Спецпроєкти

Як COVID-19 вплине на експорт та імпорт України. Прогноз економіста


Коронавірус став для світової економіки більшим потрясінням, ніж криза 2008–2009 років. 27 березня директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Кристаліна Георгієва оголосила, що світ увійшов у нову рецесію, тобто почалася нова економічна криза. Найбільшим ризиком для економіки зараз є хвиля банкрутств, що може прокотитися світом через тимчасову зупинку економіки на карантин.

Як на український експорт та імпорт впливатиме COVID-19 та як запобігти ймовірному негативному сценарію, розповість лектор з економіки в Астонському університеті та старший економіст Центру аналітики зовнішньої торгівлі Trade+ при Київській школі економіки Олександр Шепотило.

Торгівля між двома країнами прямо пропорційна виробничій потужності країни-експортера та розміру ринку країни-імпортера і обернено пропорційна торговельним витратам, необхідними для переміщення товарів між країнами. Пандемія COVID-19 негативно впливає на всі ці три чинники.

Виробнича потужність знижується, тому що люди хворіють, самоізолюються вдома з метою запобіжних заходів або на вимогу уряду припинити роботу барів, ресторанів, театрів, спортивних та музичних закладів. Деякі райони Європи повністю закриті, там здійснюється економічна діяльність лише першочергової необхідности.

Також подальший вплив на виробництво відбувається через порушення глобальних ланцюгів поставок та дефіцит проміжних продуктів з країн, що зазнали впливу пандемії. Наприклад, у січні та лютому 2020 року багато виробників, які використовують комплектуючі з Китаю у своїх виробничих ланцюгах, відчували нестачу сировини та матеріалів у зв’язку зокрема з введенням Китаєм обмежень на подорожі, які значно скоротили виробничі потужності. Внаслідок негативного шоку для ланцюгів поставок знижується експорт товарів та послуг.

На розмір ринку впливають також негативні очікування споживачів щодо майбутніх робочих місць та доходів бізнесу. Споживачі скорочують і відкладають закупівлю товарів, що не входять до першої необхідности. Попит на товари розкоші, автомобілі та авіаквитки значно скорочується, що також знижує імпорт товарів та послуг.

Витрати на здійснення торгівлі також змінюються, оскільки уряди вживають заходів щодо обмеження вільного переміщення товарів, що включає заборону експорту медичного обладнання та обмеження подорожей.

Глобальний вплив

Зараз зарано оцінювати економічні втрати від кризи COVID-19 з будь-якою точністю, але ми все ж можемо мати деякі попередні оцінки. У січні та лютому Китай повідомив про падіння доданої вартости виробництва на 13,5 відсотка. Якщо припустити, що цей негативний шок призводить до падіння ВВП на 15 відсотків за перший квартал, після чого почнеться швидке відновлення, то прямий шок від коронавірусу для китайської економіки виллється у втрату 3,75 відсотка ВВП на кінець цього року. Південна Корея та Японія постраждали менше, тому втрати ВВП можуть стабілізуватися на нижчому рівні. 

Однак європейські країни та США, ймовірно, зазнають більшого впливу через старше населення, жорсткий карантин, заборони на поїздки та повні або часткові обмеження на відвідування барів, ресторанів і культурних заходів. Їхні економіки також більше покладаються на сфери туризму, подорожей, громадського харчування та розваг, які будуть вражені найсильніше. 

Якщо розглянути ймовірний сценарій, що 50 відсотків населення буде на карантині вдома протягом 1 місяця, а потім 25 відсотків буде на карантині ще протягом двох місяців, сукупний ефект може становити 8 відсотків ВВП. Це також матиме подальший вплив на решту світу, зокрема Китай, Японію та Південну Корею. Як результат – глобальна рецесія зі зменшенням світового ВВП на 5-10 відсотків у 2020 році все більш правдоподібна. Рецесія такого розміру буде мати відчутний вплив. Для порівняння: глобальна фінансова криза 2008–2009 років призвела до втрати ВВП на 5 відсотків у Європі та Центральній Азії.

Молоді економіки на кшталт української постають перед додатковими викликами, спричиненими фінансовими труднощами на світовому ринку та посиленням тиску на українську гривню, оскільки світові інвестори вилучають свої ресурси в пошуках безпечного притулку, який у більшості випадків – це державні облігації уряду США та інших розвинутих країн. 

Україна – експортер первинних товарів, таких як метали, і ціна на них, ймовірно, значно впаде. Ціна міді знизилася на 16 відсотків за останній місяць. Ціни на залізо і сталь, ймовірно, матимуть такий самий тренд. Криза 2009 року, наприклад, призвела до зменшення ВВП України на 15 відсотків. Однак слід очікувати меншого впливу COVID-19, оскільки зниження цін на інші товари, наприклад, харчові продукти та сільськогосподарську продукцію, очікувано буде меншим, а серйозне падіння цін на нафту матиме позитивний вплив.

Рисунок 1. Ціна на мідь на LME. Джерело: Лондонська біржа металу (LME)

Рисунок 2. Ціна на нафту (Brent). Джерело: Fred

Вплив на українську зовнішню торгівлю

Відповідно до гравітаційної моделі вплив падіння виробництва та попиту на 5-10 відсотків в Україні та її торговельних партнерів разом зі збільшенням торговельних витрат на 5-10 відсотків призведе до падіння експорту та імпорту на 15-25 відсотків. Це означає зменшення експорту на 7,5-12,5 мільярда доларів США і імпорту на 9-15 мільярдів доларів США у 2020 р.

Щоб запобігти описаному вище негативному сценарію, уряди вже оголошують пакети допомоги, спрямовані на підтримку фінансових ринків, бізнесу та населення.

Україна повинна додати і монетарні, і фіскальні інструменти до пакету допомоги. На відміну від більшости країн, Національний банк України має можливість знизити облікову ставку, яка зараз становить 10%. Та все ж уряд повинен розглянути також фінансові стимули для підтримки вразливих людей і бізнесів, що мають тимчасові фінансові проблеми. З іншого боку, в кризовий час міжнародні інвестори тікають з ринків, що розвиваються, створюючи кризу платіжного балансу та тиск на місцеву валюту. Україні слід вести переговори щодо подальшої співпраці з МВФ для стабілізації свого валютного ринку та створення комфортних резервів іноземної валюти, щоб бути готовою до будь-яких надзвичайних ситуацій, які можуть виникнути з кризою, що розвивається.

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ Тест. Під яку пісню тобі мити руки?

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь