Спецпроєкти

Як навчитися грати у сквош: поради тренера


2

OH8A8842

Попри те, що сквошу офіційно вже близько 90 років, а на практиці – кілька століть, популярність у нашій країні він почав набирати лише в середині десятих. Підсісти на сквош – не тільки трендово, але й корисно: це найбільш енерговитратний з ігрових видів спорту.

Що таке сквош, базові правила й протипоказання – про все це bit.ua розповів тренер, призер Гран-прі, у минулому – чемпіон України зі сквошу.

Артем Шандибін займається сквошем близько 10 років, перебуває у складі збірної України зі сквошу, займав призові місця на європейських і міжнародних змаганнях, а також був першою ракеткою України. Зараз тренує всіх охочих у фітнес-клубі «Гран-прі»: вирішив, що йому більше хочеться вчити, ніж грати самому.

OH8A9010

Як грати у сквош?

Якщо ви з тих, хто від початку цікавиться, чого можна досягти, граючи у сквош постійно, то варто знати, що в цій грі є певна градація рівнів – і для аматорів, і для професіоналів. Аматорські рівні – це M1, M2, Lady й Elite – найвищий із них.

Для досягнення будь-якого рівня головне – бажання. За два роки систематичних тренувань можна досягти рівня Elite. Під систематичними тренуваннями розуміють 2-3 години занять на тиждень. Професіонали, для порівняння, тренуються щодня по 2-4 години.

Безумовно, важлива класифікація тренера й довіра до нього. Під час експерименту Шандибіна є клієнти, які за два з половиною роки отримували ступінь «Pro». З нуля. Надихає.

OH8A8865

Сквош і теніс

Трохи про те, у чому різниця сквошу й тенісу.

Порівнюючи «Ракеткові» види спорту, можна знайти масу аргументів на користь сквошу. По-перше, сквош менш фінансово затратний (кортів для сквошу більше в місті, і грати в нього простіше й дешевше).

Крім цього, навчитися грати у сквош можна швидше, ніж у теніс: для останнього необхідно мінімум пів року системних занять тільки для того, щоб навчитися приймати базові удари та правильно тримати ракетку.

Сквош – найбільш енерговитратний серед ігрових видів спорту.

Чи можна грати у сквош одному? Так, звичайно, гра наодинці – чудове заняття для соціофобів. Я перевірила – звичайно, тут ідеться не про гру в класичному розумінні, а про відпрацювання основних ударів. Енергії витратите наодинці ще більше, ніж із суперником.

OH8A8970

Як спорт сквош – найбільш енерговитратний серед ігрових видів: під час інтенсивного тренування за годину можна витратити до 1500 ккал. У тенісі – не більш ніж 600, адже щільність гри нижча, і багато пауз.

Максимальне спортивне вдосконалення в будь-якому виді спорту складне. Але якщо говорити про рівень «залишаємості» у сквоші – це 90% серед чоловіків, 60% – серед жінок. У тенісі – набагато менше.

OH8A8786

Кому варто грати у сквош?

Якщо коротко – сквош підходить усім. Це динамічна гра, у якій залучені майже всі м’язи.

Якщо ви трекаєте реакції свого організму на різні фізичні навантаження, то знайте, що сквош може бути корисним тільки на пульсі до 150 ударів на секунду.

Звичайно, є й протипоказання: проблеми із серцево-судинною системою, грижі хребта, проблеми із суглобами. З огляду на енерговитрати, безумовно, сквош підійде тим, хто хоче схуднути – за годину спалюється до 1500 ккал. (Більш ніж годину, скажу по собі, витримати поки важко. Часто для новачків тренування триває взагалі пів години).

OH8A8804

Вікових обмежень немає: Артем розповідає, що наймолодшим гравцем у його практиці була дитина, якій виповнився рік і три місяці, найстаршим – чоловік 65 років, іноземець, який займався з ним два роки, і після переїзду з України, до слова, також продовжив тренування.

Правила гри

Корт розділений на дві частини – половина, на якій перебувають гравці, також ділиться на два великих квадрати.

Подача відбувається з маленького квадрата відповідного гравця.

Дуже важливо потрапити в межу між середньою та верхньою червоною лінією, після – потрапити у великий квадрат суперника.

правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
01/5
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша
правила сквоша

Завдання дуже просте: потрібно по черзі відбивати м’яч у центральну стінку.

Удар нижче від нижньої лінії (down) і вище від верхньої (up) вважається програним м’ячем. Можна використовувати також бічні стінки та скло – м’яч може торкнутися спочатку бічної стіни, а потім центральної, або навпаки – це в межах правил. Перед тим як торкнутися ракетки, м’яч може торкнутися корту тільки один раз. Якщо це вийшло двічі й більше – це програний м’яч.

Важливо: перед грою необхідно розігріти м’яч. Холодний м’яч стрибає гірше, ніж нагрітий (усередині м’яча – рідина, яка під час нагрівання робить його більш стрибучим). Ось дивіться пруф-відео:

І ось, власне, розігрівання м’яча:

Також дуже важливо для новачків – правильний хват ракетки, який радикально відрізняється від хвату в тенісі. Чудове порівняння: у сквош тримаєш ракетку як молоток, у тенісі – як сковорідку. Ребро ракетки повинно бути продовженням руки.

Перед ударом ракетка має бути спрямована в стелю, а рука відведена назад – так удар вийде максимально сильним, а м’яч потрапить вище від центральної лінії з більшою ймовірністю.

OH8A8651

OH8A8679

Базові удари

Якщо вам здавалося, що для того, аби відбивати м’яч від стіни, досить лише тільки спритності, то безумовно ні.

Є чітка техніка гри й базові удари: драйв із правого боку та драйв із лівого. А для більш просунутих – НЕ базові (обманні): боузд (удар від бічної стіни на центральну) і кроскорт – удар по діагоналі (спочатку центральна й по діагоналі в протилежний кут).

У сквош грають до 11 очок, кожен забитий м’яч – це одне очко.

На відео Артем показує кроскорт:

Грати у сквош можна у фітнес-клубі «Гран-прі»: тут є чотири сквошкорта. Доступ – тільки для членів клубу та їхніх спаринг-партнерів, а також власників спеціального сквош-абонемента.

На Тетяні: майка, шорти та кросівки Nike, колекція для тенісу.

Фітнес-клуб «Гран-прі»
Володимирська, 101

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь