Спецпроєкти

Гейм-будні редакції. Ми пройшли гру Disco Elysium – і от чому можемо її порадити


Більшість оглядачів комп’ютерних ігор поставили Disco Elysium високі оцінки. Дехто назвав цю гру найважливішою RPG останнього десятиріччя. Є і ті, хто вважає її нудною та претенціозною.

Ми вирішили самостійно розібратися в питанні, а тому пограли в Disco Elysium. Скажемо одразу – нам сподобалося.

Похмурий ранок хмільного детектива

Ви прокидаєтесь у паскудному номері готелю. Усюди розкидані пляшки, брудні труси та інші свідоцтва веселого вечора та болісного ранку.

Ви – депресивний детектив Гарріер «Гаррі» Дюбуа, який розслідує моторошне вбивство. Ваші спогади зникли з черговою випитою чаркою, а тому вам потрібно буде зібрати своє «Я» по шматочках. У пошуках вам допомагає раціональний та спокійний поліцейський з сусіднього округу Кім Кіцурагі.

Більша частина ігрового процесу Disco Elysium побудована на діалогах. Помітно, що естонські розробники ZA/UM орієнтувалися на відому Planescape: Torment 1999 року з її літературно продуманими діалогами, а також на настільну гру Dungeons & Dragons, в якій оповідання відіграє важливішу роль, ніж кидання гральних кубиків та підрахунок очок.

Здавалося, що цікавого гравцеві можуть подарувати виключно діалоги? Як виявилося, завдяки лише тексту можна створити відчуття свободи вибору краще, ніж за допомогою широких локацій та варіативного екшену. Навіть перші сцени пробудження головного героя можна проходити годинами.

Відповіді залежно від вибору розгалужуються на декілька варіантів. Гравець має змогу поспілкуватися з самим собою, предметами довкола, пересічними жителями вигаданого міста Ревачол.

Все це перетворює Disco Elysium на психотрилер, в якому підіймаються важливі філософські та психологічні проблеми. Природа ваших розмов буде відображатися на характеристиках персонажа. Ви можете бути джентльменом або справжнім покидьком. Ви можете підкупити, залякати або задобрити NPC. Але пам’ятайте, кожна ваша репліка має вагу. Вони на всю гру запам’ятають вашу зраду або допомогу.

В Disco Elysium підіймається величезна кількість політичних питань. Свого часу в Ревачолі відбулося повстання комуністів, яке вдало придушила Коаліція. Тому копів тут не дуже люблять. До гравця часто будуть ставитися агресивно. «Гаррі» може легко від емоційного тиску з’їхати з глузду. Йому варто буде приймати ліки, наркотики чи випивати. В іншому випадку він звільниться з роботи і гра закінчиться. Таке собі екзистенційне тамагочі.

Вам також надається можливість стати фашистом, комуністом, феміністом або сексистом. Реалізуйте у грі свої потаємні ідеологічні девіації. До речі, ваш напарник – азіат, враховуйте це.

Крім того, розмови про апокаліпсис, релігію чи містику створюють необхідну атмосферу у грі. Розслідування таємничого повішення перетворюється на візуальний роман, де потойбічне переплітається з реалістичним. Ви також отримаєте змогу подорожувати у світі сновидінь, хоча навряд чи це буде легка пригода.

Tabula rasa

Завдяки амнезії головний герой перетворився у гравців на «чисту дошку», яку ви повинні будете заповнити навичками та здібностями. Всі вони поділені на 4 групи: інтелект, психологія, фізична форма та моторика. Як і в будь-якій інші RPG вам необхідно буде їх розвивати за допомогою зароблених очок досвіду.

Особливістю Disco Elysium є те, що всі навички ви зможете змінювати «на місці» для вирішення різноманітних квестів або отримання необхідного результату у спілкуванні. Крім того, ваші здібності спілкуються з вами, спонукаючи здійснювати ті чи інші вчинки. Інколи їхні поради є важливими, а інколи можуть виявитися деструктивними.

Завжди тримайте у голові – якщо прокачуватимете виключно інтелект, вашого героя все більше мучитимуть нав’язливі думки, які вплинуть на ігровий процес. Від початку ваш персонаж схильний до деструкції – чим більше він думатиме, тим швидше буде погіршуватися його психічний стан.

Також вам потрібно буде заробляти гроші. Можна виконувати другорядні завдання, а можна збирати пляшки на смітнику. Для відкриття сміттєвих контейнерів вам знадобляться інструменти або спеціальні навички. Заробивши грошенят, ви зможете одягатися у стилістиці 80-их та навіть купити бумбокс з найкращими диско-хітами.

Якщо говорити про бойову систему, вона нагадала чудові часи браузерних ігор на кшталт «Бійцівського клубу», коли ти прокачував персонажа, а потім воював зі супротивником за допомогою діалогового вікна. Алгоритм гри враховував характеристики героя, амуніцію та потім визначав переможця. Це додає грі випадковості та неочікуваності і водночас є цукеркою для всіх поціновувачів ретро-ігрових механік.

Словом, Disco Elysium спонукає проходити її декілька разів, використовуючи різні комбінації навичок та діалогів. Ба більше, деякі квести будуть присвячені виключно можливостям персонажа. І не можна сказати, що вони не є цікавими. А тому гра залишає досить широке поле для експериментів.

Серед проблем варто відзначити досить погану локалізацію. Краще проходити гру в оригіналі, а для цього потрібно мати як мінімум середній рівень знання англійської мови.
Disco Elysium є чудовим прикладом непростих RPG з незвичною ігровою механікою, які можуть зацікавити гравців виключно чудовими діалогами. Можна віддати належне компанії ZA/UM за цей, не побоюсь сказати, витвір мистецтва.

Автор: Шерман Дрозд

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь