку. Крім того, алергія може провокувати ускладнення.

Якщо алергічний риніт не лікується і повторюється з року в рік, і щоразу тяжче, потім він може поширюватися на нижні відділи дихальних шляхів. Далі риніт переростає в бронхіальну астму, лікувати яку — довго і важко. Тому обов’язково звертайтеся до алерголога і не нехтуйте своїм здоров’ям.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 🧐