Спецпроєкти

Молитва за комп’ютером і віртуальні свічки: як цифрова ера змінила релігію


Пандемія змінила наше життя, зокрема й погляди на релігію. Коли церкви та собори було зачинено, довелося знаходити нові рішення. Багато релігійних організацій вимушено знайомилися із цифровими здобуттями, щоб підтримувати зв’язок із вірянами.

Отже, майбутнє зачепило й релігію. Як технології змінили звичні богослужіння й молитви та якими церковними послугами можна скористатися онлайн у всьому світі – розповідаємо нижче. 

Всенічне бдіння за комп’ютером

Українські церкви активно долучаються до сучасних технологій і насправді вже декілька років транслюють свої служби в соцмережі або на власних сайтах. Свято-Михайлівський Золотоверхий чоловічий монастир щодня проводить кілька трансляцій у Facebook та на власному Youtube-каналі, на який підписалися майже 1,5 тисячі людей. 

Проводить онлайн-богослужіння і Спасо-Преображенський собор. Буквально цими вихідними, а саме в суботу, починаючи із 17:00 можна було долучитися до всенічного бдіння, а в неділю відслужити разом з усіма із власного будинку три Божественні літургії: на 7:00, 8:00 та 9:00 ранку. Переглянути служби можна й пізніше в записі.

Така практика поширена й у всьому світі. На YouTube-каналі Ватикану, на який підписалися 552 тисячі людей, трансляція ведеться взагалі цілодобово.

Онлайн-записки за здоров’я та упокій

Через поширення коронавірусу церкви почали застосовувати нові послуги, які раніше були доступними тільки онлайн, наприклад подання записок за здоров’я та упокій.

Торік Православна церква України організувала подачу записок за здоров’я перед Великоднем. А ще тиждень після свята для вшанування мертвих можна було надіслати записки за упокій.

Ця послуга прижилася та нині деякі церкви дозволяють подавати безплатні онлайн-записки за здоров’я та упокій, просто заповнивши гугл форму. В окремих соборах записки можна надіслати прямо священнику в повідомленні на Viber.

Однак не всюди така послуга є безплатною. Наприклад, якщо ви хочете замовити онлайн літургію – головне християнське богослужіння, то доведеться трохи заплатити. Загалом її суть у тому, що під час служби вірянам надається можливість кілька разів пом’янути своїх родичів і друзів, і записки – це якраз одна з таких можливостей. Під час цієї служби священник зачитує записки за своє здоров’я та своїх близьких, які ви написали. Така молитва вважається найсильнішою та може коштувати приблизно 50 грн за 10 імен. Аналогічною є літургія за упокій.

Проводять у церкві й молебень за здоров’я – одне спеціальне богослужіння, під час якого зачитують усі записки парафіян. 

Замовити можна й сорокоуст за здоров’я для тяжкохворих, під час операційних втручань, у періоди алкогольної або наркотичної залежности. 

У різних церков свої правила та свої прайси. Наприклад, у Києво-Печерській лаврі стверджують, що «у Церкви немає класифікації ступеня “сили” того чи іншого виду поминання, яке багато в чому залежить від церковного і духовного життя людини. Умовний розмір можливого пожертвування впливає тільки на період поминання (одноразово, 40 днів, пів року, 1 рік, 5 років, 10 років). Тому вартість простого поминання за здоров’я та за упокій, невсипущий Псалтир (починаючи з пів року) може бути різною:

  • пів року – 100 грн
  • 1 рік – 200 грн
  • 5 років – 1000 грн
  • 10 років – 3000 грн
  • простий сорокоуст – 20 грн»

Надалі планують реалізувати платформу для онлайн-сповіді. Поки послуга перебуває в розробленні, хоча за кордоном уже має популярність. Прямо із власного будинку можна заповнити форму, у якій треба вказати, які гріхи ви вчинили, та чи пробачаєте ви себе й тих, хто завдав вам кривди.

Запалити свічку онлайн

За християнською традицією у звичайному храмі свічку ставлять за здоров’я живих людей або ж за упокій душ померлих, за людей, які в подорожі або у відрядженнях, тих, хто у скорботі або стражданнях, та за відновлення миру. Сучасні сервіси для запалення свічок в інтернеті дають змогу молитися онлайн у супроводі звуків інших молитов, співу птахів і звуку церковних дзвонів. 

На сайті Церкви Англії ви можете поставити свічку онлайн, запалюючи яку, як там стверджують, ви звільняєте місце для молитви. Після початку пандемії створили телефонну лінію, де цю послугу можна замовити, якщо ви не користуєтесь інтернетом. 

І якщо в Україні ця послуга є безплатною, то у світі існують її більш модернізовані варіанти, вартість яких сягає кількох сотень доларів. Наприклад, Храм Гробу Господнього в Єрусалимі пропонує вірянам запалити одну свічку за $19,90.

За ці гроші священник благословить вашу свічку, запалить її на вашу користь, вашу молитву надрукують і залишать на камені Помазання. А потім чекайте на звіт: вам сфотографують запалену свічку з молитвою та надішлють її поштою «на пам’ять про ваше особливе підношення». Якщо хочете зекономити, то можете запалити свою свічку безперервно на сім днів і отримаєте знижку – послуга коштуватиме $69,90.

За $79,90 ви зможете запалити свічку, помістити молитву на камінь Помазання, а після того як вона згасне, її помістять у спеціальний дерев’яний ящик оливкового кольору. Сертифікат із вашим ім’ям або ім’ям людини, якій присвячується пожертвування, відправлять з Єрусалима за вказаною вами адресою разом зі спеціальним ящиком.

Є тут послуги й трохи дешевші. За $7,90 ви зможете відправити свою молитву через Whatsapp, і згодом її транслюватимуть у Єрусалимі з краєвидом на міський пейзаж. А ще ви отримаєте відео, де побачите, як це відбувається.

А за $59,90 на рік ви можете придбати оливкове дерево в Єрусалимі. Ваш внесок дасть могу місцевим фермерам виростити дерево, а трохи згодом ви отримаєте глечик Єрусалимської оливкової олії на домашню адресу зі спеціальним сертифікатом.

На сайті також стверджують, що частина суми, яку ви платите за послуги, йде тим, хто працює та служить у Священному місті. 

Милостиня онлайн

Сайти релігійних організацій часто інтегруються із сучасними платіжними системами, як-от LiqPay, яка працює шляхом взаємодії платіжних карт VISA і MasterCard із віртуальним рахунком системи. Тому робити онлайн-оплати можна за декілька кліків і секунд. Іноді ж оплати можна робити на рахунок церков або соборів.

Їхні представники наголошують, що такі пожертви суто добровільні. І навіть якщо ви не маєте грошей, то можете написати свої імена, а віряни все одно будуть молитися за вас.

3D-тури

Християни століттями здійснювали паломництва до святих місць і церков у всьому світі. Пандемія підвищила популярність 3D-турів, тому якщо ви не можете здійснити паломництво в реальному житті, то можете спробувати пройтися священними місцями в онлайні.

Наприклад, прямо зараз ви можете переглянути, який вигляд має Сікстинська капела, яку побудували в XV столітті та вважають одним із найбільших художніх шедеврів у світі. Її стелю розписав Мікеланджело, і вона служить місцем проведення конклавів кардиналів, які обирають нових пап.

Важливим місцем для християн є Храм Гробу Господнього, який розташований у Старому Єрусалимі та шанується за те, що там є місця, що вважають місцями смерти, поховання та воскресіння Ісуса. З легкістю можна потрапити й у Базиліку святого Петра найбільшу церкву у світі, яка вважається могилою святого Петра (першого папи).

Застосунки для онлайн-молитов

Коли ми перейшли в онлайн, то з’явилася потреба впорядкувати не тільки свої думки, а й молитви. Тому на ринку розвиваються багато застосунків, які дають змогу це зробити.

Наприклад, у програмі «Time to pray» можна знайти молитви й уривки для щоденного читання Біблії. Псалми та молитви тут змінюються щодня від пори року і дня тижня. Ви також можете встановити сповіщення, які нагадуватимуть вам про необхідність молитви у визначений вами час. І все це буде зі звуковим супроводом.  

«My Daily Prayer & Devotio‪n» надсилатиме вам щодня по одній молитві, присвяченій вдячності за благословення Бога.

У «Prayer Guide» ви знайдете каталог молитов, які потрібно переглянути та прочитати кожному вірянину. Якщо маєте трохи більше грошей, то навіть можете підписатися на необмежений доступ до молитов на всі випадки життя і спеціального списку біблійних віршів. А ще вам буде доступний щотижневий план молитов і віршів.

А от застосунок «Ora Prayer Network» – це спеціальна молитовна мережа, де ви можете поспілкуватися з християнами з усього світу. Тут ви можете побачити, про що моляться інші та попросити їх помолитися за вас. 

Церкви в TikTok

Багато тиктокерів, які створюють релігійний контент, як і інші лідери думок або ж інфлюенсери, намагаються робити ролики максимально простими та фановими.

Метт Лоурікатолицький священник, який очолює церкву в Університеті Північної Арізони. У вільний час він разом із командою студентів коледжу створює контент для соціальних мереж, щоб заохочувати місцевих студентів і молодь до церкви. Ось тут він, наприклад, змінює свої вбрання для служби під пісню «Stunnin». Відео стало вірусним і набрало майже 4 млн переглядів і понад 350 тисяч уподобань.

@catholic.jacksWhat I’d wear… #foryourpage #fyp #4u #newmancenter #catholic #priest #students #BackyardVibes♬ Stunnin’ (feat. Harm Franklin) – Curtis Waters

Замість висновків

До спалаху коронавірусу онлайн-релігія часто була прерогативою людей, які не любили звичайний спосіб відвідування церкви, але все одно шукали додаткової духовної підтримки. Зараз же віртуальна релігія стала доступним способом для будь-якої людини, яка піклується про своє здоров’я. 

Приємно помічати, що деякі просунені церкви, окрім надання віртуальних послуг, навіть пропонують парафіянам пройти на власних сайтах навчання цифрових технологій. Можливо, колись така ситуація буде і в Україні.  Метаморфози неминучі та все, що нам залишається, підкорятися та приймати їх. Світ змінюється, і ми змінюємося також.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь