Спецпроєкти

Netflix випустив серіал про українця, якого звинувачували в нацистських злочинах (трейлер)


Netflix випустив серіал «Диявол по сусідству». Перша серія з’явилася четвертого листопада. У серіалі йдеться про українця Івана Дем’янюка, якого з початку 1980-х і до його смерті у 2012 році звинувачували у співучасті в нацистських злочинах.

«Клівлендського дідуся судять в Ізраїлі. Його звинувачують в тому, що він – наглядач нацистського табору смерті, відомий як Іван Грозний», – йдеться в анотації до серіалу. Слідом за серіалом «Чорнобиль» від HBO, який здобув успіх аудиторії, стримінговий сервіс привідкриває історію, яка залишає більше запитань, ніж відповідей. Адже історія причетності автомеханіка із США українського походження Івана (Джона) Дем’янюка в нацистських злочинах до сьогодні є темою для суперечок.

Іван Дем’янюк народився на Київщині в 1920 році, пережив Голодомор. Під час Другої світової війни він отримав поранення і потрапив у німецький полон до табору для військовополонених у Холмі, де був завербований як помічник Вермахту. У травні 1945 року Дем’янюк звернувся в табір для біженців у баварському місті Ландсгут, отримавши згодом від американської адміністрації матеріальну допомогу як жертва нацистського режиму. До 1952 року працював у різних містах Німеччини, зокрема шофером для армії США.

У 1952 році разом з дружиною і дочкою емігрував до США, де працював автомеханіком. У 1980-х розпочався майже 35-річний судовий процес проти нього – німецькі органи висунули обвинувачення в тому, що саме Дем’янюк під час Другої світової війни добровільно працював на СС та відправляв ув’язнених до газових камер.

Протягом семи років Дем’янюк був ув’язнений в Ізраїлі, де його засудили в 1988 році до страти,  а в 1993 році його виправдали. Вже в травні 2011 року суд у Мюнхені визнав, що  Дем’янюк  допомагав нацистам і був причетний до загибелі майже 30 тисяч євреїв у таборі смерті «Собібор», де працював охоронцем. Його засудили до п’яти років ув’язнення. Дем’янюк подав на апеляцію, та не дочекався її розгляду.

Одні називали його монстром, катом, нацистським злочинцем, Іваном Грозним, інші – мучеником, невинним. Він ж не визнавав провини до останнього, називаючи себе «невинною жертвою німців».

Під враженням судових процесів Джонатан Гарфінкель, канадієць з єврейським корінням, написав про нього п’єсу «Суди над Джоном Дем’янюком. Голокост-кабаре», яку в 2017 році поставив київський театр «Мізантроп». Тоді задум та формат кабаре-вистави з використанням чорного гумору викликав негативні відгуки єврейської общини України, яка доклала чималих зусиль, щоб скасувати прем’єру.

П’єса мала на меті показати протиріччя людської природи, не звинувачуючи й не виправдовуючи Дем’янюка. Сам драматург зазначав, що ідея п’єси в тому, що людська природа складається з протиріч: «Ми креативні творіння, які здатні і любити, і вбивати. Ми можемо як створювати, так і руйнувати».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь