Спецпроєкти

«Якісь цього разу стрьомні баби»: яким був Марш жінок та про що говорила поліція


8 березня містами України відбулися марші жінок, приурочені до Міжнародного дня прав жінок. Як ви вже, напевно, знаєте, я відвідала акцію в Києві та навіть втрапила у конфлікт з ультрарадикальною фашистською організацією. Розповідаю про те, як пройшов Марш жінок у Києві.

А де ж «контрики»?

Я прийшла завчасно на Михайлівську площу, де мав розпочинатися сам марш та контрзібрання за участі праворадикалів. Акція противників маршу ГО «Традиція і порядок» була запланована на 12:30. Організатори обіцяли створити пункти «сватання та порятунку феміністок», де вони будуть знайомитися з дівчатами, які йдуть на марш, і вітати їх з 8 березня — святом «весни та ніжності».

Я дуже хотіла натрапити на один з таких пунктів, щоб сфотографувати та взяти коментар. Я обійшла всю площу та околиці, але обіцяних пунктів не знайшла. Як і самих представників контрзібрання.

Близько 12:35 з боку Софіївської площі з’явилася колона з прапорами «Традиції та порядку». Вони підійшли до поліцейського кордону, який на той момент вже оточив територію початку Маршу жінок. З боку пам’ятнику Княгині Ольги кордон відсунувся та дав місце для учасників контрзібрання. Ті розгорнули великі надруковані плакати.

За якийсь час вони почали закидувати через кордон поліції в бік учасниць та учасників Маршу надувні кола. Це нібито був символізм — надувне коло, яке мало б «врятувати» феміністок.

За підрахунками незалежної моніторингової місії ОЗОН, на контрзібрання прийшли близько 150 людей.

У пандемії жіноче обличчя

В цей час на території самого маршу вже поставили сцену, з якої виступали активістки та організаторки Маршу. Вони розповідали про різні гасла, з якими окремі організації виходили на марш.

Гасла стосувалися зокрема права жінок на аборти, легалізацію проституції за шведською моделлю, гідну оплату праці, ратифікацію Стамбульської конвенції тощо.

01/7

Основною темою цьогорічного Маршу була «У пандемії жіноче обличчя». Організаторки наголошували на недостатньому захисті лікарок, які працювали з коронавірусними хворими, низькій оплаті їхньої праці. Також говорили про рівень домашнього насильства, який дуже зріс під час локдауну.

«Якісь цього разу стрьомні баби»

Приблизно о 13:15 колона почала рухатися. Я була на двох минулих Маршах і можу точно сказати, що сама колона цього разу була доволі хаотична. Ймовірно, це через те, що учасників/-ць маршу було набагато більше, ніж на те очікували організаторки. Проте волонтерів та волонтерок, які допомагали в організації колони, було також чимало.

Тож в момент, коли натовп почав рухатися, на виході з Михайлівської площі створилася певна товкучка. Однак з тим, як люди виходили на перекриту проїзджу частину, колона розтягувалася в довжину — простору стало побільше.

Учасниці та учасники йшли з плакатами, вигукували лозунги «Квіти — клумбам, права — жінкам», «Бунтуй, кохай, права не віддавай», «Місце жінки — всюди», «Ні патріархату, фемінізм у кожну хату» тощо.

01/10

Майже на всьому шляху колону супроводжували кордони нацполіції та нацгвардії. Проте кордон був не таким щільним, як, наприклад, на ЛГБТКІ-прайдах. ОЗОН стверджує, що на заході було 400 правоохоронців без урахування груп резерву.

На виході з площі я опинилася поблизу двох нацгвардійців, які про щось говорили. Коли зрівнялася з ними, почула, як один іншому говорить «Якісь цього разу стрьомні баби прийшли». Коли він зиркнув на мене і зрозумів, що я все почула, то почервонів.

Я усміхнулася. Сваритися немає сенсу. Навіть попри те, що в учасників контрзібрання все ж була фізична змога потрапити всередину колони маршу, серйозних сутичок та конфліктів вдалося уникнути – і частково це заслуга правоохоронців.

(не)Спокійне закінчення

Колона йшла вниз Михайлівською вулицею, вийшла на Майдан Незалежності, пройшлася до Українського дому та звернула в бік Поштової площі. Весь цей час в колоні їхала автівка з колонками, звідки лунала музика та виступи активісток.

Серед усіх інших на Марші в Києві була ціла колона феміністок з Білорусі. Вони також виступали на платформі, виголошували про жіноче лідерство та великий вклад жіноцтва у боротьбу проти режиму в Білорусі.

Коли колона дійшла до Поштової площі, організаторки оголосили у мегафон, що акцію завершено, а поліція попросила піти учасників та учасниць з проїзджої частини. Приблизно в цей самий час поліція затримала одного з учасників контрзібрання — учасника організації «Традиція і порядок». Він та інші чоловіки намагалися перекрити вхід до метро «Поштова площа».

Загалом, коли сутичка вщухла, частина учасників та учасниць зайшла в метро, інші — розбрелися в різні боки.

Саме тоді ми з друзями та подругами пішли в обхід, щоб не натрапити на провокаторів. Коли вийшли на Контрактову, щоб піти поїсти, нас перестріли журналісти телеканалу, попросили дати коментар щодо цілей виходу на марш жінок. Ми зупинилися і відповіли на їхні питання.

Загалом я виходила на Марш жінок з плакатом «Який респіратор захистить від домашнього насильства?», тож моя цьогорічна позиція також була спрямована на протидію домашньому насильству, а також за ратифікацію Стамбульської конвенції, яка б мала запровадити гідне покарання для гвалтівників.

Відійшовши від журналістів буквально на декілька кроків, я та мої друзі побачили компанію молодиків у чорному, які нас оточили.

Сталася штовханина — вони хапали нас за руки, намагалися забрати плакати та ображали словесно. У однієї з моїх подруг відібрали плакат. Ми написали заяву до поліції. Повну історію читайте тут, а продовження – тут.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь