Спецпроєкти

Крім пожеж: які ще небезпечні наслідки має спалення рослинності?


Знову весна. Знову цей особливий аромат свіжості в повітрі. Чи… Ні. Не свіжості. Це запах диму та чадного газу. Саме так пахне весна тепер. Лише за останні 12 днів у Київській області зафіксували 144 пожежі в екосистемах площею понад 30 га. А в Києві протягом місяця погіршилася якість повітря. Про це свідчить збільшення у повітрі відпрацьованих газів, дрібного пилу та аерозолю.

Запах горілого листя, деревини та відходів уже став звичним явищем для жителів Київської області, та й всієї України теж. І це в часи, коли, здається, вже кожен мав би зрозуміти – твоє завтра та стан здоров’я залежать від того, як ти ставишся до природи сьогодні.  А що сьогодні? 

Від початку року на території України було зафіксовано 14 087 пожеж на відкритих територіях та в природних екосистемах. Через це навіть загинула одна людина.  Якщо проаналізувати карти загорянь від НАСА хоча б за останній місяць, то можна помітити, що точок пожеж на території нашої країни неймовірно багато. У сусідніх із Україною Польщі та Білорусі загорянь значно менше.

Загалом у всьому світі щорічно спалюють 3 мільярди тонн біомаси: деревини, листя, трави та відходів.

За даними Агентства охорони навколишнього середовища США(EPA), спалювання листя на відкритій ділянці утворює тверді і вуглеводні частинки, що містять чимало токсичних, подразнювальних і канцерогенних сполук. А декілька пожеж з листяних і дворових відходів, що горять одночасно в певній місцевості, спричиняють таке забруднення повітря, що конкурує з викидами фабрик та автотранспорту.

Які наслідки матимемо завтра? 

Збільшення хвороб та загальне погіршення здоров’я. Не потрібно медичного ступеня, щоб зрозуміти, що вдихати дим шкідливо. Так, при спалюванні однієї тонни рослин у повітря потрапляє близько 30 кілограмів шкідливих речовин, які ми з вами вдихаємо. Це, своєю чергою, викликає рак. Мікроскопічні частинки диму можуть проникати в найглибші частини легень і спричиняти ураження дихальних шляхів. Це навіть зменшує кількість повітря, яке ми можемо вдихнути!

Масові пожежі. Потенційно маленька частина маси, що горить, може потрапити в порив вітру і відлетіти. Якщо ви живете в особливо сухому районі, все, що потрібно, – це одна маленька іскра, щоб розпалити пожежу, яка може обернутися катастрофою. Варто пам’ятати, що спалювання листя – це не лише загроза пожежі для вас – це небезпека для всієї громади.

Забруднення ґрунтів та вод. Дим піднімається, а опади очищують повітря, спускаючи частинки диму на землю. Далі це потрапляє в ґрунт, підземні води і зрештою отруює водойми. А ще ці небезпечні речовини легко потрапляють у водопроводи, внаслідок чого ми користуємося водою, яку ж самі зробили шкідливою.

Проблема спалювання сухого листя, відходів та інших матеріалів в Україні справді критична. Не допомагають навіть штрафи за таку діяльність – від 170 до 1700 гривень. І це логічно, бо єдиним вирішенням проблеми може бути лише зміна свідомости людей. Що більше ми поширюватимемо інформації про шкоду наших дій, то більша ймовірність свідомішого ставлення до екологічних проблем людства. І зрештою, зменшення дій, що в майбутньому можуть перетворитися на екологічну катастрофу.

Що ми можемо зробити, аби якомога більше людей дізнались про шкоду від спалювання відходів? 

Голуб Роберт, один із героїв Zero Waste School, екологічного проєкту від організації Klitschko Foundation і Coca-Cola Foundation, вчить молодь і громади піклуватися про довкілля. На власному прикладі Роберт пояснює наслідки від спалювання відходів і причини, чому він виступає проти. Коротко про це – в анімації: 

 

Дбаймо про наше майбутнє разом та поширюймо інформацію вже зараз! 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь