Спецпроєкти

Білл Гейтс про ефективні заходи, вакцину та кінець пандемії коронавірусу


Американський підприємець і громадський діяч Білл Гейтс відповів на запитання користувачів новинного сайту Reddit про коронавірус. Усі відповіді Білл Гейтс опублікував у своєму блозі в дописі під назвою «31 питання і відповідь про COVID-19: мої думки про те, що робити тепер та про інші проблеми». Подаємо перекладений і адаптований варіант публікації.

Що в нинішній кризі турбує вас найбільше? І що дає надію?

Поточна фаза пандемії характеризується великою кількістю випадків зараження в багатьох країнах. Використовуючи правильні заходи, що включають тестування і соціальну ізоляцію, протягом двох-трьох місяців багаті країни зможуть домогтися істотного зниження рівня інфекції. Мене турбує удар по економіці, але ще більше – наслідки для країн, які розвиваються. Вони не можуть запроваджувати дистанціювання так, як це роблять багаті країни. У них також набагато нижчий рівень медицини.

Чи існує хоч невеликий шанс, що 18-місячний термін створення вакцини вийде трохи скоротити?

Дуже гарне запитання. Зараз триває шість або навіть більше досліджень зі створення вакцини. Деякі використовують новий метод – RNA. Але він ще не перевірений. Ми маємо створити безліч лабораторій, які будуть паралельно займатися розробкою різних методів, незважаючи на те, що заздалегідь знаємо – не всі з них спрацюють. Нам буде потрібно буквально мільярди одиниць вакцини, щоб захистити світ. Але будь-яка вакцина вимагає перевірки. Медики повинні бути впевнені, що вона безпечна й ефективна. Наприклад, деякі з відомих вакцин проти грипу не можна вводити літнім людям.

Перші одиниці нової вакцини введуть працівникам системи охорони здоров’я і так званим «критичним працівникам», тобто людям, які працюють у вкрай важливих сферах для суспільства. Якщо все піде добре, то це може статися раніше, ніж за 18 місяців, та ні я, ні інші вчені не хочемо вас помилково обнадіяти. Але робота зі створення вакцини йде повним ходом.

Хотілося поставити таке ж запитання, але не щодо вакцини, а ефективних ліків.

Такі препарати з’являться набагато раніше вакцини. Вони допоможуть скоротити кількість пацієнтів, які потребують інтенсивної терапії, зокрема штучної вентиляції легень. Наш фонд розробив спеціальну програму Therapeutics Accelerator, яка дозволяє відстежувати найбільш перспективні ідеї і задіяти всі потужності фармацевтичної індустрії. Сподіваюся, що з цього обов’язково що-небудь вийде. Це може бути антивірусний препарат або сироватка з антитіл. Або щось ще.

Наразі головна ідея полягає у використанні крови (плазми) тих, хто одужав. Вона може містити антитіла, що захищають людину від зараження. Якщо це спрацює, ми отримаємо найшвидший спосіб захисту медиків та лікування тих, хто в критичному або вкрай важкому стані.

Що ви думаєте про відповідальність Китаю за пандемію? Можете оцінити її за 10-бальною шкалою?

Відколи Китай у січні визнав серйозність проблеми, там стали досить відкриті з інформацією про їхні захворювання. Вони забезпечили найсуворішу самоізоляцію. Звичайно, це створило безліч труднощів тим, хто опинився на карантині. Але це допомогло зупинити поширення вірусу. Заходи, що вживаються в різних країнах, відрізняються між собою, але комбінація тестування і самоізоляція – це те, що працює і це наш єдиний метод боротьби до появи вакцини.

Коли, на вашу думку, пандемія закінчиться, якими мають бути наші перші кроки як світової спільноти, аби краще підготуватися до наступної пандемії?

У своєму виступі на конференції TED я якраз про це говорив. Нам необхідно значно пришвидшити процеси створення засобів діагностики, ліків і вакцин. Такі технології вже існують, але вони потребують правильного інвестування. Тому всі країни повинні працювати спільно в цьому питанні. Ми створили модель того, як це повинно бути влаштовано – CEPI. Це Коаліція інновацій епідемічної готовности. Вона вже дещо зробила в плані створення нових вакцин, але необхідно підняти цю роботу на набагато вищий рівень.

Чому, як вам здається, уряди більшости країн світу виявилися не готові, хоча особисто ви і інші експерти попереджали їх про подібні ситуації?

Ніхто не міг точно передбачити, коли і де з’явиться новий вірус. Та все ж ми справді знали, що це станеться і що це буде або мутований вірус грипу, або інший респіраторний вірус. Не було фінансування. Ми створили CEPI, але її роботу фінансував тільки наш фонд та організація Wellcome. Потім почали виділяти кошти Норвегія, Японія, Німеччина і Велика Британія. Але це була лише крапля в морі, зважаючи на те, що мало статися. Ми готувалися до можливих воєн, пожеж, а тепер нам треба з такою ж серйозністю готуватися до епідемій. Хороша новина – наші дослідження в галузі біології і мікробіології дають нам можливість створювати засоби діагностики, ліки і вакцини. Потрібно тільки вибудувати надійну систему реагування на епідемію природних захворювань.

Критерії тестування COVID-19 доволі несправедливі. У місті Кайзер, штат Вашингтон, вам зроблять тест тільки в тому випадку, якщо у вас буде температура не нижче 38,5 градуса, ви будете задихатися і постійно сухо кашлятимете. Але навіть у цьому випадку на результати тесту доводиться чекати п’ять днів. Як так виходить, що навіть під час пандемії COVID-19, з якою уряд начебто зобов’язаний щосили боротися, багаті і знамениті отримують особливе лікування? 

Нам справді необхідно зробити систему тестування демократичною. Упевнений, що тестування потрібно робити протягом 24 годин. І це цілком можливо, багато країн добилися цього. Але пріоритетні групи необхідні. Тільки критерії повинні бути інші. Перша пріоритетна група – медичні працівники. Друга група – люди похилого віку, найбільш вразлива категорія населення до інфікування коронавірусом. Думаю, протягом кількох тижнів ми зможемо задовільнити потребу в тестах. Але необхідна чітка єдина система тестування.

Чи потрібне створення державних притулків або інших подібних місць для самоізоляції? 

Більшість людей можуть самоізолюватись у себе вдома. Але ви маєте рацію, є категорії тих, хто не може це зробити. Саме для них потрібні державні установи. Ми працюємо над тим, щоб надсилати експрестести людям додому, аби їм не потрібно було виходити з дому.

Які зміни необхідно внести в правила роботи бізнесу, щоб можна було дотримуватися карантину?

Це дуже складне і важливе запитання. Усі ми розуміємо, що є низка сфер економіки, де працівники не можуть працювати з дому. Усім нам потрібна щодня питна вода, електроенергія, інтернет, врешті-решт. Нам потрібно поповнювати запаси продуктів, засоби дезінфекції та особистої гігієни, ліків. Перше – слід створити ефективну систему екстреної доставки товарів першої необхідности. Друге – чітко визначити список підприємств, роботу яких зупинити неможливо. Третє – органи влади в будь-якій країні повинні оперативно отримувати точну інформацію про те, як почуваються працівники, задіяні в згаданих сферах.

Коли все це закінчиться?

Аби зупинити пандемію та істотно скоротити кількість інфікованих, нам потрібна вакцина. Багаті країни, зокрема США, впораються із цим дуже швидко, якщо, як і раніше, будуть дотримуватися правильних заходів. А ось з країнами, що розвиваються, ситуація критична. Без допомоги вони не зможуть швидко зупинити вірус. Групи на кшталт GAVI, що допомагають закуповувати для бідних країн вакцини, зіграють тепер вирішальну роль.

І все ж. Як довго це триватиме?

Залежить від конкретної країни. Китай, наприклад, вже зупинив епідемію в себе. З кожним днем ​​у них все менше і менше нових випадків. І ще раз повторю: вони домоглися цього за допомогою масового тестування і жорсткого карантину, що доводить ефективність такої комбінації заходів. Приклад Китаю показує, що будь-яка країна, використовуючи такий метод, здатна зупинити вірус за 6-10 тижнів. Тільки після цього можна повертатися до нормального життя.

А друга хвиля епідемії можлива після цього?

Залежить від того, як влада буде поводитися з тими, хто приїде в країну з-за кордону. Тестування не можна буде скасовувати ще довго. У Китаї досі перевіряють всіх, хто приїжджає з-за кордону. І носіїв коронавірусу у цій категорії осіб вкрай мало. Контроль дуже жорсткий. Так само поводяться Гонконг, Тайвань, Сінгапур. Якщо інші країни наслідуватимуть їх приклад, загроза повторної епідемії незначна.

Який прогноз нових випадків зараження за місяць, три місяці, шість місяців? Чи є версії того, що станеться, коли Китай скасує в себе карантин і зніме всі заборони?

Я вже сказав, що в Китаї дуже мало нових випадків зараження впродовж останніх днів. І практично всі вони пов’язані з носіями коронавірусу, які приїхали в країну з-за кордону. Так само й у Південній Кореї. Якщо перевіряти всіх, хто в’їжджає в країну, і негайно ізолювати осіб, чиї тести виявилися позитивними, другої хвилі не буде.

Якою ви бачите довгострокову стратегію боротьби з подібними пандеміями? Чи зможе COVID-19 допомогти нам адекватно підготуватися до наступної пандемії?

Думаю, після COVID-19 уряди різних країн і різні приватні організації почнуть серйозно інвестувати в підготовку до подібних пандемій. Це потребуватиме співпраці в глобальному масштабі, тому що країни, що розвиваються, постраждають найбільше. Сподіваюся, всі вже зрозуміли, що для вірусу не існує кордонів між державами.

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 😎