Спецпроєкти

Екзистенційна криза. Як знайти своє місце в житті?

В американському словнику «Dictionary» словом року визнано existential – «екзистенційний». Укладачі вирішили обрати саме це слово завдяки четвертій частині «Історії іграшок» і персонажеві Форкі. Не будемо переказувати сюжет – раптом ви ще не встигли подивитися, – та наголосимо:  слово описує почуття та слова, які визначають рік, що майже минув.

Представники Dictionary.com кажуть, що проблема Форкі вказує на широку тему загрози і кризи, яка проявляється у всьому, відображається в новинах та культурних змінах. У світі загострена кліматична ситуація, проблеми з демократичними інститутами. Досі лишаються такі явища, як ксенофобія та расизм – на противагу толерантності. Люди перебувають у страху перед навколишнім світом, і цей страх зростає, прогресує з кожним прожитим роком.

До чого тут екзистенціалізм і загалом що це таке, зараз розповімо.

Що таке «екзистенціалізм»?

Екзистенціалізм – філософський напрям 20 століття. Слово, від якого походить термін, – «existentia» (з латини – існування). Засновники та прибічники напряму вірили, що існування передує сутності. Тобто людина, на думку екзистенціалістів, не народжується з певними нахилами та талантами, її доля не є зумовленою. Життя особи повністю в її руках, тільки вона відповідальна за власні промахи та перемоги.

Жан-Поль Сартр – один з найвідоміших екзистенціалістів – у своїй праці «Екзистенціалізм – це гуманізм» заперечував звинувачення філософського напряму в похмурості та депресивності. На думку Сартра, екзистенціалізм є повною свободою вибору, щастям цього вибору, а не перекладанням відповідальности на чужі плечі. Ця філософія завжди дає можливість змінюватися та змінювати життя, не апелюючи до долі, вирішеної заздалегідь.

Екзистенціалізм сам по собі не є синонімом відчаю та безвиході, проте усвідомлення людиною власної свободи та відповідальности до цих пограничних станів можуть призвести. Він змушує ставити питання про цілі існування, власні сили та прагнення,  можливості кидати собі виклики. Воля вибору для деяких людей стає величезною проблемою: вони мучаються через страх помилитися, втрачені можливості, власні слабкості. Радикальність заперечення впливу вроджених факторів на подальше життя лише підсилює страхи та відчай.

Чому актуально зараз?

Люди мають безліч можливостей і ресурсів, при цьому більшість все ще вимушена боротися за виживання. Не лише в матеріальному плані: екзистенційні питання мучають нас як ніколи гостро. Ми робимо вибір щодня та, радіючи власній незалежності та волі, неминуче стикаємося зі стресом. Недооцінюємо/переоцінюємо власні сили, терпимо до останнього, щоб потім зірватися та зруйнувати все, що встигли нажити до цього.

А ще – відчуваємо себе зовсім безпомічними перед глобальними проблемами – змінами клімату, екологічними катастрофами, природними катаклізмами, невиліковними хворобами. Це те, що ми не можемо вирішити самі, тим паче за короткий час. Криза світу відчувається так гостро, що епітет «екзистенційна» напрошується до неї сам собою. 

Представники «Dictionary» кажуть, що саме слово «екзистенційний» описує те, що відбувалося протягом останнього року: самопошуки людини та – що найголовніше – місця у цьому світі. Це місце можна знайти, не будучи байдужим до проблем та роблячи посильний внесок у їхнє вирішення. А ще – не брати на себе забагато, розраховувати власні сили та звикнути до відповідальності: в дорослому житті її не уникнути. Навчитися брати її на себе, навчитися не корити себе за впущення та помилки і йти далі – найголовніше.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь