Спецпроєкти

Професія – художник. Чи можна навчитися мистецтва?


У мистецькій тусовці десь раз-два на рік починаються розмови: якою сьогодні має бути художня освіта? Що має знати та вміти людина, яка бажає називати себе митцем? А тут ще й постає питання, хто взагалі зараз той художник.

Оскільки творчі практики за останнє століття значно розширилися, то брати до уваги майстерність малювання – це взагалі моветон. В акціонізмі, перформансі, редімейді та ще десятках форм концептуального мистецтва на перший план виходить здатність неординарно мислити та робити ефектні художні жести. 

Попри це, існують як державні, так і приватні програми, які обіцяють навчити студентів мистецьким практикам. І оволодіти не тільки професією художника, але й куратора чи письменника. Я й сама читала кілька місяців лекції на курсі в Projector, який мав навчати майбутніх кураторок і арткритикинь. Упродовж цього періоду знайомі неодноразово запитували мене: а чи справді цього можна навчити?

Академічна освіта

Як там не було б, але більшість київських митців закінчувала Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури, ще якась кількість – академію імені Бойчука, академії у Львові, Одесі, Харкові. Хоча методологія цих закладів давно вважається застарілою: сучасне мистецтво там зовсім не викладають, на лекціях усе завершується початком чи серединою ХХ століття. Тож випускники виходять із технічними навичками, однак без розуміння, що їм робити надалі.

Вступають до академії зазвичай одразу ж після школи. Тобто мисленнєвий ланцюжок має такий вигляд: «Хочу бути художником! Де отримати диплом?» І хоча в бажанні бути фахівцем немає нічого поганого, проте в абітурієнтів найчастіше немає первинного запиту: чого саме вони хочуть навчитися? Розвинути скіли живописця та робити комерційне мистецтво? Виставлятися в трендових галереях? Підривати норми та підвалини суспільства? Звертати увагу людей на важливі й нагальні проблеми? Адже для кожного із цих векторів необхідна абсолютно інша програма навчання.

Та все ж академічна освіта має кілька беззаперечно позитивних моментів. По-перше, це спільнота. В університетах буває легше знаходити однодумців і утворювати зв’язки, об’єднуватися у творчі групи й шукати себе. Існує й певна солідарність поколінь: з успішними випускниками можна знайомитися в стилі «бачиш, як багато в нас спільного!»

По-друге, академії дають ґрунтовну гуманітарну освіту. Так, вона може вважатися недостатньо практичною в сучасному світі (хоча я б із цим посперечалася), однак для творчих спеціальностей це неабияка прокачка мізків. Щоб продертися крізь тенети філософських, культурологічних і мистецтвознавчих текстів, потрібно ввімкнути абстрактне мислення. А ще ставити безліч запитань, на які відповіді не знайдеться. І ось цей процес особливо важливий для майбутніх митців, бо формує в них комплексне, багатошарове сприйняття світу. 

Щоправда, на заваді може стати непрофесійний викладач. Від його/її здатности залучати й мотивувати студентів залежить чимало. 

Чи варто витрачати щонайменше чотири роки на академічне навчання? На мою думку, тільки у двох випадках. Або якщо ви справді вмієте систематично займатися самоосвітою й самі формуєте уявлення про сучасне мистецтво. Або якщо ви прагнете здобути технічні та формальні навички. У інших випадках академічна освіта приносить здебільшого розчарування та нерозуміння, що робити далі. 

Альтернативні курси

Інший шлях – шукати більш інтенсивні та прогресивні програми. Спочатку він може видатися нелегким. Курсів із мистецтва значно менше, ніж курсів із програмування. Також відбувається багато майстер-класів з малювання, які можна охарактеризувати як «займи себе чимось у вечір вівторка». Вони можуть стати непоганим хобі, але навряд чи наблизять вас до мистецького життя.

Також потрібно чітко вирішити, для чого вам потрібна художня освіта.

Якщо для прикладних цілей, то це можуть бути програми з ілюстрації чи дизайну. Окрім технік створення зображень, такі курси зазвичай містять маркетингові й менеджерські складові. Тривалість може варіюватися від місяця до двох років. Чим довший курс – тим більше у вас буде домашніх завдань, спілкування й теоретичної бази. На інтенсивах усе «філософствування» завжди прибирають, тож ви можете зрозуміти як щось робити, але питання «чому?» залишиться з вами.

У Києві такі програми пропонують Kyiv Academy of Media Arts, School of Visual Communications і Projector. У середньому один місяць навчання обійдеться вам у 6-8 тисяч гривень. 

Так, забула зазначити: можливий недолік приватних курсів – експерименти можуть стати болісними для вашого бюджету. Це зазвичай і мотивує думати двічі, що саме вам потрібно та навіщо. 

Щодо більш «творчих» програм, то наразі з альтернатив є тільки дворічний курс у KAMA під назвою «Contemporary Art». За структурою він нагадує звичайну денну освіту: пари йдуть по буднях із 10 ранку, а програма містить як загальні предмети (наприклад, культурологію й філософію мистецтва), так і більш прикладні (менеджмент, малюнок, фотографія, англійська мова). Усе на вигляд як вдосконалений і стиснутий бакалаврат, але зі спрямуванням саме на сучасне мистецтво. 

Вартість такої програми щонайменш удвічі вища за ціну контракту в університетах. За семестр потрібно буде сплатити від 25 до 35 тисяч гривень, залежно від того, наскільки рано ви подали заявку.

Наразі цей курс ще не мав випускників, щоб говорити, чи ефективне таке навчання. 

Однак будь-яка освіта, що ставить собі за мету виховати митців, є достатньо обмеженою у своїх можливостях. Вона може надавати інструменти й розповідати, як їх використовувати, а далі починається відповідальність самого художника. До того ж сучасне мистецтво надто сильно зав’язане на особистості автора. І тільки якщо людині буде що сказати іншим, вона зможе застосувати здобуті знання. 

Це і є відповідь: мисленню митця вас може навчити лише життя, а от засобами втілення цілком можуть поділитися й професіонали на навчальних програмах.

Але деякі взагалі тікають від будь-якого шліфування своїх навичок. Адже коли не знаєш, як щось робити правильно, виникає шанс створити щось небачене. Навіть якщо цей шанс і дуже незначний. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 😎