Спецпроєкти

Дослідження: чому виникають фейкові спогади з дитинства і як їх позбутися


Науковці з Німеччини та Великобританії дослідили чинники, які впливають на пам’ять, і знайшли спосіб позбутися фейкових спогадів з дитинства.

Дослідження опублікували в журналі EurekAlert.

Що зрозуміли вчені?

У дослідженні взяли участь 52 респондента. Батьки добровольців також працювали зі вченими. За спеціальним методом вони змушували дітей повірити у певні події з дитинства, яких насправді не було.

Далі учасників просили згадати якісь події з дитинства. В результаті 40% учасників згадували про моменти, що попередньо нав’язали їм батьки.

Щоб позбутися цих фейкових спогадів, вчені спробували два шляхи. У першому випадку учасникам нагадували, що деякі спогади, про які вони розповідали, не завжди засновані на особистому досвіді. Наприклад, часто спогади реалізуються через фотографії чи розповіді близьких. Тому учасникам пропонували проаналізувати джерело кожного спогада.

Другий шлях полягав у тому, що учасникам пояснювали, що часті прохання щось пригадати є причиною помилкових спогадів.

Керівник дослідження Хартмут Бланка заявив, що саме метод критичного осмислення власних спогадів допомагає позбавитися фейкових фактів про своє життя. Також вчені додають, що такий метод дуже важливий, адже інколи помилкові спогади мають критичні наслідки. Наприклад, вони призводять до помилкових звинувачень в суді.

Раніше ми розповідали, що соціологічної група «Рейтинг» провела опитування серед українців, чи підтримують вони «жорсткий» локдаун в Україні.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь