Спецпроєкти

Як вийти з карантину здоровішими? Поради від Тані Гриньової


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий! 

Двомісячний карантин дається взнаки: щодня з’являється все більше гуглзапитів «як не з’їхати з глузду під час сидіння вдома», «як не заглядати в холодильник кожні 5 хвилин» і «як підготуватися до літа вдома на карантині». 

На ці гарячі запитання відповіла маратонка та видавчиня bit.ua Таня Гриньова в межах ініціативи #травневівдома від ROZETKA. А ще поділилася власним досвідом тренувань і розповіла, де шукати мотивацію тримати себе у формі на карантині і після його завершення.

Карантинна тема мене не надто торкнулася, адже я живу під Києвом, де чудова природа, мало людей і, скажімо, є де розігнатися. Кожен мій день починається зі спорту, попри кількість робочих завдань, погоду чи інші зовнішні обставини. Карантин не став на заваді моїм щоденним тренуванням: крім бігу, я випробовую себе в інших активностях. На задньому дворі мого приватного будинку є батут, боксерська груша і навіть баскетбольний кошик. Я тренуюся щодня, влучаючи в нього по 100 разів. 

Я не займаюся спортом професійно, але так сталося, що останні 7 років моє життя нерозривно з ним пов’язане. Точніше, я називаю свої постійні заняття фізкультурою, адже спорт – це про змагання чи медалі, а я просто активно і із задоволенням проводжу свій вільний час. 

Як мотивувати себе бути у формі?

Про це влучно і не зовсім хрестоматійно сказав Артемій Лебедєв: «Як залишатися у формі? А ніяк, лишайтеся в ж***». Це думка проста і справедлива: якщо ви самі не знаєте, навіщо, ніхто вам цього не підкаже. Особисто мене мотивує зовнішній вигляд і внутрішній стан: я хочу чудово почуватися і подобатися собі в дзеркалі в 50, 70 і навіть 90 років.

До того ж доведено, що існує сильний зв’язок між фізичним та емоційним здоров’ям. 

Регулярні заняття здатні не лише покращити фізичну форму, а й змінити погляд на світ. Під час тренування зазвичай виникають інсайти, що допомагають у роботі, бізнесі та особистому житті. 

Вигадайте собі мету, що буде драйвити вас рухатись уперед. Якщо це біг зареєструйтеся на півмаратон або благодійний забіг (або вигадайте свій) і систематично готуйтеся до нього. Якщо це йога – поставте собі мету стати на голову, сісти в повний лотос або освоїти трансцендентальну медитацію в русі.

Як поєднувати спорт із роботою?

Так само, як ви поєднуєте з роботою все інше: приготування вечері, ігри з дітьми, хатні справи та шопінг. Я впевнена, що кілька разів на тиждень не проблема виділити годинку-дві на себе. Адже спорт – це такий самий догляд за своїм тілом, як і спа-процедури.

І ще лайфхак: у смартфоні є корисна функція, що показує, скільки часу ви проводите щодня перед екраном. Виділіть із цих 3-4 годин принаймні 40 хвилин на заняття бігом, йогою чи фізкультурою замість того, щоб безкінечно скролити стрічку.

У жодному разі не шукайте відмазок на кшталт «до літа ще далеко», «у мене немає місця для тренувань» чи «під час карантину зачинився улюблений спортзал». Повірте, усе можливо, якщо ви цього хочете: рік тому я взяла участь у челенджі «12 маратонів за 12 місяців». Це був грудень, і свій перший маратон я подолала на біговій доріжці. А під час карантину пробігла 42 км навколо будинку, на це знадобилося близько 540 кіл і 5 годин.  

А ще не впадайте в крайнощі: якщо ви все життя їздите на машині чи транспорті і мало ходите, не варто одразу записуватися на півмаратон. Почніть з інтервального бігу: чергуйте 2 хвилини нешвидкого бігу і 2 хвилини ходьби, або ж просто швидко крокуйте містом на роботу чи в улюблену кав’ярню за кілька кварталів від дому. 

Як не заглядати в холодильник кожні 5 хвилин?

Звісно, я можу жартома порадити повісити на холодильник замок, плакат з Анджеліною Джолі чи власне фото, до якого ви прагнете. 

У мене за час карантину звички заглядати в холодильник не з’явилося, але я дам вам лайфхак. Вигадайте на заміну традиційному походу на кухню якусь спортивну активність. Замість того, щоб вкотре поїсти між сніданком і обідом, присідайте 30 разів чи стійте 2 хвилини в планці. Так ви не лише припините без потреби заглядати в холодильник, а й набудете омріяної форми.

Що спільного між бігом та соціальною відповідальністю?

Мені знадобилося 2 роки, щоб зрозуміти одну річ: для мене біг – це не просто радість від фінішу і отримання чергової медальки, а спосіб втекти від проблем, від самої себе.  Тоді я вирішила знайти велику мету своєму захопленню і почала збирати кошти на благодійність. Це була програма для смертельно хворих дітей від фонду «Таблеточки», вона мене емоційно тригернула як маму. Тоді щомісяця до кожного маратону мені вдавалося збирати до 100 000 грн.

У той період я дізналася більше про досвід нью-йоркських бігунів, що займаються благодійністю вже понад 30 років. Вони проводять освітню роботу з людьми, звітують про фандрейзинг і просто надихають. У нас поки цей напрямок не дуже розвинений, але ми з однодумцями робимо все можливе, щоб це змінити.

Ви маєте розуміти, що сам біг не генерує гроші. Їх можна зібрати через історії, що стоять за щоденними виснажливими тренуваннями, невпевненістю у своїх силах і тими митями, коли ви перетинаєте фініш. Так, бігуни витрачають купу грошей на підготовку та участь у маратонах, на спортивний одяг та кросівки. І це я не кажу про час та сили. Але все це не марно: адже вони інвестують ресурси в те, що люди звернуть увагу на проблему і, можливо, приєднаються до руху.  

Завжди будуть диванні коментатори, що не розумітимуть сенсу вашого заняття. Вони казатимуть, що ви збираєте гроші не на те. Та головне – пам’ятайте, чому це важливо саме для вас. І нехай жодна критика не дасть вам спинитися. 

Наостанок скажу, що не всім підходить біг. Є ще багато різних активностей, пробуйте і знаходьте свою. За один раз полюбити тренування практично неможливо, тому запустіть власний челендж: тиждень, два або три щоденно займатися спортом.

Є така думка, що звичка формується 21 день. Якщо вірити цьому підходу, за час карантину ви могли сформувати аж 3 корисні звички, щоб вийти з нього здоровішими і сильнішими фізично та морально. То чому б не почати просто зараз?

Підписатися на розсилку:

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь