Спецпроєкти

Як українська школярка розробила новий метод діагностики меланоми шкіри


Представники Малої академії науки Ольга Харасахал та Дмитро Соломянюк вибороли 2 медалі на Міжнародному конкурсі наукових проєктів Mostratec, що має вимогливу систему рецензії та добору учасників. Україна вперше долучилася до конкурсу, який цьогоріч відбувся наприкінці жовтня у місті Ново-Амбурго (Бразилія).

Ольга Харасахал здобула золоту медаль та особливу відзнаку світового товариства «Вільна наука» з правом наукової публікації в індексованому журналі. Дівчина досліджує проблеми раку та розробила метод виявлення метастаз меланоми на ранніх стадіях за аналізом крові. Інший український учасник —  Дмитро Соломянюк отримав бронзову медаль, запропонувавши метод боротьби з пластиковими відходами та сміттєзвалищами.

Ольга зараз навчається в Національному медичному університеті та планує стати лікарем-онкологом. Ще в 15 років вона була волонтером в Маріупольському онкодиспансері, а у 18 отримала патент на обладнання для виявлення раку.

У травні дівчина стала призеркою Міжнародного конкурсу наукових проєктів Intel ISEF 2019. Вона посіла четверте місце у своїй категорії й отримала грошовий приз. Школярка представила в США наукову роботу на тему: «Вакуумна фільтрація з ДОФА-типуванням як новий метод діагностики циркулюючих пухлинних клітин всіх підтипів меланоми».

Юна науковиця розповіла, що хоче, щоб в Україні працювала технологія діагностування поведінки пухлини, яка уже реалізована в США – апарат для вакуум-рідинного фільтрування крові. Та її впровадження в Україні дуже дороге, тому вона вирішила створити таке обладнання сама. Лікар з Маріупольського онкодиспансеру погодився дати зразки крові кількох онкохворих для проведення пілотних досліджень. Реактиви закупила мати, яка працює лікарем-цитологом.

«Я присвятила свою наукову роботу меланомі – раку шкіри. Маріуполь – приморське місто, у нас багато людей відпочивають на пляжі й не знають міри в цьому. Сонячний опік, який людина отримала в 13 років, може бути причиною меланоми в 60. Меланома – одна з найбільш агресивних пухлин, вона складно піддається лікуванню. Також меланома – серед найменш вивчених пухлин, і водночас цей вид раку дуже поширений», – повідомила Ольга в інтерв’ю виданню «Освіторія».

Конструкція апарату і принцип його роботи не нові. Але метод діагностики, який запропонувала Ольга, принципово відрізняється від попередніх тим, що дає можливість за аналізом крові виявити початок процесу утворення метастазів при меланомі і спрогнозувати розвиток хвороби, відповідно підбирати і оперативно змінювати лікування, яке б випереджало розвиток метастазів у пацієнта.

Дівчина вже отримала патент на обладнання. Його впровадження в будь-якій українській лабораторії коштуватиме не більше 50 тисяч гривень, а аналіз для пацієнта – близько 500 гривень. Технологія вже працює в онкодиспансері Маріуполя. Щоб впровадити її для клінічного використання, її мають підтвердити міжнародними стандартами.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь