Спецпроєкти

Дослідження: хто продуктивніший – «сови» чи «жайворонки»?


Фінські вчені провели дослідження, в якому взяли участь люди з хронотипами «сов» і «жайворонків». Метою дослідження було визначити, представники якого хронотипу продуктивніші та здоровіші.

Про це пише Occupational & Environmental Medicine.

Як проводили дослідження?

Вчені використали роботи Northern Finlan.d Birth Cohort 1966 року. У цьому дослідженні спершу аналізували 12 058 дітей (6169 хлопчиків та 5889 дівчаток), що народилися в Північній Фінляндії в 1966 році.

Коли учасникам дослідження виповнилося по 46 років, їх опитали про роботу, життя і здоров’я, а також характер сну, щоб з’ясувати їхній природний хронотип – «сова», «жайворонок» чи проміжний тип.

Учасники оцінювали власні результати на роботі за шкалою від нуля до 10 балів. Потім вчені поєднали отримані дані з інформацією з національних реєстрів соціального забезпечення і пенсійних виплат.

До останнього етапу включили 2672 чоловіків і 3159 жінок, які були офіційно працевлаштовані в 2012 році і про яких була вичерпна інформація у фінських державних реєстрах. Частка «жайворонків», «сов» і людей з проміжним хронотипом склала майже пропорційний відсоток.

Протягом наступних чотирьох років вчені спостерігали за цими людьми.

Що показало дослідження?

У порівнянні з «жайворонками» у «сов» виявилися більш низькі бали за всіма питаннями, які пов’язані зі сном і здоров’ям. Команда фінських дослідників з’ясувала, що люди з хронотипом «сови» відчувають постійну нестачу сну. Це призводить до спроб відіспатися у вихідні. Згодом така звичка викликає проблеми зі здоров’ям, погіршення когнітивних функцій і знижує продуктивність праці. 

Також «сови» частіше за інших повідомляли про коротку тривалість сну і безсоння. Через недосипання вони можуть в два рази частіше стикатися з проблемами на роботі.

Крім того, «сови» рідше виходять заміж/одружуються в порівнянні з «жайворонками», а також серед них частіше зустрічаються безробітні. Представники цього хронотипу в середньому раніше виходять на пенсію через хвороби чи інвалідність.

Раніше ми розповідали, що вчені проаналізували, де вищий ризик інфікування COVID-19: музеях, театрах, оперних залах, супермаркетах, ресторанах, офісах чи громадському транспорті.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь