З 22 червня у деяких областях можуть ввести жорсткий карантин. Яка ситуація з COVID-19 в Україні та світі?
Згідно з урядовою постановою, значно посилюється роль головного санітарного лікаря області. За його поданням обласна комісія може розглядати питання про закриття окремих населених пунктів чи напрямів діяльности, а не цілої области.
Уряд оновив показники для послаблення карантину.
Так, з 22 червня послаблення протиепідемічних заходів залежатиме від чотирьох показників:
1. Заповненість ліжок у лікарнях не повинна перевищувати 50% .
2. Середня кількість тестувань методом ПЛР та ІФА протягом останніх семи днів має становити не менше 24 на 100 тисяч населення. Показник збільшили вдвічі, щоб заохочувати в регіонах робити більше тестувань на коронавірус.
3. Коефіцієнт виявлення випадків інфікуванням COVID-19 не перевищувати 11%. Цей новий критерій замінив індикатор інцидентности, який існував до цього − 12 на 100 тисяч населення.
4. Показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 до 10% − кількість випадків цього тижня порівнюється з кількістю випадків попереднього тижня.
Місцева влада відтепер може посилювати карантин щодо проведення спортивних, культурних, релігійних та інших масових заходів; діяльності закладів, які надають послуги з розміщення; роботи метрополітену; перевезення пасажирів у всіх видах сполучень; відвідування закладів дошкільної освіти; роботи культурних закладів, фітнес-центрів і спортзалів; та діяльності закладів харчування.
Аналіз поточної ситуації із COVID-19 в Україні
Дані епідеміологічної моделі, розробленої Київською школою економіки (KSE)
1. Поширення COVID-19 у світі загалом відповідає загальній сезонній динаміці грипоподібних захворювань. Виняток – Східна Європа.
2. У Білорусі, Росії і Молдові найбільша кількість добових випадків на 100 000 населення серед країн-сусідів.
3. Зростання захворюваности на COVID-19 почалося зі зняття обмежень карантину з 12 травня 2020. З 27 травня зростають темпи поширення захворюваности.
4. За оцінками ВООЗ, частка офіційно підтверджених випадків від реальної кількости випадків у середньому становить 30%. Усі інші минають безсимптомно або люди не звертаються за медичною допомогою. Україна теж не виняток. Згідно з дослідженнями, в середньому в Україні потенційно хворіє 132 тисячі осіб.
5. Якби карантин не впровадили з 12 березня, кількість померлих складала б в середньому 125 тисячі осіб на кінець року.
7. Впровадження і дотримання адаптивного карантину дозволяє врятувати в середньому близько 120 тисячі осіб.
8. На кінець року на COVID-19 можуть перехворіти від 120 тисяч до 650 тисяч осіб. Дані уточнюватимуть шляхом вибіркового тестування населення.
Київська школа економіки розробила 81 сценарій, за яким може розвиватися коронавірусна хвороба в Україні. Наразі переважно аналізують три, які враховують сезонність: чорний (немає), жовтий (помірно є) та зелений (є багато).
Зараз можна стверджувати, що COVID-19 в Україні демонструє помірну сезонність. Динаміка відповідає «жовтому» сценарію. На нульову сезонність, тобто відсутність випадків влітку, розраховувати не варто .
«Ймовірність запровадження жорсткішого карантину – висока. Чи дійсно карантин повернеться – залежатиме від рішень Уряду. Однак людям та бізнесу варто готуватися до цього вже сьогодні», – наголосив президент Київської школи економіки Тимофій Милованов під час онлайн-презентації оновлених даних епідмоделі KSE у четвер.