Спецпроєкти

Крім недосипу і роботи 24/7: неочевидна причина швидкого старіння


Учені з Гарвардського університету виявили, що у людей, які пережили насильство чи психотравму у дитячому віці, спостерігаються ознаки прискореного старіння. Так, статеве дозрівання у травмованих дітей відбувається швидше, ніж у їх ровесників,  їх клітини скоріше старіють, а в мозку відбуваються структурні зміни.

Вчені провели мета-аналіз близько 80 досліджень, в яких взяли участь понад 116 тисяч осіб.

Згідно з дослідженням, на клітинному рівні діти, які зазнали насильства чи травми, виявилися на місяці чи навіть на роки старшими, ніж вони насправді були. У них також спостерігалось витончення вентромедіальної префронтальної кори головного мозку людини, яка відповідає за емоційні реакції та обробку інформації.

«Ми бачимо, що дорослішання в небезпечному середовищі прискорює цей процес для тих ділянок мозку, які обробляють соціальну та емоційну інформацію і допомагають нам виявляти загрозу та реагувати на неї», – зазначила один з авторів роботи Кейт Маклафлін. Це може бути корисним у короткостроковій перспективі, але такі зміни можуть бути пов’язані із збільшенням ризику виникнення проблем з психічним здоров’ям, додала вона.

Прискорене витончення кори мозку спостерігалося також у дітей з бідних сімей та тих, кому не вистачало батьківської турботи, в ділянках мозку пов’язаних із пам’яттю та прийняттям рішень. 

Автори роботи вважають, що у дітей, які пережили насильство в ранньому віці, передчасне старіння запускає процес адаптації до агресивних умов навколишнього середовища. Наприклад, раннє статеве дозрівання забезпечує більш швидкі репродуктивні здібності, в той час як структурні зміни мозку можуть допомогти дітям краще реагувати на загрози довкілля.

Вони кажуть, що ці дані дозволяють припустити, що дитячі травми у житті можуть стати “біологічно вбудованими” та можуть призвести до несприятливих наслідків для здоров’я у більш дорослому віці, як от психічних проблем, онкологічних та серцево-судинних захворювань.

Тепер дослідники хочуть з’ясувати, чи можна уповільнити або компенсувати прискорене старіння, щоб запобігти негативним наслідкам для здоров’я в дорослому віці.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь