Спецпроєкти

Всупереч очікуванням. Глобальний рівень викидів вуглекислого газу припинив рости в 2019 році


Міжнародне енергетичне агентство заявило, що викиди вуглекислого газу припинили рости вперше за три роки. Глава організації Фатіх Біроль висловив надію на те, що показники 2019 року будуть вважатися  піковими в історії, а з 2020 року буде помітне зниження показників.

Після двох років зростання світові викиди у 2019 році залишились на рівні 33 гігатонни, попри те, що світова економіка зросла на 2,9%. Це пов’язано зі зменшенням викидів завдяки зростанню частки поновлюваних джерел (переважно вітру і сонця), зміні палива з вугілля на природний газ та переходу на атомну енергію. Також цьому сприяли погода в низці країн та сповільнення економічного зростання на деяких ринках, що формуються.

«Мусимо зараз наполегливо попрацювати, щоб 2019 рік запам’ятався остаточним піком світових викидів, а не просто як чергова перерва в зростанні», – сказав д-р Фатіх Біроль, виконавчий директор ІЕА. – Маємо для цього енергетичні технології і мусимо їх усі використати. ІЕА будує велику коаліцію, зосереджену на зменшенні викидів, що охоплює уряди, компанії, інвесторів та всіх по-справжньому заангажованих у вирішення кліматичної проблеми».

Значне зменшення викидів у розвинених країнах скомпенсувало їхнє подальше зростання деінде. За статистикою агентства, в минулому році викиди в країнах ЄС скоротилися на 160 мільйонів тонн (тобто на 5%), а в США – на 140 мільйонів тонн (тобто на 2,9%).

Природний газ вперше виробив більше електроенергії, ніж вугілля, а вітрова електроенергія майже наздогнала електроенергію з вугілля. Викиди в решті світу збільшилися приблизно на 400 мільйонів тонн у 2019 році, причому майже 80% приросту припадає на країни Азії, де виробництво електроенергії з вугілля продовжує зростати.

У передових економіках викиди в енергетичному секторі впали до рівня, який востаннє спостерігали наприкінці 1980-х, коли попит на електроенергію був на третину нижчий, ніж сьогодні. Так, виробництво електроенергії з вугілля скоротилося майже на 15% внаслідок збільшення частки поновлюваних джерел енергії, переходу з вугілля на газ, зростання ядерної енергетики та меншого попиту на електроенергію.

«Ця бажана зупинка зростання викидів є підставою для оптимізму, що ми зможемо вирішити проблему  зміни клімату в цьому десятилітті», – сказав д-р Бірол. – Це доказ того, що відбувається перехід до чистої енергії, а також сигнал, що ми маємо можливість значно відхилити стрілку на шкалі викидів за допомогою більш амбітних політик та інвестицій».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь