Спецпроєкти

Чому нам все складніше заводити друзів?


Дружба – один із головних чинників довгого і щасливого життя. Вона покращує наше ментальне та фізичне здоров’я: чим більше підтримки отримує людина, тим нижчий ризик вірусних і серцевих захворювань. Відсутність друзів натомість загрожує серйозними психо-емоційними розладами: знижується самооцінка і впевненість у собі, підвищується рівень тривожности, а гостра нестача міцних соціальних зв’язків може призвести до депресії.

Живучи в епоху панування соцмереж, ми весь час перебуваємо у вирії нових миттєвих знайомств, що створює ілюзію збільшення соціальних зв’язків під виглядом друзів на Фейсбуці. Людина ж насправді фізично не може розширювати власне коло спілкування до безкінечности. Усе має свій ліміт, і навіть кількість міцних соціальних зв’язків у нас обмежена і  називається в науці числом Данбара. Ліміт таких зв’язків у людей сягає за різними даними від 150 до 300 осіб (і то йдеться, скоріше, про потенційних друзів).

Чому такі високі показники не допомагають створювати міцні контакти?

Вразливість дружби – у  її неофіційному характері. Дружба супроводить нас під час школи, університету чи роботи – ми сприймаємо її як бонус до офіційної частини життя, не надаючи їй належної уваги та зусиль. Ми можемо закріпити романтичні почуття штампом у паспорті, але для дружби настільки міцних символів скріплення стосунків просто не існує. Ви бачитеся на семінарі або ходите в кіно, тому що вас цікавить той самий фільм, але ви рідко говорите, що ви друзі. Тому так багато людей не мають справжніх друзів. Ось чому ви часто не помічаєте, як їх втрачаєте. І що ви втрачаєте разом з ними.

Дружба зав’язується на добровільній основі: ми самі цього хочемо і не відчуваємо ні перед ким відповідальности. З роботою і сім’єю справи йдуть інакше, тому з двох варіантів: терміново закінчити презентацію або зустрітися з друзями більшість обирає перше. Через зосередження усіх сил на офіційній частині життя ми  спілкуємося із цими людьми все рідше, вони поступово переходять у розряд приятелів, і ось вже якось і ніяково кликати їх на прогулянку або в кафе.

Чим це загрожує?

Втрата міцних дружніх стосунків негативно впливає на наш психічний стан. Психологи вбачають у цьому небезпеку для ментального здоров’я і радять свідоміше ставитися до планування та підтримання дружніх стосунків. Берлінський психотерапевт Вольфганг Крюгер стверджує: «Насправді всі психічні проблеми йдуть рука об руку з дефіцитом дружби». За його словами, третина всіх жінок та дві третини всіх чоловіків не мають добрих, близьких дружніх стосунків. Це страшна й дивна кількість для часу, коли майже всі збирають сотні контактів у Фейсбуку.

Нам потрібні люди, яким ми можемо довіряти.  Нам потрібно, щоб хтось стояв біля нас, коли ми перебуваємо в кризі, аби ми не втратили віру в себе. «Самотні люди все більш і більш невпевнено почуваються в житті», – говорить Крюгер. 

Що ж робити, якщо ви вже відчуваєте брак спілкування?

Відповідь ясна як небо: посуньте бажання бути скрізь і завжди продуктивним та присвятіть більше часу своїм друзям. Не зашкодить і трохи здорового егоїзму: виявляється, нерідко стосунки згасають через те, що кожен ввічливо думає, що один з них не має часу і не варто його відволікати порожньою балаканиною. І все ж нагадуйте про себе, влаштуйте приятельські вечірки — і ваші друзі будуть вам вдячні. Використовуйте будь-який привід, щоб обмінятися кількома словами в соцмережах. Тільки робіть це з розумом: не всі «френди» – ваші справжні друзі, але близько чотирьох ви точно зможете там знайти.

Попросіть ваших друзів покликати їхніх друзів і приятелів на загальну зустріч або прогулянку, а там уже у вас можуть з’явитися нові знайомства. Згадайте про тих, із ким ви перестали спілкуватися, з ким дружба вже пригасла, залишивши приємні спогади, спробуйте їм написати. Головне – не треба соромитися: у гіршому випадку вам просто не дадуть відповіді (і ви нічого не втрачаєте!), в кращому – проведете теплий ностальгічний вечір.

Якщо посередники не допомогли – рятуйте себе самі. Згадайте, що вам подобається (або що давно хотіли спробувати), і знайдіть соратників. Багато занять вже мають на увазі спілкування (мовні курси, малювання, спорт), тож навіть якщо когорта найкращих друзів не поповниться новобранцями, ви все одно зможете розширити коло спілкування і потренуватись налагоджувати контакт з незнайомцями – рано чи пізно це вміння знадобиться.

Звичайно, друзі і спілкування потрібні не тільки вам, тож можна просто чекати, поки хтось зробить перший крок назустріч. Але це неправильна стратегія – розмовляйте, дружіть і знайомтеся тільки заради самих себе! Нехай спочатку кожна друга бесіда буде незручною, а старих друзів доведеться силою витягувати раз на місяць в бар, та хороша дружба – якраз той випадок, коли за результат варто поборотися.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь