Спецпроєкти

5 правил безпеки, яких треба дотримуватися, коли часто змінюєш партнерів/-ок


Склали гайд для тих, у кого немає постійного/-ї партнера/-рки. Переконаним та вірним моногамним парам також знадобиться.

Правила безпеки:

Контрацепція, контрацепція, ще раз контрацепція.

Усі про неї пам’ятають, та проблема ЗПСШ (захворювань, що передаються статевим шляхом) чи небажаної вагітности нікуди не зникає. Гормональні оральні контрацептиви (пігулки) підходять для сталої пари, яка перевірилася на всі можливі захворювання, не має інших партнерів/-ок і не планує заводити дітей. Якщо ж партнери/-ки змінюються часто, краще використовувати презервативи. Вони захищають від передачі статевих захворювань/інфекцій, в тому числі і від ВІЛ. 

Бар’єрну контрацепцію не варто ігнорувати і під час орального/анального сексу. Мінет, кунілінгус та анілінгус (пестощі ануса язиком) – це також ризики передачі венеричних хвороб. ВІЛ через оральний секс передається рідко, та від інших хвороб – сифілісу, генітального герпесу, хламідіозу, гонореї, гепатиту А та Б тощо – без бар’єрних контрацептивів ви не застраховані. А анальний секс взагалі є одним з найпоширеніших шляхів передачі ВІЛ: через слизову прямої кишки вірус легко потрапляє до організму. Під час незахищеного анального сексу також можна заразитися хламідіозом, гонореєю, гепатитами А, В і С. Через фекалії до організму потрапляють кишкова паличка, сальмонела, шигела та кампілобактер.

Тож щоб уникнути інфекцій, шануйте презервативи і латексні серветки (замість них можна використовувати розрізані презервативи). Для анального сексу обов’язково беріть змазку, для вдалої комбінації з презервативами підходить на водній чи силіконовій основі. Загалом це рекомендована контрацепція навіть для тих, хто нечасто змінює партнерів, та не любить здавати аналізи на ЗПСШ. 

Пам’ятайте, що бар’єрні контрацептиви не захистять вас, якщо у вашого партнера/-рки інфекція протікає у відкритій формі. Сифіліс, герпес або вірус папіломи людини можуть проявлятися у вигляді висипів, що розповсюджуються й поза інтимними зонами. Якщо під час сексу ви торкатиметеся уражених зон, також можете заразитися

Правильне зберігання та використання контрацептивів.

Немало людей зберігають презервативи неправильно, наприклад, носять у кишені або в гаманці. Презерватив у індивідуальній упаковці через це може протертись і порватись у найвідповідальніший момент. Не варто забувати перевіряти термін придатности презервативів: зазвичай це п’ять років, та є ризик, що вам трапиться прострочений. Кондоми, яким більше п’яти років, є більш цупкими, і користуватися ними не варто.

Презервативи не слід поєднувати зі змазками на масляній основі – вони можуть порушувати їхню структуру, і це підвищує ризик розірвання кондому. Не забувайте перевіряти презервативи на цілісність до сексу, навіть якщо ви занадто збуджені та поспішаєте перейти до дії. І звісно, обережніше з довгими нігтями – ними можна порвати кондом.

КОК (комбіновані оральні контрацептиви) має підбирати лікар після необхідних аналізів. Організм кожної жінки індивідуальний, тому не варто підбирати таблетки за рекомендацією подруг або самостійно. В ідеалі лікар має не лише вас обстежити: перевірити молочні залози, виміряти тиск, взяти мазки та кров на згортуваність і цукор, а й зібрати інформацію про захворювання ваших родичів (чи були в родині випадки цукрового діабету, тромбоемболічні хвороби тощо). І лише після цього призначати таблетки, які підходять саме вам. Є велика кількість протипоказань, тож не варто нехтувати власним здоров’ям.

Якщо забули прийняти оральний контрацептив, презерватив обов’язковий. А від забування випити таблетки рятують нагадувалки на телефоні. Краще їх поставити, якщо сумніваєтеся, що згадаєте прийняти пігулку. 

Якщо презерватив порвався, а діти аж ніяк не планувалися, врятують таблетки екстреної контрацепції. Одна з найрозповсюдженіших активних речовин у таких пігулках – левоноргестрел, також це можуть бути етинилестрадіол, міфепристон, уліпрістала ацетат. Препарати перешкоджають виходу яйцеклітини з яєчника. Також пігулка може не допустити з’єднання яйцеклітини зі сперматозоїдом (запліднення). Першу таблетку варто прийняти протягом трьох діб після сексу, бажано якомога скоріше – так збільшується її ефективність. Згодом – другу та третю (згідно з інструкцією). Часто приймати пігулки екстреної контрацепції не варто – вони мають побічні ефекти, збивають менструальний цикл і загалом не є корисними для організму. Краще підібрати надійну звичайну контрацепцію. Після прийому таблеток не затягуйте з візитом до лікаря: він з’ясує, чи все добре і чи не відбулося запліднення.

Щорічні перевірки здоров’я.

Навіть якщо ви почуваєтеся ідеально та жодних скарг не маєте, ходити до гінеколога/уролога та здавати аналізи варто хоча б раз на пів року/рік. Деякі венеричні захворювання можуть довго не проявлятися, у чоловіків вони іноді взагалі протікають безсимптомно. Хоч і скарг немає, проблема залишається, а інфікована людина є переносником і, відповідно, може заражати своїх партнерів/-ок. Регулярні медогляди та складені аналізи – те, що вбереже вас від хвороб, допоможе виявити непомітні раніше хвороби та швидко від них позбутися. На початкових етапах розвитку хвороби зробити це значно легше.

Невенеричні захворювання також ігнорувати не варто. Наприклад, бактеріальний вагіноз – стан, який виникає, коли у піхві накопичується забагато певних бактерій, – робить жінку більш вразливою перед ЗПСШ, підвищуючи ризик інфікування. Наразі  достеменно невідомо, як саме розповсюджується бактеріальний вагіноз, та є інформація, що частіше він виникає в сексуально активних жінок, які часто змінюють партнерів. І це ще одна причина не пропускати обстеження у гінеколога.

Венеричні захворювання у деяких випадках підвищують ризик виникнення безпліддя. Тож жінкам, які планують заводити дітей, не варто ігнорувати профілактичні огляди та перші ознаки ЗПСШ – зміну кольору, запаху та інтенсивности виділень, свербіж статевих органів, біль, який з’являється під час сексу, висипання на статевих органах та на тілі. Їхнім партнерам, звісно, також варто перевіритися, навіть якщо секс завжди був захищений. Як ми вже згадували, не у всіх випадках презервативи захищають від ЗПСШ.

Обговорення стосунків.

Від фізіології переходимо до психології. Варто казати партнерам/-кам, чого ви очікуєте від ваших стосунків – довгого продовження з одруженням та трьома дітьми, короткого пристрасного роману чи просто провести разом всього одну ніч. Будьте чесними з тими, з ким займаєтеся сексом. Вони мають знати, на що їм чекати. Якщо партнер/-ка розраховує на продовження, а ви зовсім цього не хочете, історія може завершитися взаємними звинуваченнями та скандалами. Якщо у вас виникли почуття, також не варто їх приховувати і казати, що маєте до людини лише сексуальний інтерес. Чесність важлива у будь-яких стосунках незалежно від їхньої тривалості.

Обережне ставлення до спільних інтимних фото/відео.

На жаль, не всі люди чесні та поважають права інших. Подумайте ще раз, перш ніж фотографуватися ню/знімати інтимні відео з партнером/-кою, якому/-ій не довіряєте на 100%. Винною в тому, що ваші голі світлини чи відеозаписи сексу з вашою участю опинилися в мережі, буде, безперечно, партнер/-ка. А от дискомфортно почуватися або навіть стресувати через це можете ви. Тож, можливо, краще перестрахуватися й утриматися від інтимних зйомок – принаймні з новим/-ою партнером/-кою, якого/-ку ви знаєте не так довго.

Піклуйтеся про свою безпеку та безпеку партнера/-рки, кохайтеся, кохайте й будьте коханими.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь