Спецпроєкти

Дослідження: що у повсякденному житті допомагає впоратись із самотністю?


Американські та китайські вчені вирішили дослідити, чи допомагають людям повсякденні ритуали та звички впоратися із самотністю.

Дослідження опубліковане в Journal of Marketing Research.

Як проводили дослідження?

Вчені з Каліфорнійського (США) і Східно-Китайського педагогічного університетів опитували учасників дослідження про їх повсякденні звички і ритуали, та попросили оцінити рівень того, наскільки самотніми вони себе відчувають. Після цього вони пропонували учасникам продовжувати ці повсякденні ритуали або ж використовувати ті, які придумали для них самі. Наприклад, кожен раз злизувати крем з печива, перш ніж його їсти.

Після цього вчені знову «вимірювали» рівень самотності в учасників. З’ясувалося, що ті з них, хто частіше використовував ритуали в повсякденному житті, стали менше відчувати себе самотніми. Правда, вимірювали рівень відразу після здійснення ритуалу, без довгострокової перспективи.

Вчені відзначають, що повсякденний ритуал не повинен бути складним ─ навпаки, допомогти впоратися із самотністю можуть лише прості дії. Але, автори також застерігають, що практика повсякденних звичок може нашкодити людям, схильним до неврозу нав’язливих станів.

Як повсякденні ритуали насправді допомагають впоратися із самотністю?

Багатьом людям, як показують дослідження, не вистачає сенсу в житті, що можна назвати однією з причин самотності. Однак навіть в повсякденних справах можна знайти певний сенс. До таких можна віднести:

  • спосіб заварювання чаю
  • нарізки овочів для салату
  • «звичай» їсти одну і ту ж їжу вранці
  • вечірня прогулянка з собакою
  • чашка кави зранку

Незначні на перший погляд звички здатні знизити почуття самотності і надавати життю сенсу ─ нехай і не дуже великого, але відчутного. А це особливо важливо в період пандемії. Учасники дослідження відзначили, що їхнє життя стало більш значуще після повторення повсякденних ритуалів.

Такий сенс і значущість життя, наприклад, з’являється у багатьох людей при очікуванні і зустрічі Нового року, дня народження або будь-яких свят ─ всі вони засновані на загальних культурних цінностях того чи іншого народу і допомагають відчути себе «єдиним цілим» з іншими людьми.

Раніше ми розповідали, що група німецьких дослідників назвала причини, через які люди найчастіше відмовляються вчитися в коледжі чи університеті.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь