Cпецпроєкти

Коронавірусні вечірки та підпільні бари. Чому бунт сьогодні не має значення?


У теорії майже всі вже знають про карантин і мають уявлення, чому його варто дотримуватися (спойлер: щоб зменшити летальні наслідки COVID-19 для людства). На практиці ситуація зовсім інакша. На вихідних у лісах, парках та на набережних рояться великі компанії, які хочуть провести більше часу на природі у дружньому колі. І скільки б лідери думок, влада і лікарі не писали, що так робити не можна – ситуація не змінюється. А суспільна відповідальність зростає повільніше за статистику тих, хто захворів і помер від вірусу.

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий! 

Зважаючи на практику інших країн, частково ситуацію можуть покращити штрафи. Страх втратити значну суму (в деяких країнах – тисячі та навіть мільйони доларів) сильніше за відчуття самотности та бажання гарно провести час. Однак є ще й інша когорта людей, для яких владні санкції лише стають стимулом і додають адреналіну. Усі ми знаємо про звабливість табу: карантинні тусовки для когось можуть стати саме таким «забороненим плодом». Чому так трапляється і що з цим робити?

Останні вечірки на планеті

Зараз коронавірус особливо швидко розповсюджується у мегаполісах, на нелегальних вечірках серед молоді. Зокрема це стосується (що не дивно) Берліна. Так, у світовій столиці клубної культури за минулий тиждень поліція прикрила 60 барів і клубів, які потайки продовжували працювати в режимі «для своїх». Схема доволі проста: зачинені вікна та двері, а пропуск лише за попередньою домовленістю з власниками, чи ще загадковіше – за домовленим стуком у двері.

У США також було кілька гучних випадків. У штаті Кентуккі двадцятирічна людина потрапила в лікарню з COVID-19 якраз після чергової «коронавірусної вечірки». У Нью-Джерсі поліція натрапила на тусовку у приватній квартирі, де зібралося 47 людей разом із діджеєм, та оштрафувала їх. Ще більше борються з такими зібраннями університети, в гуртожитках яких з карантинними обмеженнями вечірок тільки побільшало. 

Усі ці події мають вкрай драматичні назви: «кінець світу», «локдаун-туси», «останній раз», «танці під вулканом». Або більш банальне «corona party». Гадаю, саме в такому підході й ховається шарм вечірок для їхніх гостей.

Чому люди нехтують правилами (та здоровим глуздом)?

Усі ці ритуали не можуть не нагадувати романтику часів сухого закону в Штатах. У двадцяті-тридцяті роки минулого століття був заборонений продаж алкогольних напоїв, і на цьому тлі з’явилася маса підпільних барів. Їх називали «спікізі», місця знали тільки обрані, а вхід був обмежений, щоб не виникало проблем із поліцією. Згодом образ закритих вечірок настільки часто з’являвся в кіно (від «У джазі тільки дівчата» до «Великого Гетсбі»), що відтворити його в житті – мрія багатьох. 

Тому на сьогоднішню ситуацію вдало накладаються історії з далекого минулого. Економічну кризу, яка невідступно насувається на всіх, порівнюють із Великою депресією. Небезпечність коронавірусу – з іспанським грипом. Ці паралелі з подіями столітньої давнини підтримують ілюзію, що й спікізі будуть цілком доречними. 

Однак зараз порушення правил просто не має сенсу. Бунтувати можна проти системи, влади, вкорінених норм і звичаїв.

Бунтувати проти хвороби – все одно, що виходити на мітинг проти поганої погоди. Дощ від цього не закінчиться, але ви змокнете.

Очевидно, що, крім втоми та стресу, у людей в ізоляції накопичується ще й агресія. Не всі вміють її раціонально висловлювати чи перетворювати на продуктивні емоції. На рідних, безперечно, виплескувати свою злість також неправильно. Тому вона проривається в дещо дивних формах. Наприклад, у Ліверпулі відвідувачі пабу горланили пісню зі словами «fuck the coronavirus». Це класичний варіант того, як страх перед хворобою перетворюється на агресію, а вона штовхає людей на абсурдні дії, які підвищують ризик зараження – наприклад, до походу в набитий людьми бар. 

Ще один цікавий приклад: у англомовному твіттері зараз активно поширюють варіанти допису, схожого на фейк. Нібито в Нью-Йорку молодь влаштувала коронавірусну вечірку навмисно, щоб заразитися SARS-CoV-2 і якнайшвидше перехворіти. Підтверджень цьому немає, але завершується ця історія тим, що кілька людей після такого заходу померли від коронавірусу. Твіти набрали значного резонансу: незважаючи на сумнівну достовірність конкретно цих постів, багато молодих людей і справді вірять, що перехворіти зараз навіть корисно – мовляв, з’явиться імунітет. 

Така позиція нічим не обґрунтована та відверто безвідповідальна. По-перше, появу імунітету до коронавірусу після перехворіння ним ще не доведено. По-друге, в молодих людей COVID-19 також провокує ускладнення, виявляє хронічні проблеми, а в деяких випадках призводить до смерти – вгадати, як хвороба перебігатиме у вас, доволі складно. По-третє, інфікована людина без симптомів чи з легким перебігом хвороби небезпечна для оточення: вірус швидко передається, і від недбалости одного можуть постраждати люди з груп ризику.  

Що робити з такими зібраннями?

Відмовляти людей від соціального життя в часи коронавірусу приблизно так само ефективно, як розповідати підліткам про шкоду куріння. Але якщо ви все ж усвідомлюєте небезпеку (не лише для себе, але й для своїх близьких), то варто поставити собі одне конкретне запитання:

Що саме я хочу компенсувати цією вечіркою?

Зазвичай відповідь допомагає знайти менш ризикові, але прийнятні альтернативи. Зустріч із другом чи навіть святкування дня народження можна провести за допомогою відеозв’язку, надмірну енергію вивільнити через заняття спортом, а вільний час приділити собі, доки є така можливість. Так, живе спілкування незамінне, але воно повернеться в наші життя швидше, якщо на чергову «corona party» прийде менше (а бажано нуль) людей. 

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ Соціальна відповідальність в умовах пандемії
#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: