Спецпроєкти

Рекомендації щодо обмежень повторного використання респіраторів N95 та капюшонів PARP

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

В умовах стрімкого поширення COVID-19 важливо, щоб медики, які стоять на передовій у війні із цим новим вірусом, мали не тільки захист, а й перевірені інструкції, як діяти в конкретній ситуації та як розширити свої знання. 

Найпростішим захистом обличчя та органів дихання від різних дрібних частинок з повітря та рідин є респіратори N95 та хірургічні маски. Але неправильне використання їх підвищує ризик зараження. 

Якщо не вистачає респіраторного обладнання (респіраторів N95 та капюшонів PARP), то при одночасному продовженні догляду за пацієнтами та захисті медичних працівників можливе повторне використання цих засобів. Безпечне повторне використання респіраторів N95 однією тією ж людиною можливе у випадку дотримання рекомендацій CDC.  

Респіратори N95 та капюшони PARP особливо популярні в часи спалахів інфекційних захворювань. Аби економного використовувати вищезгадане обладнання і водночас зберегти здоров’я медичних працівників у кризових умовах CDC варто:

 • звести до мінімуму кількість осіб, яким необхідний такий захист, шляхом використання техніки* та правильних адміністративних рішень**;
 • там, де це можливо, використовувати альтернативні методи захисту;
 • застосовувати методи, за яких можна повторно або у більш широкому спектрі використовувати маски N95 та капюшони PARР.  

Повторне використання респіраторів N-95 можливе за таких умов:

 1. Респіратор використовувала тільки одна людина.
 2. Важливо використовувати маски, що покривають все обличчя, або медичні маски зверху респіратора, щоб мінімізувати поверхневе забруднення останнього.
 3. Уже використані респіратори, що будуть застосовані повторно, потрібно зберігати в чистих та провітрюваних контейнерах у періоди між використаннями. 
 4. Необхідно зберігати респіратори так, щоб вони не торкались один одного. Потрібно попросити персонал написати свої імена на мішечку від маски чи на її ручках, щоб можна було швидко ідентифікувати власника маски. (Не можна писати на самих масках).
 5. Контейнери для зберігання підлягають очищенню чи утилізації щоразу, після того як звідти забирають маску.
 6. Завжди, повторно надягаючи респіратор N95 та перевіряючи непошкодженість користувацької пломби, потрібно використовувати чисті рукавиці.
 7. Необхідно дотримуватися гігієни рук у рукавицях до та після торкання  респіратора (якщо це потрібно, щоб підлаштувати те, як він сидить на обличчі, або для комфортнішого використання).
 8. Необхідно утилізувати рукавиці після підлаштування респіратора на обличчі для його комфортного використання та перевірки пломби. Важливо дотримуватися гігієни рук, після того як зняли рукавиці.
 9. Не можна торкатися маски. Щоразу після дотику до маски, необхідно провести гігієну рук, як це описано вище.

Респіратори N-95 не підлягають повторному використанню і мають бути утилізовані, якщо:

 • вони забруднені кров’ю, виділеннями з горла, носа чи іншими виділеннями пацієнта;
 • ручки респіратора розтягнені настільки, що більше не можуть забезпечити тісного прилягання маски до обличчя;
 • зламано носовий адаптер або будь-яку іншу частину маски, що відповідає за тісне прилягання маски до обличчя;
 • респіратор пошкоджено або через нього стає важко дихати;
 • респіратор було використано понад 5 разів або безперервно протягом 8 годин і більше.

Повторне використання PARP респіраторів з капюшоном можливе

 1. PARP капюшон можна використовувати тільки один раз, після чого його потрібно переробити.
 2. Після використання капюшон треба зняти та скласти в коробку до інших таких капюшонів. Необхідно переробити їх згідно з політикою вашого закладу, дотримуючись алгоритму при очищенні PARP капюшонів (поданий нижче). 

PARP респіратори з капюшоном не підлягають повторному використанню та мають бути утилізовані, якщо:

 • вони забруднені кров’ю, виділеннями з горла, носа чи іншими виділеннями пацієнта;
 • при огляді капюшона знайдені зламані елементи або місця, де капюшон порвався.

Очищення PARP капюшонів:

Зовнішню поверхню капюшонів PAPR необхідно протирати дезінфекційним засобом, схваленим Агентством з охорони навколишнього середовища (EPA), відразу ж після того, як вони були використані тренованим медичним персоналом, потім їх необхідно помістити в спеціальний контейнер для сміття, розташований поза палатою пацієнта. Подальше очищення капюшонів PAPR належить здійснювати в одному визначеному для цього місці. Капюшони  PAPR мають бути переміщені з початкового пункту до місця очищення в спеціально відведеному для цього візку.

Що потрібно зробити

1 Виконати гігієну рук 
2 Одягнути захисний костюм: одноразовий медичний халат, маску, окуляри та рукавиці. 
3 Переглянути всі капюшони. Порвані, пошкоджені або повністю забруднені виділеннями капюшони повинні бути поміщені в червоний ящик для утилізації біологічно небезпечних речей.
4 Протерти всю зовнішню поверхню капюшонів PAPR дезінфекційним засобом, схваленим Агентством з охорони навколишнього середовища.
5 Зняти рукавиці, виконати гігієну рук та надягнути нові рукавиці.
6 Протерти всю внутрішню поверхню капюшонів PAPR дезінфекційним засобом, схваленим Агентством з охорони навколишнього середовища.
7 Зняти рукавиці, виконати гігієну рук та надягнути нові рукавиці.
8 Зачекати, поки капюшон висохне.
9 Протерти зовнішню та внутрішню поверхні капюшона чистою тканиною та теплою водою.
10 Капюшон має висохнути у визначеному чистому місці.
11 Зняти рукавиці та виконати гігієну рук. Повторити вищенаведені кроки.

Визначення термінів (у відповідних випадках): 

 • техніка: засоби, покликані зменшити можливість ураження медичного персоналу шляхом встановлення бар’єрів між персоналом та джерелом небезпеки, включаючи ізолювання пацієнтів, використання фізичних бар’єрів та систем вентиляції;
 • правильні адміністративні рішення: стосуються методів роботи і політики, визначених роботодавцем, які скорочують або запобігають небезпечним контактам, включаючи телемедицину, тренування персоналу на предмет правильного використання засобів особистого захисту, групування медичного персоналу та пацієнтів.

 

Посилання та джерела:

UWMC-ML/UWMC-NW PAPR Hood Reuse Job Aid

HMC PAPR Hood Reuse Job Aid

https://www.cdc.gov/niosh/topics/hcwcontrols/recommendedguidanceextuse.html https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/respirator-supply-strategies.html https://www.cdc.gov/niosh/npptl/topics/respirators/disp_part/respsource3respreuse.html http://www.apic.org/Resource_/TinyMceFileManager/AdvocacyPDFs/APIC_Position_Ext_the_Use_and_or_Reus_Resp_Prot_in_Hlthcare_Settings1209l.pdf

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь