Спецпроєкти

Як Urban Space 500 буде розподіляти гранти? Василь Кундрик, член грантової комісії і правління, 24 роки


Urban Space 500 – це громадський ресторан, відкритий за соціальною франшизою. Його заснували 500 суспільно активних людей, які зробили безповоротний внесок у розмірі 1 тис. дол. Згідно з моделлю проєкту, 80% від прибутку ресторану буде скеровано на підтримку некомерційних проєктів з розвитку Києва. Решту 20% отримує управлінська компанія за менеджмент закладу. 15-го листопада Urban Space 500 анонсував старт першої грантової компанії.

Василь Кундрик – співзасновник Urban Space 500 і член грантової комісії, яка відбирає фіналістів серед претедентів на отримання грантів. Ми обрали Василя наступним гостем нашого спецпроєкту #ЛюдиУрбана та поспілкувалися з ним про деталі та особливості першої грантової програми.

Твоя історія. Залучення в Urban Space 500

Я  родом із Львівщини, переїхав до Києва після школи. Навчався в Київському університеті імені Тараса Шевченка на юридичному факультеті. Коли я був на третьому курсі, відбулася Революція Гідности. Тоді всюди витав шалений драйв і бажання зробити для країни щось корисне,  це також передалось і мені. У той час влада анонсувала реформи, з’явилися нові можливості, і я пройшов у школу CAPS з публічного управління. Згодом став волонтером, а потім членом команди проєкту ICITAP, який впроваджував реформу патрульної поліції. Потім була робота в проєктному офісі МВС і міжнародній організації, що опікувалася реформою децентралізації. Протягом останнього року я працюю менеджером проєктів в агросекторі та беру участь у громадських ініціативах у вільний від роботи час. 

На початку 2017-го року я почув про запуск Urban Space 500, тоді ГО «Інша Освіта» (організація, що запускала проєкт у Києві, – прим. ред.) тільки починала шукати охочих стати співзасновниками. Мене відразу привабила ідея, я вже чув про ресторан у Франківську, але спочатку вагався. Вичікував десь пів року, стежив за розвитком проєкту в соцмережах. А восени мене запросили провести тренінг з хорошим гонораром. Той контракт викликав у мене відчуття легких грошей. Я подумав – це знак! Якщо гроші прийшли занадто просто, потрібно вкласти їх у щось вартісне. Так я і став співзасновником US500.

Як ти долучився до складу грантової комісії (ГК)?

Під час роботи в ICITAP я познайомився з Настею Леухіною, яка зараз теж є співзасновницею US500. У 2018 році Настя була членкинею правління, і вони шукали когось із співзасновників, хто може допомогти з розробкою документів для грантової програми ресторану. Оскільки я вже мав досвід громадської діяльности й за фахом юрист, вона запропонувала мені долучитися до ініціативної групи з розробки цих документів.

У грудні 2018-го року US500 почав свою діяльність як ресторан, а в січні 2019-го на загальних зборах (вищий керівний орган US500, – прим. ред.), до якого входить 500 засновників та засновниць та який приймає всі ключові рішення щодо проєкту, вперше був обраний склад ГК. Оскільки я був причетний до розробки положень, то відчував свою відповідальність за їхню імплементацію. Я мав час і бажання продовжувати втілювати наші напрацювання і подав свою кандидатуру. Врешті мене обрали членом новоствореного органу.

Що таке грантова комісія?

Це 5 співзасновників і співзасновниць US500, яких обирають на загальних зборах. Троє членів ГК змінюються кожні пів року, а двоє залишаються на другу каденцію, щоб передати досвід новим учасникам. Максимальний термін перебування на посаді – два терміни. Я працюю другий термін.

Один раз на квартал US 500 розподіляє 80% свого прибутку на соціальні проєкти. Наше головне завдання – відібрати з-поміж поданих проєктів список фіналістів, а потім передати цей список співзасновникам і співзасновницям для голосування на загальних зборах. Ми не визначаємо, кого саме фінансувати, але формуємо максимально якісний перелік претендентів.

US500 працює вже рік. Чому грантова програма запускається тільки зараз? 

Протягом першого року діяльности ресторан  виходив на самоокупність. Не було чистого прибутку, відповідно не було й можливости фінансувати соціальні проєкти. Тому ми й не анонсовували старт грантової програми.

Однак за цей рік ми детально розробити аплікаційні форми (як подаватися на фінансування), інструкції, передбачили всі процедури оцінки, щоб забезпечити підзвітність перед співзасновниками, які не входять до грантової комісії. Тому цей час дав нам можливість зробити механіку оцінки зрозумілою всім.

Яким чином буде проходити відбір проектів?

Спочатку заявки приходять на єдину пошту, і адміністратори перевіряють їх на комплектність.

Далі заявки потрапляють до членів ГК. Тут є два етапи оцінки. Перший полягає в аналізі проєкту на допустимість за чотирма ключовими показниками. Якщо він політичний, комерційний або релігійний – це дискваліфікація. Якщо заявник витрачає на адміністративну частину понад 20% від гранту (зарплата співробітникам, оренда офісу, відрядження), ми також не можемо пропустити заявку далі. Крім цього, пропонований проєкт має позитивно впливати саме на жителів та гостей міста Київ і тривати не більше 12 місяців. 

Наступний етап – оцінка проєктів за суті. Ми дивимося, наскільки актуальним, структурованим і сталим є проєкт, вивчаємо компетентність його заявників, прогнозуємо ефективність використання коштів. Кожний критерій будемо оцінювати за трьома варіантами відповіді – «так», «ні», «частково», відповідно до яких проєкт отримує чітку кількість балів. На підставі оцінок ми формуємо загальний рейтинг.

Обмежень щодо тематики проєктів немає. Але співзасновники ще в січні виділили пріоритетні напрямки, за які ми будемо надавати додаткових 2 бали при оцінці.

Це розвиток нової культури місцевого планування, а також районів, які віддалені від центра міста, чутливість до індивідуальних потреб, підвищення екологічної свідомости, транспортні рішення, освіта.

Після оцінювання ГК передає рейтинги правлінню. Документ складається з основного списку фіналістів (проєкти-лідери) і резервного. Правління спільно з ГК презентує наші напрацювання на загальних зборах, а співзасновники вирішують, які саме проєкти вони б хотіли підтримати, враховуючи бюджет програми.

Грантова кампанія 2019

Перша грантова програма стартувала 15 листопада цього року. Ми будемо збирати заявки один місяць. Ще один місяць займе оцінка проєктів. 20-го січня наступного року список претендентів на фінансування буде представлений співзасновникам. Протягом тижня після загальних зборів заявники дізнаються, чи підтриманий їхній проєкт. Ми обов’язково опублікуємо цю інформацію в наших соцмережах і на сайті. Зараз важко спрогнозувати завантаженість ГК, тому не можу гарантувати, що ми дамо зворотній зв’язок всім особисто електронною поштою. Але точно всі вчасно подані проєкти будуть розглянуті й оцінені.

Щодо бюджету першої грантової програми, орієнтовно ми будемо розподіляти близько 100 тис. грн. Щоб підтримати декілька проєктів, цього разу рекомендована сума одного гранту складе до 40-50 тис. грн. Як тільки ресторан вийде на заплановану прибутковість, розмір грантів сягне до 150 тис. грн. на один проєкт.

Чи є механізм контролю виконання соціальних проєктів?

Ми будемо користуватися досвідом міжнародних організацій, але за спрощеними умовами. Зазвичай проєкти фінансують невеликими траншами до їхнього повного використання. Також передбачена часта звітність. Інколи це ускладнює вчасне виконання проекту.

Враховуючи, що ми розпоряджаємося не публічними коштами, і суми наших грантів порівняно невеликі з грантами міжнародних організацій, ми хочемо дати проєктам більше свободи. Тому плануємо виділяти відразу до 80% від суми гранту, а 20% перераховувати після виконання проєкту. Також ми не будемо вимагати частої звітности (хоча звітність передбачаємо).

Наша мета – побудувати довірчі й ефективні відносини без зайвої паперової тяганини. А всі ризики мінімізувати ще до рішення про фінансування. Спробуємо працювати саме на цих засадах, а практика покаже, що потрібно відкоригувати.

Які проєкти ти б підтримав особисто?

Я вболіваю за зміни у віддалених районах міста. У мегаполісах є проблема з тим, що основні точки тяжіння – в центрі, а спальні райони залишаються сірими. І через велику густоту населення люди є чужими один одному.

Я за нові архітектурні рішення в таких місцях, за ревіталізацію скверів, особливо, якщо вона залучає населення і приводить до нових знайомств.

Реалізація грантової програми – це основний показник успішності US500?

Це один із показників, але не головний. За минулий рік навіть без грантової програми ми досягли певних результатів. 

Наприклад, у нас функціонує Подієвий майданчик.  Громадські організації за попередньою заявкою можуть безкоштовно використовувати його для комунікації з киянами на суспільно важливі теми. На сьогодні проведено близько 100 подій з оціночним вкладом ресторану в них понад 200 тис. грн. Це ті гроші, які зекономили ГО на оренді приміщення. Більше того, всі події були безкоштовними для гостей закладу.

Ми ініціюємо проєкти щодо видозмінення просторів. Наприклад, вже розроблений проєкт з реконструкції скверу по вул. Бориса Грінченка (місце розташування US500). Ми хочемо створити затишний і гарний куток у самому центрі міста й зробити його привабливим для жителів і туристів Києва.

Ми працюємо з цінностями. Обираємо локальних постачальників продуктів у поворотній тарі для зменшення екологічного сліду, сортуємо частину відходів. В US500 ввели меню шрифтом Брайля для незрячих людей або людей з поганим зором. У січні наступного року має розпочатися проєкт стажування підлітків із синдромом Дауна, щоб діти могли виробляти навички праці і забезпечувати себе. Часто це здорожчує собівартість надання послуг рестораном, тому це наші непрямі інвестиції у те, щоб створити модельний приклад ціннісно орієнтованої бізнес-моделі.

В Україні поширена думка, що в ресторані все має бути «ідеально». Але це не тільки заклад харчування, а місце для соціалізації. Тому ми маємо залучати в нього групи людей, яких часто в ресторанах не побачиш, зробити місце доступним і зручним для всіх. Саме тоді місце можна буде назвати ідеальним без лапок. Я впевнений, що ресторан має бути простором, де люди навчаються, зокрема бути добрішими один до одного, де говорять про сенси і знаходять їх.

Мені здається, що US500 виконує функцію введення міських інновацій. Я вірю, що такі речі набудуть масовости. Це (окрім грантової програми) і є основна функція US500 – апробовувати і поширювати міські інновації на широку аудиторію.

Життєві лайфхаки

Мій досвід роботи показує, що більшість викликів, з якими зіштовхуються люди, часто є новими для всіх, навіть для тих, які наче мають більше пройденого досвіду за плечима. Тому покладатися на когось лише через авторитет не виправдано. Тут важливо зазначити, що я говорю не про самодурство, а впевненість у своїх рішеннях.

Не ставте себе нижче інших, тільки тому що у вас недостатньо досвіду. Якщо ви заряджені на втілення ідеї, можете чітко аргументувати її доцільність, рішення часто можуть бути не гіршими, ніж від людей з більшим бекграундом. Не соромтеся своїх ідей, не ідолізуйте інших і не знецінюйте самих себе.

P.S. Стати учасником грантової  програми можна за посиланням: bit.ly/34h444Y

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь