Спецпроєкти

На межі вимирання: 15 фактів про коал, які ви могли не знати

Ще на початку минулого року коал оголосили фактично вимерлими. У Австралійському фонді коал розповіли, що тварин залишилося не більше 80 тисяч. Цієї кількости бракує для збереження виду. До того ж коали вразливі перед деякими захворюваннями та інфекціями, тож епідемія може призвести до їхньої загибелі.

Цьогоріч багато тваринок загинуло через лісові пожежі в Австралії. 

Ми всією редакцією тримаємо кулачки за тварин та віримо, що їх вдасться врятувати і вони не поповнять ряди вимерлих видів. Зібрали факти про коал, які ви могли не знати, а ще – як їм можна допомогти навіть на відстані половини земної кулі. 

Назва виду по-латині – Phascolarctos cinereus.

Австралія – це єдиний материк, на якому мешкають коали. Ці тварини – один з національних символів держави, про них піклуються та оберігають їх.

Деякий час після відкриття коал вважалося, що вони взагалі не п’ють воду. Та це не зовсім так: тваринки справді велику частину рідини отримують з листя евкаліпту, та все ж у спеку чи у форсмажорній ситуації (як-от лісові пожежі) потребують води додатково.

Тваринок часто називають ведмедями, та вони не є ними і навіть до них не близькі. Назва закріпилася, бо англомовні поселенці кінця 18 століття охрестили їх через зовнішню подібність. Багато людей досі впевнені, що коали – це вид ведмедів, а насправді це не так.

Коали сплять більшу частину доби – приблизно 18-20 годин. Більшу частину часу активности вони пережовують евкаліптове листя, з якого переважно і складається їхній раціон. До речі, в листі евкаліпту великий вміст отруйних речовин, та коали навчилися обирати те листя, яке не шкодить їм. 

Самці коал мають роздвоєний пеніс, а самки – дві піхви та дві окремі матки. Це особливість не винятково коал: така будова статевих органів характерна для всіх сумчастих.

Коали видають різні звуки. У період активного статевого розмноження самці голосно кричать, приваблюючи цим кличем самок. А оцей ролик демонструє, як спілкуються тварини під час суперечки.

Коали вміють плавати. Принаймні, як з’ясувалося, в разі небезпеки. На цьому відео можна побачити, як коала приплив до човна та видерся на борт. Пасажири з радістю підкинули тваринку до гольфового клубу на узбережжі, де мешкає багато коал.

Коали часто хворіють. Серед поширених захворювань: цистит, синусит, хламідіоз. Так-так, у цих тваринок теж є венеричні захворювання. Штам хламідіозу у коал відрізняється від штаму людини, та теж передається статевим шляхом. Захворювання може стати для тваринок фатальним, тож представники зоозахисних організацій відловлюють хворих коал, лікують їх та лише потім випускають на волю. Лікують тваринок, як і людей, антибіотиками. Хламідіоз може передаватися і дитинчатам – через молоко матері.

В середньому коали живуть близько 12-13 років. У окремих випадках вони можуть дожити до 20 років.

Коал-близнюків майже не існує.

Коали вимирають із шаленою швидкістю. За оцінками Австралійського фонду коал, ще у 18 столітті на континенті було близько 10 мільйонів представників виду. Тільки цьогоріч через лісові пожежі загинули сотні коал. Точну кількість сумчастих, які зараз мешкають в Австралії, поки підрахувати неможливо, та вірогідно, що їх залишилося менше 40 тисяч. 

Більше всього сумчастих загинуло через пожежі на півночі штату Новий Південний Уельс та на півдні-сході Квінсленду. 

Зараз коал-погорільців намагаються врятувати спеціальні організації та окремі небайдужі люди. Влада держави пообіцяла виділити на порятунок тварин 25 мільйонів доларів. Кошти підуть на лікування постраждалих від пожежі. Частину витратять на висадку евкаліптових дерев: через те, що значна частина згоріла, врятовані коали не матимуть що їсти.

Кожен з нас може допомогти коалам. Для цього не обов’язково їхати до Австралії та ставати волонтером. Можна пожертвувати будь-яку суму Австралійському фонду коал або організації Koalas in Care Inc. World Wildlife Fund. Остання, до речі, збирає кошти не тільки на лікування тваринок, а й на висадку дерев для них, щоб коали мали чим харчуватися.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь