Спецпроєкти

Як захистити від морозів себе, тваринок та автівку

Зима близько. Так казали Старки і повторюємо ми. Хоча половина найхолоднішого сезону вже минула, синоптики застерігають, що справжні морози ще попереду.

Як захистити себе, пухнастих друзів та свою автівку, а чого робити в жодному разі не треба читаємо в матеріалі.

Чим небезпечні холоди

Щороку в Україні приблизно тисяча людей звертаються до лікарень через обмороження. Морозна погода справді небезпечна, застерігає МОЗ. 

Гіпотермія, або обмороження це стан організму, коли тіло втрачає тепло набагато швидше, ніж його виробляє. Порушується кровообіг, температура тіла може досягати 35 градусів Цельсія, а внутрішні органи починають погано функціонувати. 

При мінусовій температурі оголена шкіра найголовніший ворог. Особливо оголена. Обмороження кінцівок може розвинутися за лічені хвилини. 

Якщо ваша шкіра на відкритих ділянках тіла спершу почервоніла, а тоді посіріла, ви помітили воскові плями, відчуваєте оніміння та слабкість, втрачаєте чутливість та пам’ять,  це симптоми обмороження. В такому випадку необхідно негайно звернутися до лікаря.

Якщо ви хворієте на астму або хронічну обструктивну хворобу легень (ХОЗЛ), холодне повітря може спровокувати напад астми або спровокувати бронхоспазми. Холодна погода також виводить вологу зі шкіри, тому спричиняє сухість, екзему та псоріаз.

Під час сильних холодів можуть загостритись автоімунні захворювання, наприклад, ревматоїдний артрит. Падіння барометричного тиску може сприяти погіршенню проблем із суглобами.

Усупереч поширеній думці, холодна погода насправді не є прямою причиною застуди чи грипу. Так, деякі віруси активно процвітають під час холоду, але водночас мороз супроводжує низька вологість. Вона і є хорошим ґрунтом для їхнього розвитку. Ну і взимку приміщення рідше провітрюються, тому ризик захворіти збільшується.

Що робити

Якщо є можливість, залишайтеся в приміщенні. Так, ми не знущаємось. Якщо ви можете уберегти себе від впливу холодів надворі та побути вдома, то зробіть це. 

Носіть декілька шарів вільного та легкого одягу замість одного шару важкого. Не забувайте про термобілизну та щільні колготи (так, і чоловіки також). А от верхній одяг повинен бути щільним та водовідштовхувальним.

Надягайте шапку, рукавички та захищайте кожну відкриту частину тіла, як-от шию та голову.

Носіть взуття із товстою підошвою. До того ж воно має не тиснути та не промокати. 

Закривайте рот шарфом, щоб захистити легені. Це допомагає повітрю нагрітися до того, як воно досягне ваших дихальних шляхів. 

Уникайте серйозних фізичних навантажень на вулиці, оскільки холодна погода створює додаткове навантаження на серце. А от легкі вправи руками і ногами, навпаки, корисні, оскільки посилюють кровообіг у судинах. 

Пийте достатньо рідини – так ви вбережете організм від зневоднення.

Використовуйте крем для рук та губ (бажано з високим відсотком жиру). 

Відмовтеся від алкоголю. Коли ви п’єте спиртні напої, то зігріваєтеся, але судини на поверхні тіла розширюються. Так ви додатково втрачаєте тепло, коли маєте його зберігати.

Не куріть на вулиці. Звичайно, бажано відмовитися від цієї звички назавжди, та розуміємо, що це неможливо зробити в один момент. Тому спробуйте забути про куріння хоча б на вулиці, оскільки нікотин розширює судини, яким на холоді й так непереливки.

Як захистити домашніх улюбленців

Не забуваймо й про наших пухнастих друзів під час морозів.  Ось що радить Американська організація із запобігання жорстокому поводженню з тваринами (ASPCA) :

Вигулюючи собак, обов’язково тримайте їх на повідку, щоб вони не втекли та не загубилися. Це дуже важливо, адже в собак на морозі погіршується нюх (особливо, коли на землі лежить сніг), тому вони легко можуть заблукати.

Тримайте ліжка домашніх тварин якомога далі від дверей та вікон, де може осідати холодне повітря або дути холодний протяг. Забезпечте їх  теплою ковдрою або подушкою.

Не залишайте свого вихованця в автівці під час сильних холодів.

Якщо ви живете у приватному будинку, а ваш собака має власний будиночок на вулиці, йому необхідно створити сухе укриття без протягів. Воно має бути просторим, щоб тварині було зручно пересуватися. 

Собакам, які проводять взимку багато часу на повітрі, також необхідно давати більше їжі, ніж зазвичай, адже організм витрачає багато сил на збереження тепла.

Часто взимку тваринки ховаються під автівки – їх приваблюють теплі двигуни, тому, перед тим як виїжджати, постукайте по капоту, щоб не наїхати на них.

Знайте ознаки переохолодження та обмороження у тваринок, після виявлення яких негайно потрібно звернутися до лікаря:

Переохолодження: собаки та коти сильно тремтять, можуть відмовлятися від їжі та бути дуже млявими.

Обмороження: найвразливішими частинами тіла є вуха та лапи. Кінчики вух можуть почервоніти або затвердіти, що свідчить про ранні ознаки обмороження, згодом лапи можуть все більше почервоніти, а улюбленці – лизатимуть їх через  оніміння або біль.

Пам’ятайте: якщо вам дуже холодно, то тваринці холодно також.

Якщо ви бачите тварину, яка живе на вулиці та не має прихистку, зверніться до ГО із захисту тварин або притулків. Навіть якщо у вас немає можливости забрати собачку/котика додому, залишіть їм теплі ковдри, підстилки та приносьте їжу з водою.

Як захистити від морозу автівку

Досвідчені водії розповідають, що дбати про автівку в морози дуже важливо. Ось декілька основних  порад:

  1. За бажанням можна з’їздити зробити зимову мийку – процедуру, коли машину натирають воском, вона менше брудниться і таким чином не псується метал. До того ж у такій мийці завжди бризкають «незамерзайку» в замки і змащують силіконом усі гумки і двері. 
  2. Після опадів і морозів краще промити машину та її підлогу від хімікатів і солей.
  3. Не варто в мороз ставити машину на ручник – можуть замерзнути колодки.
  4. Краще постелити прогумовані килимки або килимки з бортиками, щоб вода від снігу не стікала на ковролін. Тоді від вологи не потітимуть вікна і не стоятиме вода під ногами.
  5. Краще пройти ТО та перевірити справність ходової і всіх її вузлів.
  6. Заздалегідь перевірити акумулятор (у сильний мороз слабкий акумулятор може не завестися).
  7. Якщо машина дизельна, заправляти її зимовим дизелем.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь