Спецпроєкти

Лісові пожежі в Австралії у цифрах


Кліматичний Чорнобиль, «пекло на землі» – так охрестили масштабні лісові пожежі в Австралії. В одному книжковому магазині в селі Кобарго, яке постраждало від пожеж, навіть вивісили знак «Постапокаліптична художня література була перенесена в реальність». А у New York Times вийшла колонка австралійського новеліста Річарда Фленагана під назвою «Кліматичний суїцид Автралії».

Пожежі, що вирують в Австралії, знищують ліси і викидають в атмосферу величезну кількість вуглекислого газу. Під загрозою зникнення опинилися унікальні види тварин і рослин. Науковці кажуть, що можливо деякі з них зникли назавжди.

Що сталося?

Зазвичай пожежі в Австралії починаються наприкінці грудня і горять з більшою або меншою інтенсивністю приблизно до кінця літа–початку осені. Горіння ділянок сухих лісів та чагарників є звичним явищем для всіх: від місцевих жителів до місцевої флори і фауни. Вони тут стаються регулярно. Проте цього разу ситуація вийшла з-під контролю через посуху (2019 рік став найпосушливішим в Австралії за 119 років метеоспостережень), ураганні вітри і аномальну спеку (4 січня в районі Сіднея температура піднялася до позначки +48,9 ºС). Пожежники та волонтери з вересня 2019 року гасять загоряння, проте виникають нові – безпрецедентні за своїми масштабами.

Сильний вітер та дуже високі температури не дають поки шансу зупинити поширення вогню. Вчені кажуть, що нестача вологи та аномальна висока температура (наслідок кліматичної кризи) є ключовою причиною того, що цьогорічні пожежі настільки сильні та бурхливі. До того ж метереологи зазначають, що пожежі почали самостійно формувати погоду, яка тільки сприяє подальшому поширенню вогню.

Пожежі вирують у всіх штатах Астралії, проте наймасштабніші та найнебезпечніші відбуваються у штатах Вікторія, Новий Південний Уельс та Квінсленд. У штаті Новий Південний Уельс кілька разів вводили надзвичайний стан. До того ж вогонь перекинувся і на острів Кенгуру біля узбережжя Південної Австралії, вигоріла також частина національного парку Фліндерс Чейз.

Міста і села затягнуті густим димом, у повітрі пахне горілим, а попіл від пожеж засипає всі горизонтальні поверхні, повітря на колір сизе, небо – червоне. Через задимлення у повітрі Канберри вміст небезпечних для здоров’я речовин перевищує гранично допустиму концентрацію у 21 раз.

У найнебезпечніших місцевостях люди тікають на пляжі та евакуюються на човнах, щоб не згоріти заживо. Військові судна та авіація працюють разом з рятувальниками в штатах Новий Південний Уельс і Вікторія. Також армія допомагає жителям країни, зокрема доставляє гуманітарну допомогу.

Головні цифри

180 пожежних осередків вирує на території країни,  близько половина з яких вийшла з-під контролю.

Близько 6000 будівель зруйнував вогонь, в тому числі будинків, у яких жили люди.

Щонайменше 28 людей загинули в полумї та від наслідків пожеж. Цілі міста та села було евакуйовано. Тисячі людей залишилися без домівок, вони живуть у тимчасових притулках.  Їм допомогають благодійні фонди, міжнародні організації, волонтери. З прибережних міст виїхали тисячі туристів – влада закликала масово покинути ці райони. До порятунку тих, хто потрапив у вогняну пастку, залучили військові кораблі і вертольоти.

9 січня влада Австралії повідомила про підготовку до нової масової евакуації на південному сході країни. Вогонь підбирається до декількох міст та сел.

Понад 7 млн гектарів лісу та 10 млн гектарів землі вигоріло. Це територія розміром з Південну Корею.

Близько 1,25 млрд тварин загинуло внаслідок пожеж. Про це йдеться на сайті австралійського відділення Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Серед постраждалих такі знакові для Австралії види, як коали, кенгуру, валабі, кукабара і какаду. Ще тисячі тварин отримали травми. Деякі екосистеми на східному узбережжі Австралії ніколи не оговтаються від збитків, завданих полумям, а кілька видів тварин та рослин опинилися під загрозою вимирання – як мінімум кілька видів у результаті цих пожеж зникнуть назавжди. Волонтери, як можуть, рятують диких тварин, які потрапили в самий центр трагедії.

Професор Кріс Дікман із Сіднейського університету вважає, що масштабні пожежі – наслідок глобальної зміни клімату. За його словами, тварини, які вижили, все одно опиняються під загрозою вимирання: вони повернуться в райони, де не залишилося їжі або стануть жертвами хижаків.

Понад 400 мегатон вуглекислого газу було викинуто в результаті пожеж, йдеться у програмі моніторингу Копернік. Згідно з повідомленням Sydney Morning Herald, пожежі спричинили 2/3 національних щорічних викидів CO2.

01/10

Дим від пожеж дістався до міст Південної Америки та до Нової Зеландії – через смог небо там стало червоним. І можливо, дійшов до Антарктики, зазначила Всесвітня метеорологічна організація. Втрати, які несе Австралія, колосальні. На думку науковців, на відновлення флори і фауни Австралії можуть знадобитися десятиліття.  Влада Австралії має намір виділити майже 1,4 млрд доларів на відновлення після лісових пожеж.

Кошти для допомоги постраждалим збирають благодійні організації, фонди допомоги, небайдужі люди не тільки в Австралії, а й по всьому світу. Наприклад, для пожежних служб у Новому Південному Уельсі за 48 годин людям вдалося зібрати понад 20 мільйонів австралійських доларів (13 мільйонів доларів США). Акторка Ніколь Кідман і співачка Кайлі Міноуг, які народилися в Австралії, повідомили про те, що виділяють благодійним організаціям по 500 тисяч доларів. Понад 100 австралійських архітектурних студій створили організацію Architects Assist, щоб спроєктувати будинки для людей, які постраждали від пожеж в Австралії.

Допомагають також неординарно: Кейлен Уорд, 20-річна модель із США, 4 січня опублікувала у Твіттері пост, який поклав початок цілій інтернет-кампанії з порятунку Австралії. Модель написала, що надішле оголені світлини кожному, хто пожертвує мінімум десять доларів одному з фондів для боротьби з пожежами в Австралії. У такий спосіб їй вдалося не тільки зібрати більше мільйона доларів, але й запустити флешмоб. Небайдужа до чужого горя Кейлен знайшла, як виявилося, дуже дієвий спосіб зібрати гроші на допомогу Австралії.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь