Спецпроєкти

На яких предметах і матеріалах коронавірус живе найдовше?


Коронавірус здебільшого передається повітряно-крапельним шляхом, коли частки рідини при кашлі або чханні потрапляють до повітря. Ті ж самі частки осідають на різних предметах, при контакті з якими теж можна заразитися.

Про те, скільки і на яких поверхнях живе коронавірус, ми запитали у вірусолога Тетяни Мудрак. Вона пояснила, на чому він може зберігатися до кількох днів і як правильно дезінфікувати предмети, якими ми користуємося щодня.

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

Скільки може жити вірус?

Інформація на тему, скільки може жити коронавірус, у різних джерелах трохи відрізняється. Та можна сказати точно – за температури вище 30 градусів за Цельсієм вірус швидко гине. Тобто на вулиці в сонячний день ризики заразитися дуже малі, особливо якщо ви не контактуєте з іншими людьми.

На сьогодні немає достовірних доказів того, що вірус може зберігатися на металі чи пластику довше 72 годин. 

Скільки вірус живе на різних матеріалах:

  • пластик — до 72 годин;
  • сталь — до 50 годин;
  • картон/папір — до 20 годин;
  • деревина — до 12 годин;
  • мідь — до 4 годин.

На шкірі вірус зберігається всього кілька хвилин. Та цих кількох хвилин якраз може бути достатньо для зараження, якщо не дотримуватися правил гігієни: не мити руки, часто торкатися ними обличчя. 

Обережніше варто бути з маскою: її в жодному разі не можна знімати немитими руками, поправляти, знімати і знову вдягати. 

Які предмети вдома в зоні ризику і що із цим робити?

Варто пам’ятати, що, по суті, всі предмети вдома — в зоні ризику. Особливу увагу звертайте на ті, яких найчастіше торкаєтеся протягом дня, — телефон, клавіатура комп’ютера/ноутбука, дверні ручки, одяг.

Щоби звести ризик інфікування до мінімуму, варто вчасно обробляти речі та поверхні. Вірус руйнується під дією спирту, хлорки, ультрафіолету та високого лужного pH (мило). Саме тому обробляти руки, речі й поверхні потрібно милом, мильним розчином або спиртовим антисептиком. Якщо антисептика в магазині ви не знайшли або ж він надто дорогий, можна зробити його самостійно за рецептом від ВООЗ.

З приводу одягу – щоби знешкодити вірус, речі потрібно прати при температурі не нижче 50-60 градусів. Також можна його пропарювати. Краще тримати верхній одяг, який ви надягаєте на вулицю, окремо, і не забувати регулярно його прати.

Обов’язково мити не лише руки. Бажано протирати пляшки та упаковки, які ви придбали в магазині, і не забувати помити руки безпосередньо перед їжею. Овочі та фрукти варто мити ретельно, можна навіть у мильному розчині, який потім добре змити водою. І, звісно, пам’ятайте про те, що термооброблена (приготована) їжа зараз більш безпечна.

Обробляйте всі предмети, до яких ви найчастіше торкаєтеся: телефон, ключі, дверні ручки та ручки шаф. Не забувайте про клавіатуру та мишку – їх також варто протирати хоча б раз на день. Обов’язково приділяйте увагу гігієні санвузла: унітаз та ванну також рекомендовано дезінфікувати щодня.

Усі поверхні вдома хоча б раз на день варто протирати з мильним розчином або з додаванням антисептика. Це не зайві заходи, а необхідність. Наприклад, на дерев’яному столі, за яким ви сидите щодня, вірус може зберігатися до 12 годин, тож поверхню варто дезінфікувати, аби знизити ризик зараження.

Домашніх тварин не треба поливати антисептиками, та все ж зараз приділяйте більше уваги їхній гігієні. Як правильно доглядати за собаками й котами під час карантину, в нашому матеріалі розповідає Ксенія Олійникова – ветеринарна лікарка, сертифікована спеціалістка з поведінкової ветеринарії кішок та собак. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь