Спецпроєкти

Що таке рro bono і чи існує подібна практика в Україні


Pro bono — це безкоштовна професійна допомога благодійним чи іншим некомерційним установам. Зазвичай це юридичні консультації, хоча до pro bono також можуть відносити  бухгалтерські та фінансові послуги, бізнес-планування, переклади з іноземних мов тощо.

Юридична рro bono, крім консультації, передбачає подачу заяв та інших документів до адміністративних установ, національних, закордонних та міжнародних судів. Крім того, юристи можуть підготовувати та перевіряти різні види документів. 

Як і де з’явилася послуга

Практика юридичної допомоги на безоплатній основі незахищеним верствах населення в Америці датується початком 19 століття. Юридичні компанії безкоштовної консультували людей, які не мали змоги заплатити за консультації. 

У 80-х роках у кодексі США з’явилося правило, згідно з яким адвокат мав витрачати не менше 2% робочої часи на надання безкоштовних консультацій для бідних людей. Також безоплатні консультації могли отримати благодійні організації. До pro bono долучали і студентів юридичних вишів.

У Європі безкоштовно допомагати тим, хто цього потребує, почали ще раніше — у 13-15 століттях. Представники французької гільдії адвокатів надавали безоплатні консультації громадянам. Крім того, існувала програма державної субсидованої допомоги, яка передбачала надання безкоштовних адвокатів під час судових засідань.

У багатьох країнах Європи та Азії з кінця 20-початку 21 століття pro bono стала звичайною і навіть необхідною практикою. Для багатьох державних адвокатів дійсно існує правило виділяти певну кількість робочого часу на безоплатну допомогу.

Pro bono в Україні

В Україні також існує практика pro bono. Один з наймасштабніших проектів — це Pro Bono Club Ukraine (PBCU), який поєднує експертність бізнесу з потребами громадського сектору задля якісних соціальних змін. Одна з головних цілей платформи — розвивати культуру pro bono в Україні.

У PBCU є декілька напрямів: безпосередньо Pro bono проекти, освіта (лекції, статті, інтерв’ю зі спеціалістами) та спецпроекти — марафони, воркшопи, програми лідерського розвитку. 

Дізнатися детальніше про послуги, які надає Pro Bono Club Ukraine, та зареєструватися для отримання допомоги можна тут. А дізнатися про безкоштовні юридичні послуги, познайомитися з міжнародними експертами або навіть долучитися до міжнародної спільноти pro bono можна 26 вересня на EUROPEAN PRO BONO SUMMIT. За промокодом EPBS_bitly ви отримаєте знижку на квиток у 20%.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь