Спецпроєкти

Як українці ставляться до карантину і чого зараз бояться найбільше: дослідження

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

Пандемія коронавірусу та карантин значно скорегували нашу повсякденність. Для когось зміни поки не настільки значні: перехід на домашній режим роботи для фрілансерів, наприклад, не є чимось незвичним. Хтось же опинився перед серйозними проблемами: безпосередньо хворобою, неоплачуваною відпусткою або втратою роботи. Самоізоляція теж не минає без наслідків. Це і підвищення тривожности, і нестача живого спілкування, і зниження фізичної активности.

Соціологічна група «Рейтинг» провела опитування серед українців, щоби визначити настрої в суспільстві та дізнатися, що саме зараз найбільше хвилює наших співвітчизників. 

Ставлення до пандемії, карантину та дій влади

Понад половина опитаних зізналася, що вважають загрозу коронавірусу для себе і своїх родин цілком реальною. 41% респондентів – протилежної думки. 

Майже 50% виступають за введення надзвичайного стану в Україну задля боротьби з поширенням коронавірусу. 43% таку ініціативу не підтримують. При цьому більшість опитаних – за посилення заборони на проведення масових заходів, страйків, мітингів в умовах надзвичайного стану. 71% не проти обмеження в’їзду та виїзду в окремі міста та області. Понад половина готова до оголошення комендантської години в українських містах.

Цікавий факт: 74% підтримують введення штрафів за порушення карантину, та приблизно стільки ж виступають проти примусового вилучення майна у фізичних і юридичних осіб.

Загалом українці підтримують заходи, запроваджені владою, – понад половина опитаних вважає їх оптимальними. Тільки 6% впевнені, що заходи надто жорсткі і можна було б їх пом’якшити. При цьому майже половина респондентів вважає, що влада приховує частину інформації про поширення вірусу. 11% думають, що інформація навіть перебільшена і загалом ситуація не така страшна. Приблизно таке ж ставлення до інформації у ЗМІ: українці підозрюють, що від них приховують інформацію.

За подовження карантину висловилися майже 80% опитаних. 70% вважають запроваджені заходи ефективними в боротьбі з поширенням коронавірусу.

Робота, криза та самоізоляція

Більшість опитаних до карантину працювали, з них третина перейшла на дистанційний режим, приблизно стільки ж працюють у звичному режимі і трохи менше – пішли у відпустку за власним бажанням. Втратили роботу через карантин 4% опитаних.

Щодо виходів на вулицю – 50% стали рідше це робити. Більшість виходить до магазину, третина – на роботу. 5% зізналися, що гуляють з дітьми або вигулюють домашніх тварин. Невеликий відсоток респондентів зустрічається з друзями або ходить до лікаря. 10% зізналися, що не хотіли б залишатися вдома більше одного дня і бажають мати змогу хоча б іноді виходити на вулицю.

З приводу заощаджень: передбачувано у більшості респондентів відкладених грошей вистачить менше, ніж на місяць. Всього у 9% грошей вистачить на пів року або навіть більше. Тож, певно, багатьом варто замислитися про подушку безпеки. Звісно, подібні форсмажори трапляються не так часто (на щастя!), та ця ситуація доводить, що накопичення зайвими ніколи не будуть.

Засобів захисту бракує: п’ята частина опитуваних розказала, що не має масок, у 14% також немає засобів дезінфекції, а у третини – захисних рукавиць.

Майже всі опитувані найбільше переймаються перспективою затяжної економічної кризи, яка може настати в Україні через пандемію коронавірусу. Половина хвилюється, що може не вистачити необхідних продуктів, і стільки ж людей впевнені, що продуктів вистачить на всіх. 44% оцінюють свій стан за останній тиждень як спокійний, чверть – як напружений. Більше хвилюються жінки та літні люди. 

Закінчимо на оптимістичній ноті: згідно з опитуванням більшість респондентів підтримує нормальні стосунки зі співмешканцями/-ками під час карантину. 

Опитування у дві хвилі:  I хвиля 1000 респондентів (25-27 березня 2020 р.), ІІ хвиля 1000 респондентів (28-30 березня 2020 р.)

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь