Спецпроєкти

Як розвинути креативність? Підбірка книг, гаджетів та ідей


Вам знайома ситуація, коли думки ніяк не лізуть у голову та виникає творчий ступор? Pr-менеджерка Lenovo в Україні розповідає, що робити, коли нові ідеї вкрай потрібні, але ніяк не з’являються. 

№1. Змінюйте локації. Це дозволить перевести дух і дасть можливість по-іншому поглянути на звичні речі. Ви можете працювати в коворкінгах, парках, кафе або на пляжі. Змінювати локацію можна не виходячи з офісу. Наприклад, у деяких компаніях існує практика hot-desking. Така концепція передбачає, що співробітники щодня займають нове місце й переміщуються від одного столу до іншого. Вважається, що це допомагає членам команди зблизитися, сприяє більшій креативності та генеруванню нових ідей.

№2. Займайтеся спортом. Для креативности й нових ідей дуже важливий фізичний тонус. Оберіть будь-який вид активности, який дає вам задоволення: біг, йога, плавання, танці, аеробіка тощо. Наприклад, я обожнюю гуляти пішки й можу не відчути втому, навіть коли долаю близько 10 кілометрів. Пройтися знайомими київськими вулицями чи відвідати нові європейські міста –  чудовий спосіб покращити настрій, насититися свіжим повітрям та насолодитися архітектурою. До того ж навіть в обідню перерву нетривала прогулянка поблизу офісу зможе відновити ваші сили й повернути тонус.

№3. Думайте на голодний шлунок. Важка їжа й переїдання тягне до дивана, а роботу хочеться відкласти на потім. Коли ви в тонусі, мозок працює швидко, а в голові починають зароджуватися нові ідеї. Науковці виявили, що людина приймає більш раціональні, мудрі й виважені рішення саме тоді, коли відчуває голод. Тож відкладіть бутерброд: можливо, саме він заважає збагнути, куди рухатися далі. 

№4. Знайдіть найпродуктивніший для роботи час. Деяким людям легко вставати вранці: у цей час вони найбільш продуктивні та енергійні. Іншим зручніше пізно вставати й пізно лягати. Для них найпродуктивніший час – вечір. Можливо, у вас є свої періоди, коли вам працюється ефективніше та комфортніше. Для мене ідеальний час – із дев’ятої до одинадцятої ранку. У цей короткий проміжок я найбільш продуктивна і встигаю зробити таку кількість справ, на яку ввечері витратила б кілька годин. Тому цю пору доби я намагаюся виділяти для найкреативніших справ і завдань.

№5. Записуйте ідеї. Одна з перешкод для творчости: хороша ідея може завадити появі найкращої. Тому потрібно генерувати ідеї, не замислюючись про те, погані вони чи хороші. Для цього підійде техніка ментальних карт. Вона дозволяє продукувати безліч ідей за короткий термін. Усі ключові поняття, пов’язані з певною темою, будуть організовані так, щоб спонукати до пошуку асоціацій. Саме пошук зв’язку між ідеями й робить нас більш творчими. Якщо ви пишете на папері, то ось вам лайфхак: переходьте на гаджети. Вони завжди під рукою, а записи не зникнуть, оскільки вони зберігаються в хмарному сховищі.

№6. Надихайтеся культурою і мистецтвом. Вивчайте різні напрямки: читайте класику й сучасних авторів, дивіться старі фільми й ходіть на виставки. Передусім варто звернути увагу на теми, які ви завжди обходили стороною. У них ви зможете знайти купу нових вражень і свіжих ідей. Мистецтво показує, як складні ідеї можна спростити й показати в іншому світлі, незалежно від вашої сфери діяльности й професії. Наприклад, я ніколи не вміла грати на музикальних інструментах, хоча завжди мріяла про це. Кілька років тому я придбала електронне фортепіано, проте можливість регулярно займатися музикою з’явилася не так давно. Зараз ці кілька годин на тиждень – мій час для перезавантаження й роздумів. Музика надихає мене на нові перспективні ідеї та плани. Тож нове заняття, про яке ви давно мріяли, – це спосіб пробудити креативність і знайти натхнення, якою б не була буденність.

№7. Використовуйте технології та інновації. Технології зробили нас креативнішими: цифрова революція породила велику кількість інноваційних продуктів і послуг, які значною мірою змінили не тільки наш спосіб мислення, але й фізіологію. Їхня присутність у нашому житті змушує думати, відчувати й мріяти по-іншому. Це пов’язано з науковим явищем, відомим як нейропластичність – здатність мозку змінювати свої алгоритми на основі нових вражень. Учені, що досліджують когнітивні процеси, дуже позитивно оцінюють ці нові явища в нашому мозку. Згідно з дослідженням компанії Lenovo, 38% респондентів у всьому світі вважають, що смартпристрої та віртуальна реальність спонукають бути відкритими – до інших людей, знань і поглядів. Доступ до різноманітної інформації розширює світогляд і звільняє від стереотипів.

Одне з головних досягнень інновацій – це спрощення творчого самовираження. Таке явище називають «когнітивним надлишком»: вільний час і можливості нашого мозку ми почали витрачати на різноманітну творчу діяльність, від якої маємо задоволення.

Тому зараз ми дедалі частіше відчуваємо бажання не тільки споживати, але й створювати інформацію для загального користування. Це сприяло вибуху творчої активности: щохвилини на ютуб завантажують 300 годин відео, а щодві хвилини ми робимо стільки фотографій, скільки зробило все населення світу в ХІХ столітті. Те саме стосується й інших раніше суто професійних сфер діяльности, які тепер доступні всім: створення музики, програмування, монтаж тощо.

Тож технології і творчість гармонійно доповнюють одне одного: завдяки креативному мисленню люди генерують нові ідеї, а технології успішно їх реалізують. Таке поєднання розширює горизонти свідомости й дає нам можливість досліджувати нові речі та виражати себе в різний спосіб.

№8. Більше читайте. У процесі творчості найбільшу активність виявляє права півкуля. Натренувати нейронні мережі в цій зоні допоможе читання. Воно розвиває інтелектуальні здібності, потрібні для того, щоб думати по-іншому, більш креативно. 

Пропоную власну добірку книжок для розвитку креативности й творчого мислення:

«Злом креативу», Майкл Мікалко

У цій книжці провідний експерт із креативності Майкл Мікалко розповідає, як мислять творчі люди і як ви можете використовувати їхні секрети, щоб мислити нестандартно й генерувати нові ідеї. Він досліджував історію ста великих мислителів, від Леонардо да Вінчі до Пабло Пікассо, і адаптував їхні методи до сучасних реалій. Дев’ять стратегій мислення, описані в книжці, допоможуть у пошуку нових ідей у бізнесі й житті.

«Рисовий штурм», Майкл Мікалко

У цій книжці зібрано й систематизовано стратегії творчого мислення, техніки і вправи, безліч цікавих завдань, ігор та головоломок на нестандартне мислення. Вони навчать вас продукувати нові ідеї, мислити нешаблонно і знаходити неординарні вирішення проблем.

«Кради як митець», Остін Клеон

У світі немає нічого оригінального, тому автор радить не відкидати чужого впливу, а навпаки колекціонувати ідеї, обмірковувати їх і використовувати по-новому в пошуках власного шляху.

«Геніальність на замовлення», Марк Леві

Автор пропонує просту, але дуже ефективну техніку генерування геніальних ідей – фрірайтинг. Марк Леві розкриває шість секретів ефективного фрірайтингу, а також розповідає про 15 принципів, які допоможуть значно поліпшити ваші навички вирішення проблем і розвинути креативність.

«Гнучкий розум», Естаніслао Бахрах

Книжка не просто розповідає, як бути креативним(-ою), а науково доводить: творче мислення можна розвивати в будь-якому віці до кінця свого життя.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь