Спецпроєкти

Де дивитися українське кіно онлайн?


Коли я бачу анонс незалежного українського фільму, то знаю, що часу в мене обмаль. У кращому випадку в прокаті стрічка буде тижні зо два у кількох кінотеатрах о третій годині дня по буднях. У гіршому – вона вже закінчилася, її прем’єра відбулася серед вузького кола друзів режисера та на артхаусному фестивалі іншої країни, і навіть пірати з торентів не збираються її «зливати» в мережу. 

Тому новина, що в Україні запускається перший онлайн-кінотеатр (інакше кажучи – стрімінг), викликала в мене щиру емоцію: «Ну нарешті!». Нарешті в мене не буде відмовок, чому ввечері я вкотре переглядаю «Друзів» на Netflix, а не інтелектуально осягаю індіфільми своєї країни. Хоча тут головне не переплутати, на який стрімінговий сервіс ти збираєшся зайти сьогодні, – український онлайн-кінотеатр обрав собі іронічну, але дещо кумедну назву Takflix. 

Як користуватися?

Наразі Takflix працює в пілотному режимі. Це означає, що зараз на сайті розміщена одна кінострічка, за допомогою якої засновники тестують роботу стрімінгу. Однак уже найближчим часом обіцяють поповнення кінотеки іншими фільмами.

Сервіс пропонує купити квиток для перегляду фільму, який коштує 50 гривень. Дивитися кіно можна протягом трьох діб – система схожа на прокат стрічок на YouTube. Але опції безстрокового придбання стрічки, як на тому ж YouTube, наразі не передбачено. Так само відсутня типова для стрімінгів система підписки. Її обіцяють впровадити, коли на сервісі з’явиться більше фільмів. 

Серед можливостей, які вже зараз пропонує Takflix, – субтитри англійською та українською мовами, доступ до кінотеатру з будь-якої точки світу й пристосованість до всіх пристроїв. 

Чи варто переглядати цей один фільм, який є на стрімінгу, чи все ж почекати на ширшу колекцію?

Кінотеатр дебютував зі стрічкою Корнія Грицюка «2020: Безлюдна країна» (випущена в 2018). Трохи більше години на екрані розгортається альтернативна реальність: українці отримали можливість виїхати в будь-яку країну – і за лічені тижні на батьківщині не залишилось майже нікого. На феноменальну ситуацію прилітає подивитися канадський діаспорянин і знаходить лише вісьмох людей на території «найбільшої держави Європи».

Кожен із персонажів ділиться власною історією та поглядами, котрі в умовах спустошення видаються дещо божевільними. Прийом, схожий на епізоди з «Маленького принца»: як король на порожній планеті стає абсурдним персонажем, так і бізнесмен у безлюдній країні дивує і викликає сміх. 

Жанр такого фільму – мок’юментарі, тобто комедійна псевдодокументалка. З вами будуть спілкуватися «говорючі голови», які могли б з’явитися в реалітішоу на телебаченні або ж у експертному документальному кіно. Це створює враження справжности, яке доповнюється апокаліптичними кадрами порожніх вулиць, закинутих домівок і заводів. І все це відбувається в паралельному 2020 році. 

Для тих, хто полюбляє жанр саркастичних антиутопій або дивиться інтерв’ю блогерів, «2020: Безлюдна країна» стане непоганим варіантом для дозвілля. Особливо, якщо потім вийти на вулицю та зрадіти (або ні) реальній кількості людей. 

А ще це можливість підтримати корисний культурний проєкт, який згодом (сподіваюся) буде розширювати свій асортимент фільмів. 

Чи є альтернативи в Україні?

Легально подивитися деякі українські фільми можна на Megogo: стрімінг пропонує до перегляду як старі стрічки (наприклад, «Тіні забутих предків» Параджанова), так і популярні картини останніх років («Кіборги» 2017 року або «Я, ти, він, вона» 2018-го). Значно більше на сайті іноземних фільмів у українському дубляжі.

Деякі популярні стрічки можна знайти за запитами «дивитися онлайн без реєстрації», однак етичність таких дій вкрай сумнівна. На світові стрімінги місцевий продукт майже не потрапляє – хіба що переглянути серіал «Слуга народу» на тому ж Netflix (цікаво, багато хто так робив?). 

І якщо Takflix справді стане відповіддю «так» незалежному українському кіно та його глядачам, то вже скоро ми зможемо не сприймати його як артхаус, а дивитися нарівні з іноземними фільмами – у зручний час і в комфортних умовах. 

UPD: Через кілька хвилин після публікації статті Takflix анонсував вихід другого фільму на платформі – «Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго» Надії Парфан. У 2019-му кінострічка була визнана кращим документальним фільмом року за версією премії «Кіноколо».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь