Спецпроєкти

Фейкові новини лають, а вони насправді можуть бути корисні. І от як


Одразу хочемо підкреслити – ми не підтримуємо розміщення фейкових новин і тим паче не робимо цього. Навесні редакція bit.ua в межах проєкту #МиВсіВОдномуЧовні розвінчувала популярні фейки про коронавірус, а також робила тести на вміння відрізнити правдиву новину від неправдивої.

Та варто визнати – фейкові повідомлення також можуть бути корисні. І це підтвердили вчені. Розповідаємо про дослідження і те, в чому ж полягає користь неправдивих новин.

Дослідження фейкових новин

Почнімо з очевидного і некласного: що частіше люди читають неправдиві дані у ЗМІ, то більше вони їм вірять. Крім того, матеріали на цю ж тему з подібним перекрученням інформації починають видаватися такими, що заслуговують довіри. 

Звичка до фейкових новин породжує таке когнітивне викривлення, як схильність до підтвердження своєї точки зору. Якщо людина вже повірила фейковій новині про розробку коронавірусу Біллом Гейтсом, вона надалі може надавати перевагу статтям, у яких критикують діяльність Гейтса та розміщують подібні фейки щодо його діяльности.

Та підходимо до позитивної ролі фейків (так, вона є!)

Саме фейкові новини допомагають покращити запам’ятовувавання правдивих даних. Це з’ясували вчені з Університету Північної Кароліни у Грінсборо.

Спеціалісти проводили різні експерименти, в яких з’ясовували особливості реакції на фейки. 

Тим, хто взяв участь в експериментах, демонстрували матеріали з розвінчуваннями фейкових новин, з якими вони могли нещодавно стикатися. І з’ясувалося – якщо нагадувати про дезінформацію, люди краще запам’ятовують її виправлення і, відповідно, отримують імунітет до цього фейку.

«Це говорить про те, що вказання на недостовірну інформацію в деяких випадках покращує усвідомлення правдивої», – зазначає доцент кафедри психології Крістофер Вальхейм, співавтор статті про користь фейків. 

Також він додає, що фейкові новини (з подальшим їхнім розвінчуванням) допомагають зрозуміти механізми фабрикування інформації та створення дезінформативних повідомлень. Це також допомагає вловлювати потенційні фейки в майбутньому і краще перевіряти інформацію.

Раніше ми розповідали, як Facebook планує боротися з фейками про Голокост. Докладніше про це можна почитати за цим посиланням.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь