Спецпроєкти

Алкоголь, наркотики і порно: як різні залежності змушують мозок «показувати дива»


Світ навколо спокушає нас щосекунди і ми не можемо у всьому відмовляти своїм бажанням. Так, ми можемо радіти, що не сидимо на наркотиках, але відчувати задоволення від інших видів залежности. Це може бути їжа, алкоголь чи порно.

Періодично ми бачимо у своїх стрічках соцмереж результати різноманітних досліджень про залежності. Непереборні бажання різних видів насолоди розрізняють за дією на мозок і нервову систему, відокремлюючи одне від одного. Так, деякі залежності вчені пов’язують з розладом системи винагород, коли, наприклад, наркотичні речовини впливають на нервову систему, як смачна їжа, секс чи дружба з найкращими людьми.

Від інших залежностей ми не можемо позбутися через розлад «навчання» — наш мозок просто навчається шкідливих звичок чи певних реакцій на різні спокуси. Окрім цього, залежність може сформуватися й під впливом генетики чи навколишнього середовища. А деякі вчені називають ще й стрес як причину і збудник залежности. Найлегший приклад — бажання організму викурити цигарку після пережитого стресу.

Кожне з цих досліджень достовірне й ні в чому не помиляється. Але нейробіологи нагадують, що такі результати роботи вчених де в чому неповні. Оскільки кожна залежність — це прояв неймовірної особливости мозку, яка змушує його мінятися. Вчені це називають нейропластичністю. Ідею «пластичности» мозку вперше запропонував Вільям Джеймс у 1890 році, проте вона залишалась на задвірках уваги вчених протягом наступних п’ятдесяти років. Термін «нейропластичність» увів польський нейрофізіолог Єжи Конорскі.

Протягом минулого століття було загальноприйнятим думати, що структура стовбура мозку залишається незмінною після завершення формування в дитинстві. Втім, виявляється, що це не так. Результати нових досліджень доводять, що мозок зберігає свою пластичність навіть після періоду дитинства.

«Багато людей думають, що наркоманія — це те, що відбувається всередині нас, коли хтось відчуває, що наркотик — найприємніша річ, яка траплялась з людиною за життя. Але наркотична залежність — це не просто “кайф”. Ваш мозок змінюється, коли ви зловживаєте наркотиками. Він змінюється так, що укоріняє проблему», — запевняє директор Національного інституту зловживання алкоголем і алкоголізму штату Меріленд Джордж Коб.

Він пояснює, що зміни, пов’язані із залежностями, можна визначити за тим, як залежні реагують, наприклад, на запах сигарети або вигляд горілки. Зловживання будь-чим змінює способи обробки інших винагород, як гроші або продукти харчування, зменшуючи їхню відносну цінність. Простіше кажучи, залежність змінює мозок і впливає на нервову систему настільки, що з часом ми можемо, наприклад, припинити відчувати блаженство від біг мака чи холодного домашнього квасу влітку. Жахливо, погодьтеся.

Перш ніж дослідники почали звертати увагу на довгострокові зміни мозку, вони зосереджувалися на миттєвих змінах, які провокують різні збудники залежностей. Наприклад, одним з головних героїв досліджень був гормон щастя дофамін. Тоді вчені констатували, що прийом наркотичних речовин блискавично збільшує кількість цього гормону.

Нейробіолог з нью-йоркської Медичної школи Ікана Пол Кенні пояснює, що раніше вчені думали, що розуміють природу залежности. «Ми знали, що наркотик викликає звикання, оскільки постійно стимулює викид дофаміну», — говорить Кенні. Але нові дослідження показують, що, крім цього, в мозку відбуваються і паралельні процеси.

Коли людина приймає наркотичні речовини системи мозку адаптуються до присутності наркотиків у організмі. Перший же досвід з наркотиками викликає цілу серію пластичних змін у рецепторах та клітинах мозку, які з ними пов’язані. Якщо подібне повторюється, то в людини формується звичка, яка згодом стає формою навчання. Нейробіологи стверджують, що мозок по-різному «навчається» із залежністю та без. У людей із залежністю відбувається зменшення сірої речовини в частинах мозку, що відповідають за навчання та обробку насолоди. Але це питання маловивчене і щодо нього застосовують дилему курки та яйця: чи були такі відхилення до залежности чи це вже залежність так діє на мозок?

«Заважає» дослідженням і генетика: до залежности може бути схильність. Схожим чином впливає й навколишнє середовище. «Проблема, яку ми маємо в питанні дослідження залежности, полягає в тому, що ми досі не розуміємо, як працюють зв’язки в мозку», — іронізує нейробіолог Пол Кенні. Зрозуміло лише одне — мозок підлаштовується під нове середовище. Він проявляє пластичність у багатьох аспектах, що зумовлює зміни в поведінці, схильність до навчання, обробку емоцій та відчуття задоволення. Тобто мозок відчуває насолоду не лише відразу після контакту з подразником, а змінює біохімічні процеси всередині, які можуть нівелювати інші види задоволення, стимулюючи повторення раніше пережитих відчуттів.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь