Спецпроєкти

Як пандемія вплине на облаштування наших будинків?


Онлайн-журнал Dezeen опублікував роздуми українського архітектора Сергія Махно про те, як можуть змінитися домівки після всесвітнього карантину. Сьогодні людям потрібен будинок, який може ефективно забезпечити їм соціальну ізоляцію. Зважаючи на це, ось сім прогнозів щодо можливих змін. 

Будинки, а не квартири

Після вимушеної ізоляції на різних поверхах над землею, часто без балкона чи тераси, відчайдушно захочеться мати будинок. Він може бути невеликим, але з власним двором і терасою, куди можна вийти зранку та випити філіжанку каву.

Будинки будуватимуть настільки автономними, наскільки вистачатиме коштів: з власним водопостачанням, опаленням, приміщеннями для запасів тощо. Наприклад, уже зараз стають популярними геотермальні свердловини,  які, крім води, можуть частково забезпечити житло й опаленням. А також піч або камін, твердопаливний котел, сонячні батареї. Автономні міністанції, що генерують альтернативну потужність, стануть реальністю. Мета — незалежність від зовнішнього світу, мінімізація ризиків у разі повного відключення. 

Бункери?

У близькому майбутньому ті, хто можуть собі це дозволити, на подвір’ї будуватимуть не тільки лазні, а й бункери або хоча б укріплені «мінусові» поверхи. Усе заради того, щоб пережити один зі сценаріїв апокаліптичних фільмів, які тепер не здаються аж такими вигадками. Про тих, хто таку забаганку дозволити собі не може, можливо, потурбується держава — кількість укріплених та ізольованих сховищ має бути збільшена. 

Закриті приміщення

Також згодом можемо попрощатися з однією з головних тенденцій останніх років — відкритими зонами, де вхідна зона, вітальня, їдальня та кухня з’єднані. Зону входу захочеться відокремити, щоб залишати тут взуття, одяг та речі з вулиці, і не нести нічого зайвого у своє житло.

Особливо вимогливі можуть створити кімнату для очищення з антисептичними дозаторами, на кшталт тих, що в жарку пору розпилюють воду в місті. Або ж використання в житлових будинках ультрафіолетових ламп, світло яких може вбивати деякі шкідливі організми, віруси та бактерії і зараз застосовується в медицині. 

Фільтр — не зайва витрата

Що може статися, якщо якийсь із вірусів потрапить у водопровід? Аби захистити себе та свої сім’ї, люди будуть готові платити за фільтри, розкопки, перевірку якости та системи фільтрації.

Виробники розумних домашніх систем підуть на крок далі. Їхні програми не тільки контролюватимуть температуру повітря в будинку, але і його якість, а за необхідности — автоматично очистять його. Повітря, що надходить ззовні, буде одразу фільтруватися.

Дім – новий офіс

Під час карантину більшість змушені працювати з дому, і обов’язково знайдуться ті, хто не захоче повертатися до офісу. Тому більше уваги буде приділено облаштуванню робочого місця вдома. Просторова організація зміниться, коли місце для роботи вдома вже не буде письмовим столом з пародією на офісне крісло, десь у кутку вітальні чи під сходами. Зараз це буде абсолютно окрема кімната з великими вікнами, затемненими шторами та зручними меблями. Ця зона буде технічно обладнана та звукоізольована.

У відповідь офіси докладуть більше зусиль, аби повернути нас назад. Усе, що є у топкомпаній, стане звичним явищем.

Власний город

Раніше було модно заводити маленькі сади біля будинків або на балконах, але зараз це буде бум. Їсти те, що виростив сам, не тільки приємно, а й дає певну свободу, особливо під час самоізоляції.

Карантин — це, мабуть, найкращий час, щоб дізнатися більше про кімнатні городи, зокрема про асортимент насіння, з якого можна створити тижневий харчовий раціон, навіть якщо ви живете в багатоповерхівці. У майбутньому перед виробництвом виникне значно більше відповідальних запитань: чи виготовлені ці речі з природних матеріалів, чи шкодить їхнє виробництво планеті. 

Локальний виробник — король

Світ вразили фотографії нового неба над Китаєм після місяців його вимушеної відмови від масового виробництва. Відповідно до логіки і здорового глузду відмова від масовости має бути не тимчасова. Повинні змінитися запити клієнтів: їх більше турбуватиме екологічність та змістовність речей, які потраплятимуть у дім. Чи з натуральних матеріалів, чи їхнє виробництво не шкодить планеті, яку ідею несуть – чи красиві вони всередині?

Окрім того, урядам доведеться підтримувати місцевих виробників для відновлення економічних показників своїх країн.

Звісно, як тільки наслідки пандемії та економічної кризи минуть, ми можемо швидко забути цей болісний досвід. Але хочеться вірити, що таки зробимо висновки із ситуації, що склалася. 

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь