Де найчастіше вживають наркотики (та які саме)?
У 2014 році принаймні один з багатьох видів наркотиків вживала кожна двадцята доросла людина у світі (приблизно чверть мільярда у віці від 15 до 64 років). У тому ж році від наркотичних речовин померло близько 207 тисяч. Загалом від різних хвороб та розладів, спричинених наркотиками, страждає понад 29 мільйонів людей. Половина з них вживає заборонені речовини внутрішньовенно. З людей, які обирають ін’єкційні наркотики, майже кожний шостий заражений є носієм ВІЛ.
Зараз діяльність світового ринку наркотиків оцінюють у сто мільярдів доларів. Продаж заборонених речовин має безліч негативних наслідків, серед яких – збільшення корупції, зміни в економічному розвитку деяких регіонів та глобальне розповсюдження хвороб, зокрема невиліковних.
Ще в 2011 році проводилися спеціальні дослідження, щоб з’ясувати, скільки людей вживає наркотики. Дослідники застосували метод WBE (wastewater-based epidemiology). Простіше кажучи, вони вимірювали рівень заборонених речовин у неочищених стічних водах, після чого досліджували залишки чотирьох заборонених речовин: кокаїну, амфетаміну, метамфетаміну та метилендиоксиметамфетаміну (МДМА).
Моніторинг проводився щорічно. Якщо у 2011 перевірки охоплювали всього 19 міст з населенням 14,1 мільйона людей, то до 2017 кількість міст збільшилася до 120. Шукали сліди наркотиків у стічних водах Австралії, США, Нової Зеландії, Колумбії, Мартиніки, Канади, Південної Кореї, Ізраїлю та інших країнах світу.
Аналіз проводила команда дослідників з 41 організації. Вони дізнавалися, як у різних країнах змінювався рівень вживання наркотиків та які заборонені речовини (і де) вживали найчастіше.
Результати дослідження
Автори дослідження висловили стривоженість його результатами. З’ясувалося, що об’єм наркотичних речовин у стічних водах щороку збільшується у багатьох країнах. Наприклад, у австралійських містах – Карберрі та Тувумбі – вживання метамфетаміну збільшилося за три роки майже втричі. У Аделаїди показники ще тривожніші, проте місцева влада щосили намагається протистояти розповсюдженню наркотиків.
Проблеми з метамфетаміном є і в США: у Сіетлі на тисячу людей в день припадає 230 мг. У країнах Східної Європи цей показник у 1,5 рази нижчий.
Зростає і вживання кокаїну. Лідирують за його вживанням Лондон, Брістоль, Амстердам, Цюрих, Женева, Санкт-Галлен, Антверпен, Колумбія та Сіетл. У цих містах на тисячу людей припадає 600-900 мг на день.
Амфетамін найчастіше вживають у Бельгії, Нідерландах та країнах Північної Європи. До речі, Нідерланди зберігають лідерство протягом всіх семи років дослідження. Частіше вживати амфетамін стали у Фінляндії, Норвегії, Бельгії та Каталонії.
Поширення наркотиків:
Скандинавські країни, США, Австралія – метамфетамін
Південно-Західна Європа, країни Південної Америки – кокаїн
Північна Європа – амфетамін
Міста в Європі, де найчастіше вживають наркотики:
- Антверпен,
- Амстердам,
- Цюрих,
- Лондон,
- Барселона.
Країни, де найменше проблем з наркотиками:
- Греція,
- Португалія,
- Фінляндія,
- Польща,
- Швеція.
Канабіс, визнаний найрозповсюдженішим наркотиком, не увійшов до дослідження, бо визначити його рівень у стічних водах доволі проблематично.
Важливість дослідження
На думку хіміка-аналітика зі Школи фармації та медичних наук UniSA Річарда Бейда, важливо визначити масштаби ринку незаконних речовин. Ці знання допоможуть знайти найкращі методи боротьби з незаконною індустрією, яка є причиною багатьох проблем, в тому числі поширення хвороб серед людства. Знаючи про розповсюдженість та, відповідно, популярність певних наркотиків серед населення, влада різних країн розумітиме, яка проблема є нагальною.
У Китаї перевірку стічних вод використовують не лише заради виміру кількості наркотиків. Там з наркотиками борются значно жорсткіше. У десятках китайських міст активно використовують систему перевірки у співпраці з поліцією. За словами хіміка-еколога Лі Сицина з Пекінського університету, правоохоронці вже користуються цією технікою, щоб вистежувати та арештовувати виробників/розповсюджувачів наркотичних речовин. Також інформацію про кількість наркотиків у стічних водах можна використовувати для пошуку споживачів (у Китаї споживання, як і виробництво/розповсюдження, заборонене).
У 2018 році китайська влада інвестувала близько 1,5 млн доларів у дослідження стічних вод. Інші країни світу поки що подібну практику не переймають, але все можливо. Принаймні визначати розповсюдженість наркотиків та зменшення/зростання обсягів у різних країнах можна вже зараз, не вдаючись до анонімних опитувань або примусових аналізів.