Спецпроєкти

Оголосили лауреата Нобелівської премії миру-2019 – хто він і за що його відзначено?


Окрім премій для наукових відкриттів, Альфред Нобель заповів щороку вручати премію «особі, яка доклалася найбільше або найкраще до справи братерства між народами, скасування чи зниження чисельності регулярних армій та проведення чи промоції миротворчих з’їздів». Так, з 1901 року щорічно вручається Нобелівська премія миру.

Цьогорічним лауреатом Нобелівської премії миру став Абій Ахмед Алі, прем’єр-міністр Ефіопії. Абій Ахмед Алі відзначений за «зусиля в досягненні миру та міжнародної співпраці, та зокрема за рішучу ініціативу у вирішенні прикордонного конфлікту з сусідньою Еритреєю».

«Коли Абій Ахмед став прем’єр-міністром у квітні 2018-го, він дав зрозуміти, що хоче продовжити мирні переговори з Еритреєю. У тісній співпраці з президентом Еритреї Абі Ахмед розробив принципи мирної угоди, яка припинила тривале та безвихідне становище оголошеної війни між двома країнами», – йдеться у рішенні комітету.

Абій Ахмед Алі ініціював важливі реформи, які дають багатьом громадянам Ефіопії надію на краще життя та світле майбутнє. За свої перших 100 днів як прем’єр-міністр він призначив амністію тисячам політичних в’язнів, припинив цензуру ЗМІ, легалізував опозиційні групи, звільнив військових та цивільних лідерів, та значно збільшив вплив жінки в ефіопському політичному та громадському житті. Він також пообіцяв посилити демократію шляхом проведення вільних та чесних виборів. Норвезький Нобелівський комітет вважає, що зараз зусилля Абія Ахмеда заслуговують на визнання і потребують заохочення.

Ефіопія є другою за чисельністю країною в Африці і має найбільшу економіку Східної Африки. З 1991 року до 2018 країна перебувала в перманентному конфлікті із Еритреєю.

Премія також присуджена для визнання всіх зацікавлених сторін, які працюють за мир в Ефіопії та в регіонах Східної та Північно-Східної Африки.

Абій Ахмед Алі – перший ефіоп, який отримав Нобелівську премію. Цьогорічний приз – це також 100-та Нобелівська премія миру. За усі роки було нагороджено 24 організації, та 17 жінок, які сприяли миру та рівності між народами. На премію миру у різні роки були номіновані, але не нагороджені, російський письменник Лев Толстой, німецький автор Еріх Марія Ремарк, державний діяч Індії Магатма Ґанді та прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль.

Цього року претендентами на премію були також 16-річна екоактивістка Грета Тунберг, яка започаткувала кліматичний рух серед молоді FridaysForFuture, та вождь племені каяпо, який бореться за збереження тропічних лісів Амазонії.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь