Спецпроєкти

Чому ПЛР-тести можуть давати недостовірний результат? Пояснює МОЗ


Кожен п’ятий ПЛР-тест (до 25 %) показує хибний негативний результат.

Про це на брифінгу в неділю, 26 липня, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«Для ПЛР-тестування береться мазок із ротоглотки. У разі, якщо вірус сконцентрувався в нижчих відділах дихального тракту, результат такого ПЛР-тестування може бути хибно негативним», – зазначив Степанов.

Найточнішою ПЛР-діагностика є на восьмий-дев’ятий день, коли пацієнт уже кілька днів відчуває симптоми хвороби. Протягом 7 днів після появи симптомів у пацієнта ПЛР-тести давали позитивний результат практично у 100% випадків. Якщо пацієнт звернувся пізніше, чутливість методу ПЛР знижувалася.

МОЗ зазначає, що на достовірність може впливати людський фактор, дотримання умов відбору та транспортування біологічного матеріалу в лабораторії. «У стандартах надання медичної допомоги МОЗ щодо алгоритмів тестування чітко прописаний механізм, що робити в таких випадках: або здійснюється повторне дослідження, або ж застосовується метод ІФА».

ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус – рівень антитіл, який виробляється, коли організм уражений вірусом.  Для цього аналізують сироватку крові, а не саму кров, як у випадку з експрестестами, і не матеріали мазків, як у випадку ПЛР.

Експрестести також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, проте мають низьку чутливість та специфічність, якщо порівнювати з ІФА-тестами.

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. M означає гострий процес захворювання. G означає, що людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.

ІФА-тест роблять для тих пацієнтів, які мають симптоми COVID-19, але результати їхніх ПЛР-тестів дали негативний результат. Таким чином можна буде визначити наявність та рівень антитіл в організмі.

Позитивний результат ІФА-тесту буде додатковою підставою для ПЛР-дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19».

Нагадаємо, що ПЛР тести безкоштовно роблять тим, у кого виявлені симптоми коронавірусної інфекції та є направлення сімейного лікаря. До людини повинна приїхати мобільна бригада і взяти матеріал на тест.

Наступна категорія людей, яким роблять тест безкоштовно – особи, які контактували з хворими, і ті, хто потребує госпіталізації. Також раз у 14 днів тести роблять лікарям і медичному персоналу, які контактують із хворими. Раз на 30 днів – співробітникам Національної поліції і Національної гвардії, які патрулюють вулицями.

Станом на 27 липня в Україні 65 656 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 1616 летальних, 36 122 пацієнти одужало. За добу зафіксовано 807 нових випадків. Загалом проведено 970 705 тестувань методом ПЛР. Усього за добу одужало 315 пацієнтів.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь