Спецпроєкти

Чому протестувальники по всьому світі зносять пам‘ятники работорговцям та колонізаторам?


Минулої неділі у Бристолі група демонстрантів, яких надихнули американські протести, повалили статую работорговця XVII століття Едварда Колстона. Він поневолив понад 80 тисяч африканців у період з 1672 по 1689 рік.

Петицію за повалення пам’ятника підписали 11 тисяч містян.

«Ми, звичайно, не повинні забувати історію, але люди, які заробляли гроші на поневоленні інших людей, не заслуговують пам’ятників. Цю честь повинні отримати ті, хто бореться за позитивні зміни, за мир, рівність і соціальне єднання», – йдеться в петиції.

Після повалення пам’ятника Колстона мер Лондона Садік Хан наказав переглянути міські статуї та назви вулиць та  демонтувати пам’ятки, не гідні народної пам’яті.  Серед таких – монумент серу Томасу Гаю, який розбагатів, володіючи частиною компанії South Sea Company, що продавала рабів іспанським колоніям; Джону Кассу, який сприяв розвитку работоргівлі, Роберту Міллігану – торговцю, рабовласникові і засновнику West India Docks, де в XIX столітті торгували всім, зокрема й людьми.

Після цього британський стріт художник Бенксі виклав в інстаграмі пост, присвячений цій події, де написав:

«Що нам робити з порожнім постаментом посеред Бристоля? Ось є ідея, яка влаштує як тих, хто сумує за статуєю Колстона, так і тих, хто цього не робить. Ми витягуємо його з води, повертаємо назад на постамент, обвʼязуємо тросом шию і ставимо навколо кілька бронзових статуй протестувальників природної величини, які намагаються його повалити. Усі щасливі. Славетний день відзначили».

Усе почалося з того, що на тлі протестів у США Black Lives Matter американці почали зносити пам’ятники військових і політиків, які брали участь у работоргівлі або були колонізаторами африканських країн.

У США як протестувальники, так і міські голови демонтували кілька статуй генералів-конфедератів, які під час Громадянської війни в США боролися за збереження рабства. Серед них пам’ятники власникові плантацій, генералові Вільямсу Картеру Вікему та адміралові Рафаелю Семмесу, що розташовані здебільшого в південних штатах країни.

Тепер дебати з приводу пам’ятників колонізаторам починаються по всьому світу – від Австралії до Багам.

Наприклад, у відповідь на протести бельгійців проти расизму влада Антверпена наказала прибрати з постаменту пам’ятник королю Бельгії Леопольду II. Громадська ініціатива Reparons L’Histoire («Відремонтуємо історію») вимагає повалення всіх пам’ятників королю в країні. Її представники називають Леопольда II, який «для декого є героєм», «катом, який вбив 10 мільйонів конголезців» (Леопольд II відповідальний за геноцид корінного населення «Вільної держави Конго», його політика призвела до загибелі близько 10 мільйонів африканців).

View this post on Instagram

🔥 "After being set on fire, this statue of Leopold II in Antwerp, Belgium is finally being taken down!⁣ ⁣ The nation has so many more monuments to this monster to take down. Few people in the entire history of the world were as vicious and violent to Africans as this man. He slaughtered at least 15 million Africans in the Congo. Some estimates are as high as 30 million. It was literally one of the most brutal moments in the history of the world. ⁣ ⁣ He pillaged the people and the land and the resources all for personal gain, and for the gain of Belgium. ⁣ ⁣ EVERY STATUE MUST BE TORN DOWN." – @shaunking #Leopoldii #GeorgeFloyd #MinneapolisRiots #TheRevolutionWillNotBeTelevised #PoliceBrutality #blacklivesmatter #BlackHistory #BlackCulture #blackness #blackpride #blackpower #NoJusticeNoPeace #AntiBlackRacism #AntiBlack #ICantBreathe #EricGarner #whiteentitlement #WhiteSupremacy #WhitePrivilege #RestInPower

A post shared by @ fjaugen on

Також активісти запустили  вебсайт з мапами під назвою «Знищити расистів», який показує, які колоністичні пам’ятники потребують знищення поблизу вас.

У Нью-Йорку в цьому році буде встановлено пам’ятник, який вшановує першу афроамериканську конгресменку Ширлі Чісголм. У місті Флоренс (Алабама) команда Project Say Something планує створити пам’ятник соціальної справедливости. А нещодавно огорожа біля Білого дому у Вашингтоні стала імпровізованою меморіальною стіною, вкритою даниною чорношкірим чоловікам та жінкам, які загинули від жорстокости поліції.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 😎