Спецпроєкти

«Я відкрила бізнес під час кризи»: засновниця Fasta Ксенія Прожогіна про успіх, лідерство і кризовий менеджмент


Започаткувати бізнес та досягти успіху, стати лідером, за яким хочеться йти, обертати критичні відгуки собі на користь – те, до чого прагнуть підприємці. Вирішили дізнатися, як це зробити, в людини, якій вдалося.

Про те, як відкрити бізнес і розвивати його у кризу, що відрізняє справжнього лідера від просто начальника, а також про лояльність клієнтів і важливість критики поговорили із засновницею Fasta Ксенією Прожогіною. Буквально за кілька днів до карантину Ксенія відкрила сервіс доставки їжі, який популяризує зрозумілу та смачну їжу і максимально клієнтоорієнтований.

Ксенія Прожогіна

засновніця ресторану без залу Fasta

 

Бізнес під час кризи: відкрити й втримати

Ми зареєстрували компанію за тиждень до кризи. Тобто ці події нас кардинально не змінили. Ми й далі рухалися, розуміючи, що будуть певні обмеження. Мали перевагу, бо працювали на доставку, яка стала актуальною, – люди, не маючи змоги піти до закладів, хотіли смакувати ресторанну їжу вдома.

Ми одразу казали, що робимо онлайн-маркетплейс, тому не довелося цілком перебудовувати кухню – вона одразу була налаштована на цей бізнес-процес.

Головна складність, яка була і залишається, – приваблення нових клієнтів. Завдання, які ставить бізнес, – стати впізнаваним на ринку та зробити так, щоб до тебе поверталися. З поверненням проблем немає: у нас класне меню, професійні кухарі, власна служба доставки, тож ті, хто замовляє страви, залишаються задоволеними та хочуть іще. А челенджем залишається привернення нових клієнтів, чим зараз і займаємося.

Є два принципи меню, яких ми дотримувалися. Перший: відбирали зрозумілі всім страви, які можна замовляти щодня. Крабів з креветками у кризу наші люди не замовляють, особливо щодня. Другий важливий чинник – страви мають нормально транспортуватися. Шеф враховував, що їжа має доїжджати такою, якою вона є відразу після приготування.

Наша хітова страва – сирники, які б’ють всі рекорди за замовленнями. Також люди обожнюють наші деруни. Усі страви, які ми готуємо, зрозумілі та прості, водночас потрібно заморочитися, щоби самостійно приготувати вдома. Ще один хіт – рагу з індички. Влітку ми додали окрошку, купили піца-піч, і шеф робить піцу на основі не моцарели, а страчатели. 

Якщо страву не замовляють, ми прибираємо її з меню. З великим меню потрібно тримати заготовки на все. Якщо навіть 10% з асортименту ніколи не замовляють, немає сенсу далі готувати цю страву.

Нас обирають, бо ми ресторан власної доставки, не агрегатор. Кур’єрам агрегатора часто нецікаво, в якому вигляді страва приїде – він бере пакетик, кидає в рюкзак та швидко везе. Його головний KPI – швидкість. Наш головний KPI – якість. Ми за цим уважно стежимо – щоби їжа приїхала потрібної температури та в ідеальному вигляді. Наші кур’єри ще й виконують роль офіціантів-консультантів, які можуть розповісти про страву або меню. 

Сервісу всього два місяці, та ми вже встигли оновити команду. На початку не одразу може бути зрозуміло, чи підходить людині робота, – для цього і є випробувальний термін. Ми відмовляємося від співпраці з тими, хто сприймає обов’язки просто як спосіб заробітку грошей. Нам важливо, щоби кухарі жили своїми стравами, щоби кур’єри переймалися сервісом загалом. Вони мають бути клієнтоорієнтованими та відповідати на всі запитання замовників.

Лідерство та мотивація: де їх шукати підприємцю

Нехаризматичних лідерів не буває. Лідер має надихати, щоби за ним хотіли йти люди. Також важлива варіативність мислення: він має придумувати заздалегідь і план В, і план С. Ще відіграє велику роль вміння бачити загальну картинку ситуації, а не лише один блок, та будувати логічні зв’язки.

Харизма – це мікс емоційного лідерства, вміння приваблювати людей, будувати гармонійні стосунки. Харизматична людина притягує інших до себе та викликає до себе довіру.

Я вважаю, якщо лідера бояться – ця людина не є лідером. За лідером мають йти за власним бажанням, а не за примусом. Він може бути призначеним керівником, але не лідером.

Потрібні хоча б якісь лідерські риси для початку. Потім їх уже можна розвивати.

Для мене прикладом хорошого лідера є Юрій Косюк, засновник та власник МХП. У нього є риси, про які я казала: варіативність, вміння побачити цілісну картинку. Він притягує людей, цінує їх, створює їм умови та нагоди для розвитку. Косюк – хороший ментор. До того ж, яка б криза не була на ринку, компанія росте і розвивається вже 20 років.

Вважаю, що немає нічого неможливого. Якщо вперто працювати, вкладатися у свою справу, можна досягти будь-якої мети.

Для початківців головне – якісно оцінити свою бізнес-ідею. Ти маєш розуміти ринок, у чому полягає твоя ідея і як ти плануєш заробляти гроші. Тут не так важливо, чи є криза, чи немає. Питання у життєздатності ідеї.

Радитися завжди важливо – і початківцям, і досвідченим бізнесменам. Успішні люди завжди радяться, цікавляться – вони дуже допитливі. 

Мене надихає результат. Якщо ти маєш мрію, яку транформуєш у мету та бачиш результати, – це мотивує та змушує рухатися вперед.

Я не маю звички хвалити себе за невеликі результати. Я доволі сувора до себе та тих, хто мене оточує. Може, це моя проблема – та дрібні результати мене не надихають, завжди потребую чогось більшого.

Консервативність радше шкодить бізнесу. Світ змінюється, і, подобається тобі чи ні, ти маєш змінюватися та підлаштовуватися під нові умови. Один з моїх улюблених висловів – «Змінюйся чи помри», і це працювало в усі часи. У кризу тим паче.

До критики я прислухаюсь. Конструктивна критика – це завжди допомога. Вона дає можливість подивитися на ситуацію з іншого боку, іншим поглядом. 

Work-life balance:  про ідеальний відпочинок і захоплення 

Для мене ідеальний відпочинок – це зміна картинки. Мені важливо періодично змінювати атмосферу, яка мене оточує. Що більше емоцій та яскравих спогадів – то кращий для мене відпочинок.

Маю дві категорії відпочинку – з дитиною та друзями. Вони дуже різні, та обидві для мене важливі.

Якщо компанія класна, місце неважливе. Було багато ситуацій, коли ми не в дуже хорошому місці влаштовували неймовірний відпочинок.

Я не можу лежати тюленем, тому обираю активний відпочинок. Та це питання кожної людини – кому що більше підходить. Той відпочинок краще, який тобі подобається. 

Щодо читання – я люблю і профільну навчальну літературу (книжки про бізнес), і художню. Цікавіше за все читати саме біографії – вони краще розкривають, як людина прийшла до того чи того рішення. З мого особистого топа – біографії Джобса, Маска, Форда, книга про Amazon. З художніх можу порадити «Атлант розправив плечі». А в підлітковому віці на мене сильно вплинула книжка «Майстер та Маргарита».

Мені більше подобаються не фільми, а серіали. Дуже люблю «Мільярди», «Спадкоємці», «Велика маленька брехня». З фільмів, що дивилася останнім часом, мене зачепили «Джентльмени» Гая Річі.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь