Спецпроєкти

Любові вистачить на всіх: які легальні види стосунків і шлюбу існують


В Україні поки законними є тільки моногамні гетеросексуальні шлюби. А от з неузаконеними стосунками все набагато цікавіше: крім моногамних пар можна знайти, наприклад, поліаморів та свінгерів. 

У світі видів романтичних взаємин, звісно, ще більше. Ділимося детальним гайдом: які стосунки – узаконені та неофіційні – існують та в чому їхні особливості.

Стосунки

Моногамія – з грецької «єдиний шлюб» – один з найрозповсюдженіших видів стосунків. Якщо ви маєте одного партнера (партнерку) протягом певного періоду, одружені і не зраджуєте, можете називати себе моногамною людиною. Хоча, якщо постійно заглядаєтеся на інших людей, мрієте про стосунки з кількома партнерами (партнерками) одночасно, можливо, вам більше підходять три форми стосунків, про які розкажемо нижче.

Свінг. Скабрезні жартики про свінгер-паті нерідко лунають від людей, які не знають, що таке свінг. Пояснюємо для всіх: свінг – це короткочасний взаємоузгоджений обмін статевими партнерами для сексу. Його практикують як ті, хто лише почав зустрічатися, так і люди, одружені багато років. Фішка свінгу в тому, щоб урізноманітнити секс у парі, при цьому не підірвавши довіри: між партнерами все узгоджується, і ніхто нічого не приховує.

Полігамія. Пам’ятаєте неоднозначне і не зовсім наукове твердження, що чоловіки полігамні, а жінки моногамні? Так от, моногамними можуть бути люди незалежно від статі, які протягом одного періоду мають кількох сексуальних партнерів. Причому всі ці партнери можуть не здогадуватися про існування один одного. Такий вид стосунків не передбачає великої щирості тощо. Хоча і не заперечує: людина може чесно розповісти всім партнерам.

Полігамія – не про серйозні стосунки. Якщо партнери (партнерки) все ж вирішили, що хочуть від сексу чогось більшого, при цьому не відмовлятися від близькості з іншими, їхні стосунки переходять до категорії поліаморії.

Поліаморія – стосунки з кількома людьми одночасно. На відміну від полігамії, поліаморія серйозніша та чесніша: всі учасники стосунків знають один про одного, а прив’язаність базується не лише на сексі. Поліаморія, попри думки про її ідеальність, насправді не такий легкий формат стосунків: одночасно приділяти увагу декільком людям, при цьому нікого не обділяючи і не забуваючи, — справа не з простих. 

Для охочих детальніше дізнатися про поліаморію і почути коментарі від тих, хто її практикує, підготували цю статтю.

Види шлюбів

Полігінія. Інша назва шлюбу – багатоженство: чоловік може офіційно узаконити стосунки одразу з кількома жінками. Раніше цей вид шлюбу був доволі розповсюдженим. Зараз полігінію практикують рідше, проте чоловік з декількома дружинами не поодинокий випадок. Інша форма шлюбу з кількома людьми – коли жінка може офіційно виходити заміж одразу за двох чи більше чоловіків – називається поліандрія. У Непалі, Китаї та Індії розповсюджена фратернальна поліандрія: рідні брати одружуються з однією жінкою.

Сологамія. Більш за все людина все ж любить саму себе. І у світі існують ті, хто цю любов підкреслює максимально. Сологамія – це шлюб чоловіка чи жінки із собою. В наших реаліях практика ще не набула популярності, та й у світі цей вид шлюбу поки далеко не найпоширеніший. А от деякі адепти сологамії запевняють: шлюб із собою допоміг стати повноцінною щасливою людиною, а заодно й уникнути питань про одруження з кимось іншим.

Фіктивний шлюб. Тут все просто і зрозуміло: люди одружуються з певною метою – отримати прописку, стати багатим (-ою) спадкоємцем (-цею) або приховати власну гомосексуальність. Останнє називають лавандовим шлюбом. До речі, відсоток розлучень подружніх пар, які насправді є гомосексуалами, досить великий.

Шведська сім’я. Швеція доволі консервативна країна, де найрозповсюдженішими є звичайні моногамні стосунки чи шлюби. А от спільне життя трьох людей чомусь називають саме шведською сім’єю. Ця назва набула поширення у країнах колишнього СРСР. У світі таку модель стосунків частіше називають господарством на трьох. До речі, стосунки між співмешканцями не обов’язково мають сексуальний характер. 

Бостонський шлюб. Так називають сумісне довготривале проживання двох жінок. Це може бути лесбійська пара або звичайні подруги, яким просто комфортно разом в побутовому житті. Бостонський шлюб набув популярності ще наприкінці ХІХ століття, коли лесбійські стосунки вважалися неприпустимими. Проте таке зручне співмешкання досі практикують жінки з усього світу.

Громадянський шлюб. Романтичні стосунки без штампу в паспорті в нашій країні називають громадянським шлюбом. Ця назва вже прижилася і навіть подається в деяких тлумачних словниках. Проте в оригіналі громадянський шлюб – це офіційне узаконення стосунків без участі будь-якої релігійної організації (без церковного вінчання тощо). Правильніше називати сумісне проживання двох людей без штампу в паспорті незареєстрованим шлюбом.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь