Спецпроєкти

Як дивитися артхаусні фільми? 6 дієвих порад


Якщо на фільмах, які не можуть похвалитися багатомільйонними зборами в прокаті, вам стає нудно на десятій хвилині – ви багато втрачаєте. Потужні емоції та ідеї часто приходять завдяки незвичним сюжетам і експериментальним рішенням режисерів. 

Артхаусом традиційно називають кіно, яке не розраховане на масового глядача. Але насправді сьогодні це величезна кількість фільмів: з неангломовних країн, з невеликими бюджетами, дебюти режисерів, жанрові експерименти, стрічки на соціальні теми, документалки, продукція незалежних кінокомпаній – цей список можна продовжувати. Головною ознакою залишиться те, що індіфільми далекі від трендів і мейнстріму. 

Розпочати дивитися немасовий кінематограф – легко, а от отримати від нього справжнє задоволення може бути складніше. Завжди може з’явитися бажання вимкнути індіфільм і ввімкнути в тисячний раз щось із Marvel або улюблених «Друзів». Тому bit.ua склав список порад, як зробити перегляд артхаусу справді захопливим, а свій світогляд – ширшим.

Підготуйтеся до нової структури

Наш мозок працює таким чином, що знайому інформацію йому сприймати легше та приємніше, а отже, їй надається інтуїтивна перевага перед чимось новим і радикальним. Тому, якщо ми впродовж кількох років (або ж усього життя) дивимося тільки голлівудські блокбастери, то звикаємо до багатьох кліше: від сюжетних поворотів до побудови діалогів героїв і операторської роботи. Після цього всі інші варіанти можуть здаватися нудними, недолугими і неправильними. Хоча насправді вони не такі.

Сприймати різноманіття – не так просто, як може здаватися на словах. Тож перед переглядом артхаусу налаштуйтеся на те, що спочатку буде трохи складніше. Але щойно мозок вхопить внутрішню логіку фільму, то почне прокидатися відчуття задоволення від перегляду.

Дивіться в оригінальному озвученні

Ніщо не може так вбити магію кіно, як неякісне озвучення. Двоголосні піратські переклади зі скрипучими голосами без жодних інтонацій роблять перегляд справжнім випробуванням. Тому завжди надавайте перевагу субтитрам, якщо не знаєте мову оригіналу. Так, спочатку читати їх буде незручно, але ви чутимете голоси та інтонації акторів – важливу складову їхньої гри. Спектр емоцій неодмінно стане ширшим, а отже, й фільм сподобається вам більше. Згодом до субтитрів також звикаєш, і потреба в їхньому прочитанні відволікає не більше, ніж дорожні знаки при керуванні авто.

Відкладіть мобільний телефон

Постійно гортати стрічку соцмереж при перегляді фільму – новий смертний гріх. Навіть якщо це на кілька хвилин. Навіть якщо вам прийшло повідомлення, на яке ви чекали три роки. Краще поставте на цей час фільм на паузу, а потім спокійно поверніться до нього.

Звісно, це стосується не тільки індіфільмів, але вони особливо потребують зосереджености. З кількох причин. Перша – це та нова логіка, до якої має звикнути ваш мозок. Якщо постійно відволікатися, хід подій вислизне від вас і ви почнете дратуватися, що нічого не розумієте і все не цікаво. По-друге, багато незалежних режисерів роблять тонкі акценти й натяки у своїх фільмах. Важливі речі можуть відбуватися мимохідь, їх потрібно виловлювати із загальної картинки. Тому при залипанні в телефоні від вас сховається мінімум 80% артхаусного фільму. Нарешті, якщо ви дивитесь із субтитрами, вам потрібно їх читати й осмислювати – поєднати це із соцмережами неможливо.

З тих самих причин справді якісне авторське кіно не може бути тлом, коли ви готуєте їжу або збираєтеся на роботу. Краще перенесіть його перегляд на спокійний вечір або вихідний, коли ви маєте більше часу на себе.

Не уникайте пауз і повторних переглядів

Навіть короткі фільми можуть бути настільки інтенсивними, що виникає відчуття перенавантаження. Тож якщо вам здається, що голова от-от вибухне – сміливо ставте фільм на паузу та структуруйте отримані емоції або інформацію.

Те ж саме стосується сцен, які, як вам здається, були незрозумілими. Передивляйтеся їх кілька разів. Ця звичка згодом стає настільки захопливою, що один фільм відкривається як безмежний простір для власних досліджень і пошуків відповідей. 

Зосереджуйтеся на смислі більше, ніж на формі

Ніхто не принижує естетичну та візуальну складову фільму. Однак у малобюджетних фільмах спецефекти та декорації можуть серйозно програвати сюжету, акторській грі та режисерському замислу. А кінематограф Азії й поготів може здатися надто театральним для глядача, який звик до Голлівуду. Інколи можна (й варто!) не прискіпуватися до реалістичности окремих сцен, якщо фільм має що запропонувати в ідейному плані.

Аби смисл почав пробиватися крізь форму, треба дати стрічці щонайменше 10-15 хвилин. Без жодних відволікань, це важливо. Після цього хороший фільм має впевнено захопити вашу увагу та почати розкривати, як влаштований його світ.

Сміливо вимикайте «не своє» кіно

Але при цьому не ставте хрест на індіфільмах взагалі. Їх настільки багато, що знайти щось до вподоби можна завжди.

Зрозуміти, що стрічка «не ваша» можна, якщо, попри виконання всіх попередніх пунктів, вас зовсім нічого не зачепило. Або ж у випадку, коли кіно порушує теми, які з певних причин неприйнятні для вас.

P.S. Любий читачу, ми хочемо познайомитися з тобою ближче. Можешь, будь ласка, відповісти на кілька питань? А ще там знайдеш інфо, як долучитися до секретного клубу із подарунками від наших партнерів ;) Let’s talk!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь